Synchronizacja iPhone'a z wieloma komputerami bez utraty danych - poradnik

Synchronizacja iPhone'a z wieloma komputerami bez utraty danych - poradnik

Synchronizacja iPhone'a z wieloma komputerami bez utraty danych - poradnik
Krystian Bezdzietny
21.03.2012 21:32, aktualizacja: 21.03.2012 22:32

Zarządzanie multimediami w iPhone'ach to jedna z tych rzeczy, za które raczej krytykuje się smartfona Apple'a. Wielu użytkowników narzeka na brak możliwości łatwego eksportowania multimediów do iPhone'a poprzez prosty gest przeciągnij-upuść. Choć zapobiec temu nie można, to jest inne rozwiązanie. Poniżej dowiesz się, co należy zrobić, aby zsynchronizować iPhone'a z więcej niż jednym komputerem bez utraty danych na smartfonie.

Jak wiadomo, urządzenia Apple'a działające pod kontrolą iOS-a mają ten problem, że mogą być synchronizowane wyłącznie z jednym komputerem. Przez pojęcie synchronizacji rozumiem proces wymiany danych pomiędzy programem iTunes a iPhone'em, iPadem czy iPodem touch. W trakcie synchronizacji komputer pobiera z urządzenia dane wszystkich aplikacji, czyli np. SMS-y, zrobione zdjęcia, zapisane postępy w grze Angry Birds czy nawet prozaiczne ustawienia, a następnie nadpisuje utworzoną w przeszłości kopię zapasową danych urządzenia. Dzięki temu w razie awarii użytkownik może ekspresowo odtworzyć ustawienia fabryczne, a następnie przywrócić zachowane wcześniej dane i żadne dodatkowe konfiguracje nie będą wymagane, bo wszystko to zostało zapisane w stosownej kopii danych. Po wykonanej synchronizacji urządzenie będzie dokładnie w takim samym stanie programowym jak przed awarią.

Fakt kompletnego odtwarzania danych z zachowanej kopii jest naprawdę świetny, ale co należałoby zrobić, aby wnętrze takiego iPhone'a było przechowywane nie tylko na jednym komputerze, ale też drugim, trzecim, czwartym?

Okazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy poprzenosić odpowiednie pliki z komputera A do komputera B, umieścić je w stosownych lokalizacjach i wszystko będzie gotowe. Brzmi szybko i prosto, ale zdaję sobie sprawę z tego, że niejednemu taki proces może się wydać karkołomny. Wszystko jednak postaram się wyjaśnić krok po kroku.

Rozróżniane są dwa rodzaje danych synchronizowanych z iTunesem: kopia danych oraz zawartość. To pierwsze to nic innego, jak wspomniana wyżej kopia informacji z programów, czyli wszystkie zdjęcia, notatki, SMS-y itp. Zawartość to muzyka, wideo, gry. I tu teraz pojawia się zagwozdka.

Jeżeli chcesz zsynchronizować wyłącznie kopie danych na różnych komputerach, to wystarczy, że przeniesiesz pliki z folderów /MobileSync/Backup/ z komputera A do komputera B (ewentualnie też komputera C i D), a na końcu zautoryzujesz iPhone'a i to wystarczy. Jednak jeżeli chcesz wymieniać również zawartość, to podążaj za zamieszczonymi niżej wskazówkami.

Synchronizowanie z systemem Mac

[olist][]Wyłącz program iTunes, zarówno na komputerze źródłowym, jak i docelowym.[]Otwórz folder Home i z lokalizacji /Music skopiuj całą zawartość folderu iTunes, po czym wklej ją na komputerze docelowym, w tej samej lokalizacji.[]Otwórz lokalizację /Library/Application Support/MobileSync/ i - podobnie jak w punkcie wyżej - przekopiuj ją z komputera źródłowego do docelowego.[]Skopiuj na dysk komputera docelowego plik com.apple.iTunes.plist, ulokowany w /Library/Preferences/.[]Podłącz iPhone'a do komputera, uruchom iTunes, zatwierdź zmiany i autoryzuj nowy komputer do obsługi podłączonego iPhone'a poprzez opcję Sklep > Autoryzuj ten komputer.[]Gotowe. Teraz możesz bez problemu synchronizować iPhone'a zarówno z pierwszym, jak i drugim komputerem, nie tracąc przy tym ani danych, ani zawartości.[/olist]

Synchronizowanie z systemem Windows
  • C:Użytkownicy<twoja nazwa użytkownika>MusiciTunes
  • C:Użytkownicy<twoja nazwa użytkownika>AppDataRoamingApple ComputerMobileSync
  • C:Użytkownicy<twoja nazwa użytkownika>AppDataRoamingApple ComputerPreferences

W przypadku starszych wersji systemu Windows, np. XP, żądane pliki ulokowane są w:

  • C:Documents and Settings<twoja nazwa użytkownika>Application DataApple ComputerMobileSyncBackup

Po przekopiowaniu plików również należy autoryzować iPhone'a na nowym komputerze, ponieważ gdy się tego nie zrobi, iTunes będzie miał problem z synchronizacją programów i zakupionej muzyki.

Powyższe  lokalizacje można kopiować pomiędzy komputerami na wiele sposobów. Najłatwiejszym, a zarazem najmniej skomplikowanym, jest wymiana danych poprzez domową sieć. Wówczas wystarczy otworzyć na komputerze A katalogi komputera B, przeciągnąć wybrane pliki, upuścić i czekać, aż wszystko się skopiuje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do przenoszenia danych wykorzystać wymienne nośniki danych, czyli pendrive'y albo płyty CD/DVD.

A jeżeli korzystam z iCloud?

To nie załatwia sprawy. Jeżeli chcesz wymieniać nie tylko dane, ale również zawartość, konieczne jest przekopiowanie wszystkich niezbędnych plików z komputera A do komputera B.

Wyżej zamieszczone instrukcje zostały sporządzone z myślą o iPhone'ach, jednak nie powinno być problemu z ich zastosowaniem na iPodach touch czy iPadach.

 

Źródło: OSX Daily

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)