Tablet GoClever R973 z Androidem Jelly Bean [test]

Tablet GoClever R973 z Androidem Jelly Bean [test]

GoClever R973
GoClever R973
Michał Brzeziński
06.10.2012 17:00, aktualizacja: 06.10.2012 19:00

W pierwszych wrażeniach opisałem model R973 jako porządny tablet z niższej półki cenowej. Jak dwurdzeniowy budżetowiec z najnowszym Androidem radzi sobie przy dłuższym korzystaniu?

Specyfikacja i zestaw, obudowa i wykonanieSpecyfikacja i zestaw

  • wymiary: 143 x 188 x 12 mm;
  • waga: 650 g;
  • 9,7-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli;
  • dwurdzeniowy procesor RockChip RK3066 (Cortex A9) o taktowaniu 1,6 GHz;
  • grafika Mali 400MP4;
  • 1 GB RAM-u;
  • 16 GB pamięci wewnętrznej;
  • bateria 8000 mAh;
  • łączność: port microUSB OTG, miniJack, miniHDM, Wi-Fi b/g/n, obsługa zewnętrznych modemów 3G, DC 5V (do ładowarki);
  • czytnik kart microSD do 32 GB;
  • przednia kamerka do wideorozmów 0,3 Mpix;
  • Android 4.1.1 Jelly Bean.

Specyfikacja prezentuje się znakomicie i niczego jej nie brakuje, biorąc pod uwagę cenę (759 zł) urządzenia. Uwagę zwraca bardzo pojemna bateria, szerokie opcje łączności oraz duża pamięć wewnętrzna.

A GoClever nie oszczędził także na akcesoriach - kabel USB, ładowarka sieciowa oraz kabel USB Host. Pokaźny zestaw, a do pełnego kompletu brakuje jeszcze tylko kabla HDMI. Ale jak na taką cenę i tak jest wyjątkowo dobrze.

Obudowa i wykonanie

Tył tabletu to srebrny, lekko chropowaty metalopodobny materiał przypominający aluminium. Wydaje się bardzo solidny, a to wrażenie potęguje dobre spasowanie - elementy R973 nie uginają się tam, gdzie nie powinny.

Wszystko, co ciekawe, znajduje się na jednej krawędzi urządzenia. Ulokowano tam trzy przyciski funkcyjne - power, volume up, volume down - oraz szereg wejść: DC 5V, miniJack, microUSB, miniHDMI, a także slot na kartę microSD. Opcje łączności są bogate, chociaż ładowanie musi się odbywać przez zwykłą ładowarkę, jak za starych (niedobrych) czasów.

GoClever R973 - porty i przyciski
GoClever R973 - porty i przyciski

Jak wspomniałem, jedynie przyciski mają nieznaczną swobodę ruchu na boki, ale podczas testów nie sprawiało to żadnych problemów.

Przy wadze 650 g tablet jest typowym średniakiem, a ramka dookoła ekranu nie jest zbyt szeroka. Ogólnie GoClever R973 wygodnie leży w ręce.

Wyświetlacz, oprogramowanie, wydajnośćWyświetlacz

Wyświetlacz obsługuje do 5 punktów dotyku i ogólnie radzi sobie z tym przyzwoicie. Przy przeglądaniu niektórych stron internetowych skalowały się one podczas przewijania, co może być spowodowane wykrywaniem dodatkowego punktu przyłożenia, którego oczywiście nie było. Ale znowu - to wytykanie błędów w ogólnie dobrze sprawującym się elemencie.

GoClever R973
GoClever R973

Jak wspominałem w pierwszych wrażeniach, rozdzielczość nie jest zbyt duża, przez co widać pojedyncze piksele. Z drugiej strony jeszcze na początku roku to by nikomu nie przeszkadzało, nawiązując do iPada 2 z identyczną gęstością pikseli. Chociaż od budżetowego urządzenia nie możemy też wymagać pogoni za wszystkimi najnowszymi standardami.

Odwzorowanie kolorów jest po prostu przeciętne - daleko mu do najlepszych na rynku, ale też nie wieje od niego tanią chińszczyzną. Za to na pochwałę zdecydowanie zasługują kąty widzenia, przy odchylaniu tabletu barwy nie stają się wyblakłe.

Nierównomierne podświetlenie to bolączka wielu tabletów, nawet z wyższej półki (np. Asus Transformer Pad TF300TL) i model R973 się tego nie ustrzegł. Na pocieszenie: musiałem go naprawdę dobrze szukać.

Oprogramowanie

Jak wspominałem, GoClever nie wykazał się przesadną inwencją w kwestii oprogramowania. I bardzo dobrze!

