Nokia Lumia 710 – tańszy nie znaczy gorszy [test]

Nokia Lumia 710 – tańszy nie znaczy gorszy [test]

Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 710
Tomasz Hamryszak
25.05.2012 10:30, aktualizacja: 25.05.2012 12:30

Od dłuższego czasu w moich rękach jest niedroga Nokia Lumia 710. Czy zakup taniego Windows Phone’a to dobry pomysł? Zapraszam do lektury testu urządzenia.

Nokia Lumia 710 - Specyfikacja, zawartość zestawu, obudowa i wykonanieSpecyfikacja

Specyfikacja techniczna smartfonów opartych na Windows Phone 7 jest ściśle określona przez Microsoft. Co za tym idzie - wnętrze większości urządzeń na tej platformie jest niemal identyczne lub przynajmniej zbliżone. Lumia 710 nie stanowi wyjątku. We wnętrzu słuchawki jako danie główne znajduje się jednordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon QSD8255 o taktowaniu 1,4 GHZ, a na przystawkę producent dorzuca 512 MB pamięci RAM.

Parametry z pewnością nie zrobią na nikim wrażenia, jednak podzespoły tej klasy w zupełności wystarczą do płynnej i niezawodnej pracy. Warto przypomnieć – Windows Phone nie jest tak wymagającym i zasobożernym systemem jak Android. W związku z tym nie potrzebuje wielordzeniowych układów pokroju średniej klasy netbooka.

Pełna specyfikacja Nokia Lumia 710:

  • wymiary: 119 x 62,4 x 12,55 mm;
  • waga: 125,5 g;
  • GSM/EGSM 850/900/1800/1900 MHz;
  • WCDMA 850/900/1900/2100 MHz;
  • 3G z HSDPA 14,4 Mbps, HSUPA 5,76 Mbps;
  • Wi-Fi b/g/n;
  • Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP;
  • microUSB;
  • GPS z A-GPS;
  • 3,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości WVGA (480 x 800) z technologią ClearBlack;
  • szkło Gorilla marki Corning chroniące ekran;
  • układ Qualcomm Snapdragon QSD8255 o taktowaniu 1,4 GHz, GPU Adreno 205;
  • 512 MB pamięci RAM;
  • 8 GB wbudowanej pamięci, 25 GB danych na SkyDrive;
  • aparat z matrycą 5 Mpix wraz z diodową lampą doświetlającą;
  • nagrywanie wideo w jakości 720p przy 30 kl./s;
  • wyjście minijack 3,5 mm;
  • obsługiwane formaty audio: .m4a, .m4b, .mp3, .wma (Windows Media Audio 9), AAC/AAC+/EAAC+, AMR-NB, EVRC, QCELP;
  • obsługiwane formaty wideo: H.264, .3GP, .3GP2, .MP4, .M4V, .MBR., .WMV (Windows Media Video 9 i VC-1);
  • bateria o pojemności 1300 mAh;
  • maksymalny czas rozmów: GSM – 6 godz. 50 min / 3G – 7 godz. 40 min;
  • maksymalny czas czuwania: GSM – 400 godz. / 3G – 400 godz.;
  • maksymalny czas odtwarzania audio: 38 godz., wideo: 6 godz.

Lumia 710 ma zbliżone parametry do smartfona Lumia 800. Dlaczego model o łudząco podobnej specyfikacji jest niemal dwukrotnie tańszy? O tym w dalszej części testu.

Zawartość zestawu

Nokia Lumia 710 trafiła w moje ręce w prostokątnym, niebieskim pudełku. W bardzo podobnym opakowaniu sprzedawana jest jej starsza siostra.

W komplecie wraz z Nokia Lumia 710 w polskiej dystrybucji znajdują się:

Obudowa i jakość wykonania

Jakość materiałów użytych do stworzenia obudowy wynika z niewysokiej ceny urządzenia. W 710 producent nie mógł sobie pozwolić na korpus z jednego kawałka poliwęglanu, a jedynie na tradycyjny połyskujący plastik (w wersji czarnej jest antypoślizgowa klapka baterii). Nie oznacza to jednak, że obudowa jest słaba i podatna na uszkodzenia – wręcz przeciwnie. Smarton, mimo że w całości wykonany z plastiku, jest solidny i sprawia dobre wrażenie.

Nokia Lumia 710 | fot. wł
Nokia Lumia 710 | fot. wł

W zakresie jakości wykonania producent największą wagę przywiązał do najistotniejszej części obudowy, czyli przedniego panelu. Został on niemal w całości pokryty szkłem Gorilla marki Corning, które jest odporne na uszkodzenia. Nosząc smartfona razem z kluczami i monetami, nie trzeba się obawiać o jego uszkodzenie.

