Motorola pozywa Apple'a - Google dołącza do wojny patentowej

Motorola pozywa Apple'a - Google dołącza do wojny patentowej

Apple-vs-Motorola,fot.bgr.com
Apple-vs-Motorola,fot.bgr.com
Kamil Bąkowski
20.08.2012 08:00, aktualizacja: 20.08.2012 10:00

Google zaatakował Apple'a. Motorola Mobility twierdzi, że urządzenia z systemem iOS naruszają siedem należących do niej patentów.

W sierpniu 2011 roku Google zaskoczył rynek informacją o przejęciu oddziału Motorola Mobility za kwotę 12,5 mld dol. Kupując amerykańską firmę, gigant chciał nie tylko zapewnić Androidowi nowe perspektywy rozwoju, ale także zdobyć sporo patentów. To właśnie przejęcie Motoroli miało zwiększyć konkurencyjność Androida na rynku poprzez lepszą ochronę platformy oraz jej rozwiązań. Według słów byłego CEO Motoroli, Sanjaya Jha, firma ma ponad 17 tys. zarejestrowanych patentów.

[solr id="komorkomania-pl-118715" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5833,razr-hd-i-razr-maxx-hd-wkrotce-zapowiadaja-sie-niezle" _mphoto="razr-hd-leaked-118715-25-032e245.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2547[/block]

Przejęcie Motorola Mobility przez Google'a zakończyło się w maju tego roku, po wcześniejszej akceptacji Komisji Europejskiej (i kilku innych organów). Nowym dyrektorem generalnym oddziału Motoroli został Dennis Woodside, który pracował w firmie z Mountain View od 2003 roku.

Mobilny oddział Motoroli złożył skargę do Międzynarodowej Komisji Handlu. Motorola Mobility twierdzi, że Apple naruszył siedem należących do niej patentów, związanych m.in. z powiadomieniami e-mail, przypomnieniami, odtwarzaniem plików wideo. Własność intelektualną Motoroli narusza również inteligentny asystent głosowy Siri.

Jak donosi Bloomberg, Motorola żąda blokady importu urządzeń Apple'a na terenie Stanów Zjednoczonych, w tym iPhone'ów, iPadów oraz komputerów Mac. Byłoby to możliwe, ponieważ firma z Cupertino produkuje sprzęt w Azji.

[solr id="komorkomania-pl-118610" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5834,samsung-vs-apple-co-ma-z-tym-wspolnego-microsoft-kto-wlasciwie-jest-czarnym-charakterem-2" _mphoto="samsung-vs-apple-bt-1182-9c8003a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2548[/block]

Według Motoroli Apple nie chce negocjować żadnych warunków licencjonowania jej rozwiązań. W oświadczeniu mailowym przedstawiciel Motorola Mobility napisał:

Chcielibyśmy rozstrzygnąć sporne kwestie patentowe. Niechęć Apple'a do wypracowania rozwiązania związanego z licencjonowaniem nie pozostawia nam innego wyboru. Musimy bronić siebie oraz innowacji naszych inżynierów.

Motorola Mobility toczy wojny patentowe z firmą Apple od 2010 roku. Gigant z Cupertino nie pozostaje dłużny - twierdzi, że rozwiązania znane z telefonów Motoroli z Androidem naruszają jego własność intelektualną. Producent z Chicago po raz pierwszy złożył nowy pozew przeciwko Apple’owi, będąc już częścią Google'a. Czy oznacza to już otwartą wojnę patentową między dwoma największymi dostawcami platform mobilnych?

Google swoim działaniem daje do zrozumienia, że zamierza bronić Androida, a także partnerów współpracujących z firmą. Dla przypomnienia: aktualnie trwa batalia sądowa pomiędzy największym producentem smartfonów z Androidem - Samsungiem, a firmą Apple.

[solr id="komorkomania-pl-118540" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/5858,android-krolem-smartfonow-ogromny-wzrost-udzialow-zielonego-robocika" _mphoto="android-vs-apple-fot-tal-f73f642.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2549[/block]

Międzynarodowa Komisja Handlu ma ogłosić swoją decyzję w opisywanej sprawie już 24 sierpnia. Czy urządzenia z logo jabłuszka znikną z amerykańskich sklepów? Wydaje się, że to mało prawdopodobne, a przede wszystkim jest na to zbyt wcześnie. Przedstawione przez Motorolę dowody musiałyby jednoznacznie potwierdzić, że Apple naruszył patenty.

Niektórzy powiedzą, że Apple zasłużył na pozew ze strony Google'a. Między innymi po to gigant z Mountain View przejmował Motorolę, aby wykorzystać należące do niej patenty. Pytanie, czy firmy nie powinny skupić się na innowacji. Hipokryzja Google'a jest zaskakująca. Jeszcze niedawno prezes wykonawczy Eric Schmidt mówił tak:

Widzimy eksplozję popularności telefonów z Androidem wchodzących na rynek. Na nasz sukces konkurenci odpowiadają procesami sądowymi, ponieważ nie mogą odpowiedzieć innowacją.

Może rzeczywiście lepiej byłoby dla nas, gdyby firmy czas i środki finansowe poświęcone na procesy sądowe przeznaczyły na ulepszanie funkcji i nowe produkty.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)