"100 rdzeni" ZiiLabs również mocniejsze od Tegry 3. Ale co z tego?

"100 rdzeni" ZiiLabs również mocniejsze od Tegry 3. Ale co z tego?

ZiiLabs ZMS-40
ZiiLabs ZMS-40
Mateusz Żołyniak
26.02.2012 14:10, aktualizacja: 26.02.2012 15:10

Ostatnio Samsung i Texas Instruments zaprezentowały pierwsze układy bazujące na rdzeniach Cortex-A15, które na śniadanie zjadają popularną Tegrę 3. Przy okazji chciałem przyjrzeć się jeszcze jednemu ciekawemu chipsetu ARM złożonemu z aż 100 rdzeni i wydajnościowo pozostawiającym układ Nvidii w tyle.

Ostatnio Samsung i Texas Instruments zaprezentowały pierwsze układy bazujące na rdzeniach Cortex-A15, które na śniadanie zjadają popularną Tegrę 3. Przy okazji chciałem przyjrzeć się jeszcze jednemu ciekawemu chipsetu ARM złożonemu z aż 100 rdzeni i wydajnościowo pozostawiającym układ Nvidii w tyle.

Jest nim produkt ZiiLabs nazwany ZMS-40. Został on zaprezentowany w maju ubiegłego roku, ale niedawno został w pełni zoptymalizowany pod Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Nowy układ firmy będącej własnością Creative'a został oparty na czterordzeniowym ARM Cortex-A9 o taktowaniu 1,5 GHz, który współpracuje z autorskim układem StemCell złożonym z aż 96 rdzeni. Czym się on charakteryzuje?

StemCell to w pełni programowalny układ, w skład którego wchodzi duża liczba rdzeni, a całość może pełnić różne funkcje w zależności od potrzeb systemu. Podobnym działaniem charakteryzuje się technologia AMD Fusion czy Sony Cell z konsoli PlayStation. W przypadku Fusion, układy APU łączą w sobie zarówno rdzenie procesora x86, jak również rdzenie układu graficznego Radeon oraz mogą pełnić jednocześnie funkcje CPU i GPU. Z kolei w układzie ZiiLabs ZMS-40 StemCell został złożony aż z 96 rdzeni (w słabszym, dwurdzeniowym ZMS-20 "tylko" 48) i odpowiada głównie za przetwarzanie grafiki. Poniżej schemat chipsetu:

ZiiLABS ZMS-40
ZiiLABS ZMS-40

StemCell zdolny jest do: przetwarzania grafiki 2D/3D, kodowanie/dekodowanie materiału wideo w formatach H.264, VC1, WebM i HEVC (czyli nadchodzący H.265), dekodowanie plików wideo 3D w jakości 1080p, obsługi ekranów o powalającej rozdzielczości 2560 x 1600 (WQXGA). Dodatkowo wspiera on OpenGL ES 2.0, OpenCl 1.1, a także obsługuje przetwarzanie dźwięku (może zastąpić chipy DSP, obsługiwać rozpoznawanie mowy czy połączenia głosowe).

Moc obliczeniowa układu StemCell według producenta to aż 58 GFLOPS. Warto porównać go z już dostępnymi na rynku mobilnymi GPU. Dla przykładu, 12-rdzeniowy GeForce z Tegry 3 oferuje moc obliczeniową na poziomie 7,2 GFLOPS, Mali-400 MP4 z Galaxy S II - 10,2 GFLOPS, PowerVR SGX 543MP2 z iPada 2 i iPhone'a 4S - 19,2 GFLOPS, a nowy Adreno 225 dostępny w Snapdragonie S4 Class (MSM8960) charakteryzuje się również mocą obliczeniową około 19,2 GFLOPS. Różnica, jak widać, jest ogromna i dobitnie pokazuje duże możliwości StamCell.

Chipset chciałem przedstawić Wam jednak nie tylko ze względu na dużą wydajność i układ StemCell. ZMS-40 jest już gotowy do masowej produkcji, a ZiiLabs przygotowało już referencyjny tablet oparty ma nowym układzie. Ma on mieć 10-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 800, 1 GB pamięci RAM, technologię audio Creative Sound Blaster X-Fi Crystalizer, a czas pracy na baterii szacowany jest na 22 godziny. Ma być to możliwe dzięki poborowi prądu ok 1 W, co świadczy dodatkowo o dużej energooszczędności platformy ZMS-40. Pomimo wielu zalet ZiiLabs wciąż nie ogłosił żadnych strategicznych partnerów, którzy będą wykorzystywać jego rozwiązania, a nie np. Tegrę 3. Dlaczego tak się stało?

Powód jest bardzo prosty. Nvidia może i oferuje słabszy układ, ale jest znacznie większym graczem, który potrafi zadbać o marketing oraz - co ważniejsze - umowy z największymi producentami smartfonów (a także twórcami systemów i deweloperami gier). Jest to też pierwszy realnie dostępny na szeroką skalę układ Quad Core, z którego od paru miesięcy mogą korzystać producenci. Tegra 3 nie jest oczywiście złym układem, a dodatkowy Companion Core obniżający pobór prądu, świetna optymalizacja pod system Android czy platforma z dedykowanymi grami (Tegra Zone) to jej wielkie zalety. Wydaje mi się jednak, że jest ona nieco przeceniana i przereklamowana. Co Wy o tym sądzicie?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)