Nokia Lumia 710 | fot. wł
Nokia Lumia 710 | fot. wł

Przedni panel w większości zajmuje 3,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. U góry producent tradycyjnie ulokował głośnik słuchawki oraz czujniki: zbliżeniowy i oświetlenia. Pierwszy z nich odpowiada za wygaszanie ekranu podczas rozmowy, drugi dopasowuje podświetlenie ekranu do panujących warunków. Producent zrezygnował z dotykowych klawiszy. Zamiast tego pod ekranem znajdują się trzy tradycyjne fizyczne przyciski o doskonale wyczuwalnym skoku w układzie charakterystycznym dla WP7: Wstecz, Home i Szukaj.

Na obudowie ulokowano także przyciski sterujące głośnością i dwustopniowy spust migawki. Przyciski te umieszczone są wyłącznie na prawej krawędzi korpusu. Lewa strona nie została w żaden sposób zagospodarowana.

Nokia Lumia 710 | fot. wł
Nokia Lumia 710 | fot. wł

Tył smartfona w wersji białej wykonany jest z błyszczącego plastiku. Telefon w tym kolorze może się podobać (szczególnie płci pięknej), jednak ma jedną drobną wadę – na powierzchni klapki pojawiają się mikrorysy. Na szczęście biały kolor sprawia, że nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, a jedynie pod światło.

Z tyłu obudowy znajduje się obiektyw aparatu otoczony elegancką srebrną ramką, logo producenta, a także głośnik umieszczony u dołu. Pokrywa baterii wykonana jest z nieco cieńszego plastiku niż reszta obudowy. Dzięki temu jest ona elastyczna, co ma duże znaczenie przy demontażu.

Na szczycie obudowy są również włącznik telefonu/ekranu, złącze microUSB oraz wyjście słuchawkowe 3,5 mm minijack. Użytecznym dodatkiem jest uchwyt na smycz w dolnym rogu smartfona.

Nokia Lumia 710 to sprzęt o nienagannym designie i bardzo dobrym wykonaniu jak na swoją klasę urządzeń. Dzięki stosunkowo niedużemu ekranowi i bryle o wymiarach 119 x 62,4 x 12,55 mm jest to telefon poręczny i wygodny nawet dla osób o niewielkich dłoniach.

Nokia Lumia 710 - wyświetlacz, system i wydajność, multimediaWyświetlacz

Nokia Lumia 710 | fot. wł
Nokia Lumia 710 | fot. wł

Wyświetlacz w 710 wbudowany został na bazie matrycy TFT LCD i pomimo dość starej technologii charakteryzuje się on dobrą jakością obrazu. Oczywiście nie można liczyć na tak dobre odwzorowanie głębi czerni jak w przypadku AMOLED-a w Lumii 800, choć i tak jest nieźle. Zaletami są szerokie kąty widzenia oraz brak matrycy PenTile (w przeciwieństwie do 800), dzięki czemu obraz jest ostry i nie da się dostrzec poszczególnych pikseli.

Cieszy również obecność powłoki ClearBlack. Pozytywnie wpływa ona na czytelność ekranu w ostrym słońcu, co można docenić zwłaszcza w letnie dni. Na pochwałę zasługuje świetna reakcja na dotyk, która w dużej mierze jest zasługą obecności Windows Phone 7.5 na pokładzie.

Użytkownicy niedrogiego Windows Phone’a z pewnością nie będą narzekać na jakość obrazu generowanego przez wyświetlacz. W tej klasie urządzeń jest to bardzo dobra jednostka, której trudno cokolwiek zarzucić.

System i wydajność

Systemu Windows Phone 7.5 raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Jest on doskonale znany każdemu, kto choć trochę interesuje się mobilnymi technologiami. Microsoft nie zrobił wyjątku nawet dla fińskich słuchawek, a więc w smartfonach z rodziny Lumia znajduje się to samo wydanie systemu co w konkurencyjnych modelach. Różnica tkwi w dodatkowych aplikacjach, ale o tym później.

Windows Phone 7 | fot. wł
Windows Phone 7 | fot. wł

Windows Phone jest przede wszystkim szybki. Uruchomienie telefonu trwa mniej niż 20 sekund i po tym czasie smartfon jest w pełni gotowy do pracy – żadnego ładowania dodatków, spowolnień czy choćby klatkowania. Niemal dwukrotnie niższa cena 710 w żaden sposób nie jest widoczna w działaniu smartfona. Zarówno 710, jak i 800 działają równie sprawnie, a o braku kompatybilności z którąś z aplikacji w Marketplace nie ma nawet mowy.

