HTC Rhyme - nie tylko dla kobiet [test]

HTC Rhyme - nie tylko dla kobiet [test]

HTC Rhyme | fot. HTC
HTC Rhyme | fot. HTC
Bartosz Dul
17.03.2012 18:00, aktualizacja: 17.03.2012 19:00

HTC Rhyme to smartfon kierowany głównie do płci pięknej, o czym świadczy m.in. obudowa w kolorze lawendy, design i jeden z dodatków - brelok. Nie oznacza to jednak, że smartfon sprawdzi się tylko w kobiecych dłoniach.

Specyfikacja

Użytkownik ma do swojej dyspozycji 4 GB pamięci wbudowanej, a także slot kart microSD. W zestawie znajduje się karta pamięci o pojemności 8 GB. Na pokładzie HTC Rhyme nie zabrakło łączności 3G, Bluetooth 3.0 czy WiFI.

Pełna specyfikacja:

Wygląd i wykonanie

Wykonanie telefonu jest bardzo dobre. Większą część obudowy wykonano z jednego bloku aluminium. Z gumowanego plastiku zrobiony jest element ochraniający anteny modułów łączności oraz zdejmowana pokrywa baterii. Poszczególne części są bardzo dobrze spasowane, więc nic się nie porusza ani nie trzeszczy. Ekran pokrywa hartowane szkło, które gwarantuje wysoką odporność na zadrapania.

HTC Rhyme | fot. wł.
HTC Rhyme | fot. wł.

Design jest przyjemny dla oka, a urządzenie sprawia wrażenie solidnego. Niestety lakier na aluminiowej obudowie w razie upadku jest w stanie łatwo się zetrzeć.

HTC Rhyme | fot. wł.
HTC Rhyme | fot. wł.

Nie przypadło mi do gustu zastosowanie osłonki na port microUSB. Nie jest to zły pomysł, gorzej jednak z wykonaniem. Odpinanie osłonki bywa uciążliwe, zdecydowanie łatwiej i szybciej jest po prostu zdjąć całą tylną klapkę celem dostania się do portu.

Wyświetlacz

HTC Rhyme został wyposażony w ekran Super LCD o przekątnej 3,7 cala. Wyświetlany obraz jest ostry, jasny, a kolory odwzorowane naprawdę dobrze. Na pochwałę zasługuje również widoczność w słońcu. Widoczność ekranu pod kątami ostrymi stoi na najwyższym poziomie.

Podobnie jest z reakcją wyświetlacza na dotyk, jest szybka i precyzyjna. Łatwo to odczuć podczas korzystania z ekranowej klawiatury QWERTY. Redagowanie wiadomości tekstowych na Rhyme po prostu przyjemność, choć duża w tym zasługa wygodnej klawiatury HTC_IME. Nie inaczej jest z obsługą gestów multitouch, które są pomocne podczas surfowania w Sieci, oglądania zdjęć czy przeglądania dokumentów.

Dodatki

W zestawie znajduje oprócz ładowarki sieciowej, połączonej z kablem USB znajduje się kilka bardzo praktycznych i wartościowych dodatków.

HTC Rhyme | fot. wł.
HTC Rhyme | fot. wł.

Jednym z najciekawszych z nich jest brelok podpinany do gniazda mini Jack. "Talizman" (bo taką nazwę nosi akcesorium według polskiej wersji oprogramowania) informuje o nadchodzących i nieodebranych połączeniach oraz wiadomościach poprzez miganie mocnym światłem. Idealnie spisywałby się w kobiecej torebce.

To chyba jedyny element mocno podkreślający kobiecość HTC Rhyme. Trudno byłoby znaleźć dla breloka zastosowanie u mężczyzny.

HTC Rhyme | fot. wł.
HTC Rhyme | fot. wł.

