Polski rynek smartfonów: zmiana lidera, Samsung przed Nokią

Samsung wyprzedził Nokię w Polsce (fot. tech-gadget.co.in)

Samsung wyprzedził Nokię w Polsce (fot. tech-gadget.co.in)

Większość publikowanych w Internecie rankingów sprzedaży smartfonów dotyczy rynku światowego, amerykańskiego lub europejskiego. A jak te telefony mają się w Polsce? Raport za zeszły rok przygotowało IDC.

Mobilne systemy: Android i iOS w ataku, Symbian i BlackBerry w odwrocie

W 2011 roku sprzedano w Polsce 10,8 mln komórek, co trzecia to smartfon. Ogólnie najlepiej poradziła sobie Nokia, ale trzy ostatnie miesiące 2011 roku należały do Samsunga (sprzedał o kilkanaście tysięcy sztuk telefonów więcej). Można się więc spodziewać, że w raportach dotyczących bieżącego roku to Koreańczycy będą górą.

Według Marka Kujdy z IDC słabe wyniki fińskiego giganta to efekt re­zy­gna­cji z dłu­go roz­wi­ja­ne­go przez tę fir­mę (choć ma­ło in­nowa­cyj­ne­go) Symbiana. Mogło to zniechęcić wielu użytkowników do zakupu komórek Nokii, a modele oparte na platformie Windows Phone 7 pojawiły się w Polsce w pierwszych tygodniach 2012.

Rekordowy kwartał Apple'a. Czy w przyszłości może być jeszcze lepiej?

Kujda zwraca też uwagę na różnorodność oferty Samsunga: od ta­nich smart­fo­nów za kil­ka­set złotych do fla­go­wych mo­de­li z An­dro­idem, któ­re w dru­gim pół­ro­czu sprze­da­wa­ły się w Pol­sce nawet lepiej od iPhone'a. We­dług Woj­cie­cha Wa­si­lew­skie­go, dy­rek­to­ra sprze­da­ży i mar­ke­tin­gu Sam­sun­ga w Pol­sce, ko­re­ań­ska fir­ma sprze­da­ła w na­szym kra­ju w ubie­głym ro­ku około 1,5 mln telefonów. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreślił on, że Pol­ska to jed­en z nie­wie­lu krajów eu­ropej­skich, w któ­rych No­kia tak dłu­go była liderem sprzedaży smartfonów.

W Polsce w ujęciu rok do roku wzrost sprzedaży smartfonów jest jednak niewielki. W roku 2010 rozeszło się ich 10 mln, więc 8-procentową dynamikę trudno uznać za imponującą. Nie oznacza to bynajmniej, że polski rynek smartfonów się nasycił. Problem stanowi ich wciąż wysoka cena, a operatorzy nie są skłonni obniżać marż. Jeśli koszt zakupu jest niższy, to zwykle przy umowie dłuższej niż 2 lata, przez co Polacy rzadziej wymieniają stare modele na nowoczesne. Podobnie, abonenci, którzy przedłużali umowy kilkanaście miesięcy temu (jeszcze przed smartfonowym boomem), nie zdążyli jeszcze podpisać aneksu do umowy i wybrać nowej słuchawki.

Świat polubił rysiki — Galaxy Note schodzi jak ciepłe bułeczki?

Zobacz również: Lumia 735 vs 830

Mimo wszystko w najbliższych miesiącach w naszych kieszeniach z pewnością będzie dzwonić coraz więcej tego typu słuchawek. Coraz większy popyt sprawia, że proste modele stają się coraz tańsze, a operatorzy mogą zaoferować je za niewielkie kwoty nawet w niskich taryfach. Na rodzimym rynku należy się też spodziewać dalszego zwiększania dystansu pomiędzy Samsungiem a Nokią. Premiera Lumii nie zmieni sytuacji — mało którego Polaka będzie na nie stać.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się:

Także w kategorii Telefony:

10 najmniejszych telefonów komórkowych na świecie LG AKA - smartfon z oczami będzie pokazywał nasz nastrój? Nadchodzi nowa wersja G3 z autorskim ośmiordzeniowym układem LG? Galaxy S5 Plus, czyli lepsza wersja flagowca Samsunga już w Europie HTC Desire 820 mini już dostępny w sprzedaży Ambient Display, czyli jak Nexus 6 wykorzysta swojego AMOLED-a Samsung Golden 2 będzie najmocniejszym telefonem z klapką na rynku Smartfona z takim aparatem jeszcze nie widzieliście Lumia 735/730 Dual SIM i Lumia 830 oficjalnie w Polsce Następny flagowiec Sony ma być prawdziwym potworem Motorola Moto E vs Samsung Galaxy S4 - który jest szybszy? Prestigio MultiPhone PSP8500DUO - test Smartfon w służbie taksówkarza Galaxy S5 wkrótce w wersji Google Play edition? Nexus 6 i Android 5.0 Lollipop oficjalnie. Wielkie pożegnanie niskich cen Samsung Galaxy Note 4 - pełna lista gratisów Cat S50 - najtwardszy smartfon z LTE wchodzi na polski rynek Nexus 6 w pełnej krasie. Wycieka zdjęcie prasowe Samsung Galaxy Note 4 - wygląd, wykonanie i ergonomia Vertu for Bentley to smartfon dla fanów luksusowych samochodów iPhone 6 i 6 Plus - data polskiej premiery ujawniona Sony Xperia Z3 Compact vs Samsung Galaxy Alpha - starcie (mniejszych) tytanów KitKat dla Galaxy S III w końcu w Polsce. Niestety nie dla każdego Meizu MX4 wkrótce doczeka się jeszcze mocniejszej wersji?

Popularne w tym tygodniu:

Nubia Z17S oficjalnie. Piękny i potężny smartfon w Polsce jako Archos Diamond Omega Oto "bezramkowa" i budżetowa Lumia z 2014 roku, która... nigdy nie trafiła do sprzedaży Huawei Mate 10 i Mete 10 Pro oficjalnie. Oto nowe "inteligentne maszyny" Huaweia Huawei Mate 10 Lite oficjalnie. To może być hit sprzedaży ZTE Axon M oficjalnie. Pomysł z rozkładanym smartfonem jest świetny, ale to jeszcze nie to Nokia 7 oficjalnie. Ma optykę Zeissa i wspiera Nokia OZO Audio, ale to nic specjalnego HTC U11 Plus - podsumowanie plotek i przecieków BlackBerry Motion oficjalnie. Takiego smartfonu kanadyjska marka jeszcze miała Samsung Galaxy A5 (2018) i A7 (2018) mogą prezentować się świetnie Zachwyć się!