Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?
Źródło zdjęć: © http://www.indiegogo.com/projects/icexpcamodularcomputerassmallasyourphone
Arek Morawski
19.01.2014 18:47, aktualizacja: 19.01.2014 19:51

Każdy z Was korzysta na co dzień z kilku "(nie)mobilnych" sprzętów - standardowo niech będzie to desktop w domu, laptop w pracy, smartfon w kieszeni i tablet w...plecaku. To co najmniej cztery oddzielne urządzenia, nierzadko każde z nich ma inny system operacyjny z innymi danymi. A gdyby tak, każde z nich zastąpić jednym, uniwersalnym urządzeniem?

Podobny wynalazek pokazał już ASUS wprowadzając na rynek model PadFone, który był jednocześnie smartfonem z Androidem, po włożeniu do obudowy dużego ekranu stawał się tabletem, zaś po podpięciu do niego stacji dokującej z klawiaturą stawał się laptopem. Wynalazek ten nie odniósł raczej spodziewanego sukcesu, być może dlatego, że Android niezbyt nadaje się do profesjonalnych zastosowań w laptopach.

Tymczasem ostatnio, na crowdfundingowym portalu Indiegogo.com, pojawił się wynalazek, mający zrewolucjonizować nasze podejście do tego tematu - ICE xPC. Z czym to się je? ICE xPC, to urządzenie zamknięte w obudowie wielkości smartfona (niech Was to nie zmyli, nie jest to smartfon, co jest chyba jego największą wadą), będącą jednostką centralną, która po podłączeniu do urządzeń peryferyjnych zmienia jego zastosowanie - po włożeniu do dużego ekranu staje się tabletem, po podłączeniu do niego klawiatury jest laptopem, zaś ustanowieniu połączenia z monitorem - staje się pełnoprawnym desktopem.

Obraz
© http://www.indiegogo.com/projects/icexpcamodularcomputerassmallasyourphone

W środku znajdziemy czterordzeniowy procesor, 2 lub 4 gb pamięci RAM, od 32 do 128gb pamięci, kamerkę, żyroskop , WiFi i Bluetooth. Całość waży 100 gramów, co jest bardzo dobrym wynikiem nawet dla smartfonów, a co dopiero dla tak uniwersalnych sprzętów. Co najważniejsze, urządzenie to sprzedawane jest bez systemu, co pozwala na instalacje tego co się lubi - Androida, Windowsa, Ubuntu itd. W cenie 259 dolarów, możemy kupić ICE xPC, wraz ze stacją xAdapter

Obraz
© http://www.indiegogo.com/projects/icexpcamodularcomputerassmallasyourphone

Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że gdy postęp technologiczny odpowiednio się rozwinie, wymieniamy tylko jednostkę centralną, wszystkie peryferia pozostają te same - co w praktyce bardzo ogranicza koszty. Drugi plus - wszystkie nasze dane znajdują się teraz w jednym miejscu i mamy je zawsze ze sobą. Minus to fakt, że urządzenie nie posiada ekranu i traci swoją najważniejszą funkcję - nie jest smartfonem. Można by to rozwiązać np. poprzez dual boot dwóch wybranych systemów (mobilnego i desktopowego). Ponadto, nie znalazłem nigdzie informacji o posiadaniu przez którekolwiek z urządzeń peryferyjnych złącza USB, co w tej chwili jest podstawą nawet inteligentnych pralkach, lodówkach czy odkurzaczach.

ICE xPC™ - A Modular Pocket PC

Prywatnie, nie zdecydowałbym się na takie urządzenie, ze względu na moją miłość do wielkiego, prądożernego desktopa, poza tym czekam na erę systemów w chmurze, działających podobnie jak usługa OnLive. A wy? Kupowalibyście?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)