Niezawodność i szybkość działania to z pewnością mocne strony 710. Jest to na tyle widoczne, że po kilkutygodniowej przygodzie ze smartfonem stwierdziłem, że nie wrócę już do Androidów z tego samego przedziału cenowego co Nokia Lumia 710.

WP7, pomimo wielu zalet, nie jest systemem idealnym. To wciąż bardzo młoda platforma, która nie dorównuje Androidowi i iOS-owi pod względem liczby dostępnych aplikacji, co może stanowić problem dla bardziej wymagających użytkowników. Wśród najczęściej wymienianych wad są także niedopracowany dialer pozbawiony podpowiedzi numerów i wyszukiwarki czy brak możliwości podłączenia telefonu jako pamięci masowej.

Multimedia

Wraz z wprowadzeniem na rynek WP7 Microsoft zupełnie zmienił swoje podejście do funkcji multimedialnych w smartfonie. Bezpowrotnie minęły czasy platformy Windows Mobile, w której nacisk kładziony był wyłącznie na funkcje biurowe, a multimedia pozostawały daleko w tyle.

W zakresie multimediów 710 w żaden sposób nie ustępuje konkurencyjnym smartfonom. Co więcej, rodzina Lumia może pochwalić się najbogatszym pakietem funkcji wśród Windows Phone’ów.

Nokia Muzyka | fot. wł
Nokia Muzyka | fot. wł

Nokia wzbogaciła 710 w aplikację Nokia Muzyka, która z powodzeniem zastępuje podstawowy odtwarzacz Microsoftu. W Nokia Muzyka utwory mogą być posegregowane według wykonawców, albumów i gatunków. Program umożliwia także tworzenie własnych list oraz podgląd całej muzyki zawartej w pamięci urządzenia. Player jest banalnie prosty w obsłudze. Ma klawisze nawigacyjne (start/stop, następny, poprzedni utwór), pozwala na zapętlenie i losowe odtwarzanie muzyki.

Nokia Muzyka ma jednak jedną poważną wadę – brak funkcji przewijania utworów. To spory mankament jak na smartfona tej klasy. Mam nadzieję, że kolejne wydanie aplikacji wprowadzi już to „usprawnienie”.

MixRadio | fot. wł
MixRadio | fot. wł

Szczególnie przypadł mi do gustu dodatek o nazwie mixradio. Usługę tę można porównać do radia internetowego, z jedną różnicą – jeśli utwór się nie spodoba, można włączyć następny (sześć razy w ciągu doby, co wynika z postanowień licencyjnych). Uruchamiając mix radio, użytkownik decyduje, jakiego gatunku muzyki chciałby posłuchać, a następnie wybiera jeden z dostępnych kanałów.

Usługa wymaga dostępu do Internetu, a więc korzystając z niej, warto połączyć się z siecią Wi-Fi. Ulubione kanały można zapisać w pamięci telefonu, dzięki czemu będą również działały w trybie off-line bez konieczności łączenia smartfona z siecią.

Pod względem funkcji multimedialnych Lumia 710 jako tańszy model nie ustępuje starszej siostrze. Daje ona te same możliwości, a w wyposażeniu są także: Nokia Mapy, Nokia Nawigacja i wiele innych. Więcej na temat systemu Windows Phone i dodatkach fińskiego producenta pisał Mateusz w teście smartfona Nokia Lumia 800.

Nokia Lumia 710 - aparat, jakość rozmów, moduły i zasięgAparat

Fotoamator wybierający dla siebie nowego fotosmartfona z prostej przyczyny nie zwróci uwagi na Lumię 710 – nie jest to urządzenie typowo fotograficzne. Aparat odgrywa w nim rolę drugoplanową, a więc jest tylko dodatkiem, uzupełnieniem. Nie oznacza to jednak, że jednostka o matrycy 5 Mpix wspieranej przez diodę doświetlającą nie spełnia swojej funkcji. Aparat w Nokia Lumia 710 radzi sobie całkiem dobrze i pozwala na osiągnięcie zadowalających wyników.

Przyszli użytkownicy z pewnością nie będą mogli narzekać na jakość zdjęć wykonanych 710. Obraz odwzorowywany jest bardzo dobrze, a na pochwałę zasługuje niski poziom szumów. Dioda doświetlająca również spełnia swoje zadanie i poprawnie spisuje się podczas fotografii portretowej przy słabym świetle. Nokia Lumia 710 w rękach osoby z zacięciem fotograficznym pozwoli na uzyskanie naprawdę dobrych zdjęć, choć nie obędzie się bez lekkich zgrzytów.

