Custom ROM-y...Co i jak?

Custom ROM‑y...Co i jak?

Custom ROM-y...Co i jak?
Źródło zdjęć: © komorkomania.pl
Jan Forczek
27.01.2014 19:00, aktualizacja: 02.03.2020 11:27

Custom ROM to zaleta tego, że Android to całkowicie otwarty i darmowy system. Obecnie dostępnych jest wiele Custom ROM-ów, które dają nam nowe funkcje i możliwości. Postanowiłem zebrać najciekawsze projekty i je porównać.

Co to jest ROM?

ROM to nic innego jak system operacyjny naszego urządzenia. Kernel z kolei to interfejs, za pomocą którego oprogramowanie komunikuje się z podzespołami naszego telefonu/tabletu. Stock ROM-y to wersje Androida, które są preinstalowane na urządzeniach. Android jest projektem open source, a co za tym idzie każdy ma dostęp do jego kodu źródłowego. Deweloperzy wykorzystali to do stworzenia własnych wersji Androida z licznymi modyfikacjami i ulepszeniami. Takie systemy nazywamy Custom ROM-ami.

Obraz
© androidpolice.com

[*]Aktualizacje

Producenci coraz częściej zapominają o niektórych urządzeniach. Custom ROM-y dają nam możliwość zainstalowania nowszej wersji Androida na sprzęcie, który nie jest już aktualizowany lub instalację najnowszej wersji OS-u zanim zostanie oficjalnie wydana przez producenta.

Deweloperzy wykorzystują otwarty kod Androida i tworzą swoje wersje bez wsparcia producentów. Takie ROM-y nazywamy Custom ROM-ami, a wersje producentów Stock ROM-ami.

Obraz

[*]Reakcje na opinie użytkowników

Niektóre wersje Androida wydawane przez producentów nie są zbyt stabilne. Custom ROM-y to projekty open source więc użytkownicy mogą wysyłać swoje opinie i zgłaszać błędy, które następnie są naprawiane przez deweloperów i udostępniane jako aktualizacje OTA.

[*]Lepsza wydajność

Custom Rom-y to przede wszystkim lepsza optymalizacja, a co za tym idzie lepsza wydajność i poprawione działanie. Deweloperzy mogą zoptymalizować oprogramowanie do sprzętu tak żeby działało lepiej niż Stock-owy ROM.

[*]Więcej funkcji

Custom ROM-y dają użytkownikom bardzo dużo możliwości modyfikacji interfejsu i funkcji telefonów/tabletów. Mogą to być np. modyfikacja wyglądu, zamiana ikon, podkręcanie procesora.

Instalacja modów
Instalacja modów

[*]Możliwość uszkodzenia urządzenia

Urządzenie może ulec uszkodzeniu jednak zdarza się to bardzo rzadko i jest spowodowane poprzez błędy w instalacji ROM-u.

Obraz
© komorkomania.pl

[*]Utrata danych

Instalacja ROM-u powoduje całkowite wyczyszczenie pamięci urządzenia. Przed instalacją warto więc zrobić backup.

[*]Utrata gwarancji

Instalacja Custom ROM-u powoduje utratę gwarancji, ponieważ odblokowujemy wtedy bootloader.

[*]Zdarzające się błędy

Custom ROM-y znajdziemy w wersjach stabilnych ale także w wersjach beta. Mogą one zawierać drobne błędy jak brak tłumaczenia, nie działające funkcje lub gorsza wydajność baterii. Dzięki szybkiej reakcji użytkowników i deweloperów są one naprawiane przez aktualizacje.

[*]Dostępność

Custom ROM-y są dostępne na bardzo dużą ilość urządzeń jednak nie na wszystkie. Przed instalacją musimy sprawdzić dostępność dla naszego urządzenia.

Podsumowując…

Custom ROM-y to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby używać nowszych wersji Androida niże te oferowane przez producenta oraz dla tych, którzy chcieliby od swojego smartfona więcej możliwości konfiguracji. Musimy jednak uważać żeby nie uszkodzić sprzętu poprzez niewłaściwą instalację.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)