Najważniejszym dodatkiem do zestawu jest stacja dokująca, pełniąca także rolę ładowarki, głośnika do rozmów w trybie głośnomówiącym oraz głośnika stereo. Telefon ładuje się poprzez zetknięcie z trzema pinami, znajdującymi się z tyłu obudowy. Ze stacją dokującą łączy się automatycznie przez Bluetooth (ten niestety nie wyłącza się po wyjęciu telefonu ze stacji).

System przechodzi od razu w tryb stacji dokującej. W tym trybie użytkownik ma dostęp do dużego zegarka, menu aplikacji, odtwarzacza muzycznego i dwóch wybranych przez siebie skrótów do aplikacji.

Stacja jako zewnętrzny głośnik spisuje się całkiem nieźle. Dźwięk jest dość czysty choć nico stłumiony, basy słabe, ale za to głośnik potrafi grać naprawdę głośno.

Jeżeli chodzi o jakość rozmów to o dziwo stoi ona nawet na wyższym poziomie niż w dedykowanym urządzeniu HTC - Portable Bluetooth Conference Speaker BS P100.

HTC Rhyme | fot. wł.
HTC Rhyme | fot. wł.

W zestawie znajduje się także dobrze wykonany, skórzany pokrowiec na telefon.

Oprócz tego można dokupić do HTC Rhyme słuchawkę Bluetooth, dopasowaną do designu telefonu oraz głośnik samochodowy.

Oprogramowanie, przeglądarka, Wydajność i MultimediaOprogramowanie, przeglądarka

W HTC Rhyme zdecydowano odróżnić telefon od pozostałych nie tylko akcesoriami, ale i oprogramowaniem. W kobiecym telefonie HTC zastosowano dość świeżą nakładkę Sense 3.5, jednak w wersji Bliss Sense. Zmienia ona zupełnie dolną belkę, kolorystykę nakładki, dodaje także nowy widżet. Znajdują się w niej także zupełnie inne tapety, motywy oraz dźwięki dzwonków, alarmów itp. (swoją drogą przyjemne dla oka i ucha).

Bliss Sense - przykładowe widżety
Bliss Sense - przykładowe widżety

Jedną z nowości w stosunku do pozostałych urządzeń tej generacji jest także wbudowana w system bardzo popularna aplikacja Endomondo - osobisty trener, mierzy m.in. długość tras, ilość spalonych kalorii. Idealnie nadaje się dla biegaczy czy rowerzystów. To kolejny element w HTC Rhyme, który doskonale pasuje także do mężczyzny.

Obecnie telefon pracuje na Androidzie 2.3 Gingerbread, jednak niedawno HTC poinformowało, że także ten model dostanie aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Bliss Sense - dialer, historia połączeń
Bliss Sense - dialer, historia połączeń

System sprawuje się dobrze, nie przycina, nie laguje. Jeżeli dochodzi do przeładowania pamięci operacyjnej to podczas powracania do głównego pulpitu restartuje się oprogramowanie Sense. Bywa to uciążliwe, ale to dość dobre rozwiązanie tajwańskiego producenta. Lepsze to niż nieoczekiwane zawieszenia czy restarty całego telefonu.

HTC Rhyme - hands-on

Sense 3.5 cechuje się także doskonałą obsługą portali społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn). Dodano do niego także aplikację Fb Chat umożliwiającą czatowanie ze znajomymi z Facebooka bezpośrednio z poziomu telefonu.

System umożliwia na łatwe dzielenie się treściami czy lokalizacją ze znajomymi (np. z poziomu galerii czy przeglądarki).

Bliss Sense oferuje również specjalny widżet zajmujący cały ekran. Wyświetlane są: czas, pogoda i 5 konfigurowalnych skrótów pozwalających na rozszerzone prezentowanie informacji na ekranie.

Bliss Sense
Bliss Sense

HTC Rhyme zapewnia komfortowe przeglądanie zawartości stron WWW. Odpowiadają za to moduł 3G z HSPA do 14,4 Mbps, WiFi w standardach b/g/n, obsługa HTML5 i Flasha oraz świetna przeglądarka WebKit.