Już po kilku minutach zabawy z aparatem odkryłem, że Lumię 710 znienawidzi każdy, kto uwielbia makrofotografię. Autofocus w tym smartfonie ma sporadyczne problemy z ostrzeniem i zdarza się, że podczas tradycyjnej fotografii nie łapie ostrości. Jest to szczególnie uciążliwe podczas fotografowania obiektów z bliskiej odległości. Tryb makro zupełnie nie radzi sobie ze zdjęciami, które mają pierwszy i drugi plan, a więc zrobienie fotki z głównym motywem i rozmazanym tłem graniczy z cudem. Aparat zazwyczaj wyostrza tło i rozmywa główny obiekt.

Nieco lepiej jest w fotografii makro, kiedy fotografuje się płaską powierzchnię (kartka papieru, stół, ekran monitora) i obiektyw ma przed sobą tylko jeden plan.

Przykładowe zdjęcia:

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5 (makro fail)
Zdjęcie nr 5 (makro fail)

Niczego natomiast nie mogą zarzucić trybowi wideo. Filmy rejestrowane smartfonem charakteryzują się przyzwoitą ostrością oraz dobrym odwzorowaniem kolorów. Narzekać można jedynie na dość wolną kompensację ekspozycji. Rozdzielczość 720p w połączeniu z prędkością 30 kl./s to wynik w zupełności zadowalający.

Przykładowe wideo:

Jakość rozmów, moduły i zasięg

Smartfon bardzo pozytywnie wypada pod względem mocy sygnału. Lumia 710 niejednokrotnie łapała zasięg sieci komórkowych i WiFi w miejscach, gdzie większość smartfonów nie potrafiła się połączyć. Drobnym mankamentem jest brak popularnej funkcji routera WiFi, jednak według zapewnień producenta dodatek ten może pojawić się wraz z najbliższą aktualizacją oprogramowania.

Wyposażenie obejmuje także moduł Bluetooth 2.1, choć ze względu na wymogi Microsoftu jest on zablokowany, a więc transmisja danych za pomocą tej łączności nie wchodzi w rachubę. Niebieski ząb w Windows Phone’ach można wykorzystać do łączenia się z akcesoriami oraz importowania kontaktów ze starej komórki.

Nokia Lumia 710 - bateria, podsumowanieBateria

Przy tak intensywnej pracy smartfon odłączony od ładowarki o 8 rano o godzinie 1 w nocy wskazywał 15% mocy akumulatora. Oznacza to, że wytrzymałby jeszcze całą noc w trybie czuwania do kilku godzin o poranku. Aby telefon nie wyłączył się w środku dnia, lepiej uzupełnić energię w nocy.

Osoby, które użytkują smartfona mniej intensywnie, a z dodatków (aparat, gry i muzyka) korzystają sporadycznie, mogą liczyć na nie więcej niż dwa dni solidnej pracy, co uważam za wynik dość słaby.

Microsoft w ustawieniach oprogramowania umieścił narzędzie o wymownej nazwie Oszczędzanie baterii. Zadaniem tego dodatku jest wyłączenie zbędnych procesów systemu (tj. synchronizacja), aby przedłużyć czas pracy smartfona w krytycznym momencie. Oszczędzanie baterii można ustawić tak, aby aktywowało się za każdym razem, gdy akumulator będzie na wyczerpaniu, lub uruchomić go w jakimś momencie do czasu podłączenia telefonu pod ładowarkę.

Podsumowanie

Nokia Lumia 710 to smartfon, który pozytywnie mnie zaskoczył. Fińskiemu producentowi udało się zbudować niedrogie, ale jednocześnie niezawodne urządzenie, któremu szybkości działania może pozazdrościć niejeden dwurdzeniowiec z Androidem. Słowa uznania należą się za świetne dodatki, tj. bezpłatną nawigację z dokładnymi mapami czy choćby usługę MixRadio.

Smartfon nie ustrzegł się jednak kilku drobnych wad, takich jak słaby aparat z problemami z ostrością, mierna jakość dźwięku w głośniku zewnętrznym, a także dość niewielka pamięć wewnętrzna wielkości 8 GB bez możliwości rozbudowy. Niewysoka cena rekompensuje jednak wszystkie niedociągnięcia, a do bardziej wymagających użytkowników skierowany jest model 800.

Dzięki prostemu i przemyślanemu interfejsowi Lumia 710 idealnie nadaje się dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zaawansowanymi komórkami. Decydując się na zakup smartfona z Windows Phone, warto rozważyć wybór 710, ponieważ jest to jeden z najciekawszych modeli w swoim segmencie.

Zalety:

[plus] szybki stabilny system

[plus] dobra jakość wideo

[plus] dodatki Nokia

Wady:

[minus] słaba bateria

[minus] słaba jakość dźwięku w głośniku

[minus] problemy z autofokusem w trybie makro

Ocena końcowa
Ocena końcowa
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)