Zakup pre-paid tylko za okazaniem dowodu - koniec anonimowości?

Zakup pre‑paid tylko za okazaniem dowodu - koniec anonimowości?

Zakup pre-paid tylko za okazaniem dowodu (fot.: Flickr/moriza/CC BY 2.0)
Zakup pre-paid tylko za okazaniem dowodu (fot.: Flickr/moriza/CC BY 2.0)
Kira Czarczyńska
12.07.2012 17:30, aktualizacja: 12.07.2012 19:30

Karty pre-paid są bardzo wygodne: kupujesz, wkładasz w telefon, używasz tyle, ile potrzeba, a potem spokojnie możesz wyrzucić. ABW i CBA zamierzają z tą wygodą skończyć i wprowadzić ustawowy obowiązek okazania dowodu osobistego przy zakupie takiego startera. Walka z przestępczością może oznaczać koniec anonimowości użytkowników pre-paid.

Jak wyjaśnia "Polityce" Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego:

Właściwie nie zdarzają się przypadki, by takie osoby [przestępcy - przyp. red.] posługiwały się telefonami na abonament. Także gdy do Polski przyjeżdża przestępca z zagranicy – pierwsze, co robi, to kupuje na lotnisku starter.

Nic dziwnego - kart pre-paid można kupić dowolną liczbę, w końcu kosztują grosze, i zmieniać je w telefonie komórkowym praktycznie po każdej rozmowie, wyrzucając poprzednią po prostu do śmietnika. Dzięki temu namierzenie osoby, która dzwoniła z danego numeru, jest znacznie utrudnione, a założenie jakiegokolwiek podsłuchu wręcz niemożliwe.

Kontrola tożsamości ma ten problem rozwiązać

Właśnie z powyższych powodów ABW i CBA chcą wprowadzenia do przepisów prawa telekomunikacyjnego obowiązku rejestracji kart pre-paid. Zakup byłby możliwy jedynie za okazaniem dowodu osobistego, z którego dane sprzedawca spisywałby na specjalnym formularzu. Jednocześnie służby specjalne mają świadomość, że taki obowiązek będzie budzić sprzeciw społeczny i trzeba poprzedzić go dokładnym wyjaśnieniem przyczyn i zalet tego rozwiązania.

Podobne przepisy prawne wprowadzone zostały między innymi w Szwajcarii w 2002 roku, kiedy okazało się, że sprawcy zamachów z 11 września używali do komunikacji nierejestrowanych kart pre-paid. W Europie za okazaniem dowodu można kupić starter także w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Chorwacji.

Źródło: Polityka.pl

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)