Bliss Sense - przeglądarka WWW
Bliss Sense - przeglądarka WWW

Strony internetowe ładują się bardzo szybko. Dzięki stosunkowo mocnym podzespołom telefonu ich przewijanie, przybliżanie i oddalanie jest płynne. Przeglądarka dobrze radzi sobie z obsługą wszystkich typów zawartości stron. Jest to szczególnie ważne, jeśli wziąć pod uwagę materiały wideo lub strony oparte na Flashu. Warto wspomnieć, że te pierwsze odtwarzane są bez najmniejszych przycięć. Na uwagę zasługuje również funkcja kopiuj/wklej z lupą.

WebKit oferuje mnóstwo standardowych funkcji, takich jak: zapamiętywanie haseł, otwieranie stron w kartach, dodawanie ich do ulubionych czy zaznaczanie fragmentu tekstu i sprawdzanie jego definicji w Wikipedii lub tłumaczenia z pomocą Google Translate.

Wydajność

Poniżej wyniki popularnych benchmarków:

Multimedia

Odtwarzacz muzyki w HTC Rhyme posiada wbudowany korektor, dzięki czemu użytkownik ma wpływ na brzmienie słuchanej muzyki. W ustawieniach można wybrać wzbogacenie SRS lub gotowe schematy brzmieniowe (dostępne tylko po podłączeniu słuchawek). Opcja z SRS nie sprawdza się według mnie najlepiej, ale warto pobawić się ustawieniami. Profili jest kilkanaście, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Bliss Sense - odtwarzacz muzyczny
Bliss Sense - odtwarzacz muzyczny

Sama jakość dźwięku jest bardzo dobra i nie mam jej nic do zarzucenia. Brzmienie jest czyste, głębokie, a wszystkie tony na swoim miejscu.

Do zestawu z HTC Rhyme dołączane są bardzo dobre słuchawki dokanałowe o charakterystycznym designie. Nie są to wbrew pozorom Beatsy, ale ich jakość wykonania oraz brzmienia stoi na wysokim poziomie. Warto zaznaczyć, że dzięki szerokiemu kablowi słuchawki się nie plączą.

Odtwarzacz wideo w HTC Rhyme umożliwia odtwarzanie plików avi, chociaż nie wszystkich. Nie wiadomo dlaczego urządzenie traktuje je wybiórczo – jedne odtwarza, a innych nie. Na szczęście wszystkie problemy można rozwiązać za pomocą alternatywnego odtwarzacza.

Galeria nie zmieniła się znacząco w stosunku do wcześniejszych modeli. Jest dobrze zorganizowana i przejrzysta. Pozwala na wyświetlanie plików zarówno z karty pamięci, jak i portali społecznościowych – Flickr oraz Facebooka. A po instalacji pluginu z HTC Hub także z Picasa Web Albums.

Aparat, Bateria i łączność Aparat

Gdyby nie najlepszej jakości zdjęcia i wideo, aparat w HTC Rhyme byłby jego ogromną zaletą. HTC w swoich reklamówkach mocno zachwala ten element telefonu:

HTC Rhyme - Best-in-class camera and rich multimedia experience

Podstawowe funkcje aparatu to:

  • dobrze wyglądające zdjęcia wykonane w słabym oświetleniu,
  • automatyczne wykrywanie uśmiechu,
  • natychmiastowe wykonanie zdjęcia po dotknięciu przycisku aparatu,
  • tworzenie 5 zdjęć pod rząd w celu wybrania najlepszego,
  • scena portretu, która wygładza skórę twarzy na zdjęciu.

I rzeczywiście, jego funkcje spisują się bardzo dobrze. We znaki daje się jednak nieco za niska rozdzielczość zdjęć i odwzorowanie szczegółów.