Wersją systemu jest najnowszy Android Jelly Bean, za co należą się ogromne brawa. Dzięki temu można korzystać z dobrodziejstw Google Now, rozszerzanych powiadomień i wielu innych.

Jedyną widoczną modyfikacją jest dodanie przycisków software'owych odpowiedzialnych za zmienianie głośności. Moim zdaniem kompletnie niepotrzebny dodatek, ale przynajmniej nie przeszkadza.

GoClever R973 - interfejs
GoClever R973 - interfejs

Oczywiście nie mogło zabraknąć garści dodatkowych aplikacji: Angry Birds, ApkInstaller, CoolReader, ES Eksplorator, Explorer, Flash Player, Gestures Builder, Menadżer zadań ES, Office Suite, Skype, Video Player. Tak, GoClever postarał się także o zainstalowanie Flasha, chociaż oficjalnie nie jest on już wspierany.

System działał stabilnie i w czasie testów tylko raz się zawiesił - wynik dobry jak na tablet z Androidem.

Czyste oprogramowanie Google'a z jak najmniejszymi modyfikacjami i sprawnym działaniem. GoClever zrobił wszystko tak jak trzeba.

Wydajność

System działa sprawnie, chociaż pod względem płynności jest widocznie gorzej niż w high-endowych urządzeniach. Ale ciągle znajduje się w zakresie "dobrego działania", co powinno wystarczyć zdecydowanej większości użytkowników.

Jeśli porównywać do swojej półki cenowej, R973 na pewno znalazłby się na górze stawki. Przewijanie pulpitów odbywa się szybko, tak samo jak przeglądanie siatki aplikacji. Jak każdy tablet z Androidem, potrafi także zwolnić przy widżetach. Jedyny mankament to wolne usuwanie powiadomień, oprócz tego szczegółu nie mam powodów do narzekań.

Dwurdzeniowy procesor RockChip 1,6 GHz daje radę w systemie, ale jak z grami? Zaskakująco dobrze.

Nie muszę wspominać o takich banałach jak Angry Birds lub Jetpack Joyride, ale Riptide GP, Shadowgun i nawet The Dark Night Rises były w pełni grywalne. Trzy ostatnie tytuły potrafiły zwolnić przy bardziej wymagających animacjach, ale zdarzało się to niezbyt często i nie odbierało przyjemności z grania. Problem pojawił się przy Dead Trigger - tytuł chodził płynnie, ale postać zachowywała się dziwnie. Jednak jest to wyjątek i wina może leżeć po stronie producentów gry.

W benchmarkach GoClever R973 znowu pozytywnie zaskakiwał, ale wyniki pozostawię Waszej interpretacji:

benchmarki: AnTuTu, CF-Bench i Quadrant
benchmarki: AnTuTu, CF-Bench i Quadrant

Bateria, podsumowanieBateria

Bateria
Bateria

Przy większej eksploatacji musiałem ładować urządzenie maksymalnie raz dziennie. Intensywne granie jest w stanie wykończyć baterię w około 5 godzin. Ogólnie GoClever R973 jest dopracowany pod tym względem.

Podsumowanie

Tablet sprawdził się bardzo dobrze, na pewno lepiej, niż się spodziewałem po budżetowym sprzęcie. Ale mojego Nexusa 7 bym na niego nie zamienił.

Ale jeśli ktoś potrzebuje ekranu większego niż 7 cali, to GoClever R973 będzie bardzo dobrym wyborem. Porównanie z większością high-endowych tabletów wyszłoby na jego niekorzyść, nie ma wątpliwości. Jednak biorąc pod uwagę wyjątkowo niską cenę urządzenia - 759 zł - nie wiem, czy na rynku znajdzie się coś lepszego.

GoClever R973
GoClever R973

Model R973 ma swoje wady: niska rozdzielczość, niemożność ładowania przez microUSB. Ekran i software bledną, porównywane do Nexusa 7. Ale na rynku tabletów 9-10-calowych urządzenie GoClevera ma świetny stosunek ceny do jakości. Płacąc tak niewiele, otrzymujemy sprzęt, którego używanie nie sprawia bólu, czego nie można powiedzieć o większości tabletów budżetowych.

Sam Android Jelly Bean jest dużą i ciągle rzadko spotykaną zaletą. Dodając do tego dobrą wydajność, pojemną baterię oraz dobre wykonanie otrzymujemy... urządzenie, które na pewno warte jest swojej ceny.

Do tej pory nie byłem fanem tabletów budżetowych. GoClever R973 pokazuje, że mają one sens.

[plus] wykonanie

[plus] Android Jelly Bean

[plus] cena

[plus] czas pracy baterii

[plus] stosunek ceny do jakości

[minus] niska rozdzielczość ekranu

[minus] brak ładowania przez microUSB

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)