Oceńcie zresztą sami:

Rhyme - przykładowa fotka (1)
Rhyme - przykładowa fotka (1)
Rhyme - przykładowa fotka (2) - tryb słabego oświetlenia
Rhyme - przykładowa fotka (2) - tryb słabego oświetlenia
Rhyme - przykładowa fotka (3)
Rhyme - przykładowa fotka (3)
Rhyme - przykładowa fotka (4) - tryb słabego oświetlenia
Rhyme - przykładowa fotka (4) - tryb słabego oświetlenia
Rhyme - przykładowa fotka (5) - z doświetleniem lampy błyskowej
Rhyme - przykładowa fotka (5) - z doświetleniem lampy błyskowej

Ostatnie zdjęcie musiałem nieco doświetlić samodzielnie. Niestety aparat w Rhyme w przeciwieństwie do wielu innych smartfonów najpierw fokusuje, dopiero potem doświetla i robi zdjęcie. Fokusowanie w ciemności nic nie daje, więc w większości przypadkach zdjęcia wychodzą całkowicie rozmazane.

Dość słabo wypadają także materiały kręcone w rozdzielczości 720 p. Wideo nieco laguje, poziom odwzorowania szczegółów jest dość niski.

HTC Rhyme video sample 720p

Jedną z dodatkowych funkcji Rhyme jest możliwość kręcenia wideo w 2x wolniejszym tempie (bez dźwięku). To zwykła ciekawostka, materiały nakręcone tą metodą niestety mocno przycinają podczas odtwarzania.

Bateria i łączność

Bateria w HTC Rhyme to trudny do przetestowania element telefonu. Głównie dlatego, że telefon przyzwyczaja nas do umieszczania go w miarę możliwości do stacji dokującej. Dzięki temu nie ma dużego znaczenia, czy smartfon jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu pełną dobę, czy dwie - i tak najczęściej ląduje do stacji dokującej.

Test baterii - AnTuTu Tester
Test baterii - AnTuTu Tester

1600 mAh pojemności baterii w Rhyme w praktyce sprawuje się bardzo dobrze. Przy intensywnym korzystaniu z sieci 3G/WiFi, przeprowadzeniu 2h rozmów i wysłaniu kilkunastu wiadomości e-mail/SMS telefon wytrzymał półtora dnia. Oszczędniejsze korzystanie z telefonu pozwoli na ładowanie urządzenia co dwa dni.

Największą wadą telefonu jest jakość rozmów i problem tzw. uścisku śmierci.

HTC Rhyme - uścisk śmierci

Spadki zasięgu oraz pogarszająca się jakość rozmów pojawiały się niestety dość często w HTC Rhyme. Możliwe jednak, że problem dotyczył akurat naszego modelu testowego. Wykonany niemal identycznie HTC Desire S nie sprawiał nam takich problemów.

PodsumowaniePodsumowanie

Sam telefon nie jest jednak już szczytem marzeń. Gdyby nie świetne dodatki i nieco pojemniejsza bateria, nie byłoby się nad czym zastanawiać. Lepszym wyborem byłby HTC Desire S, który kosztuje ok. 200 zł mniej. Należy więc sobie zadać pytanie przy wyborze któregoś z tych telefonów, czy warto dopłacić nieco więcej i zyskać naprawdę przydatne i wysokiej jakości akcesoria?

[plus] bardzo dobre wykonanie

[plus] wygląd

[plus] widżety, obsługa portali społecznościowych, integracja systemu z Endomondo i Dropboxem

[plus] praktyczne i wysokiej jakości dodatki w zestawie

[plus] czas pracy baterii

[minus] nie najlepszy aparat i kamera

[minus] wciąż dość wysoka cena

[minus] problemy z łącznością

[minus] wydajność w grach

HTC Rhyme - Ocena Komórkomanii
HTC Rhyme - Ocena Komórkomanii
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)