Stabilność aplikacji na iOS i Androidzie - nowe światło na ten mit!

Stabilność aplikacji na iOS i Androidzie - nowe światło na ten mit!

iOS vs Android
iOS vs Android
Michał Mynarski
04.02.2012 17:00, aktualizacja: 04.02.2012 18:00

Nieustanna walka między fanami Androida i iOS zawsze rozbija się o te same legendy i frazesy. Kiedy wszystkie mniej lub bardziej racjonalne argumenty zostaną użyte, prędzej czy później fanatycy powołują się na mityczną już (nie)stabilność tych systemów. Najnowsze badania rzucają nowe światło na ten problem.

Poniższe statystyki zostały sporządzone przez Crittercism, czyli firmę zajmującą się analizowaniem niepoprawnie wyłączających się aplikacji na mobilnych platformach. Gdyby spojrzeć na to przez pryzmat stereotypu, można by wnioskować, że w takim zestawieniu iOS zdeklasuje Androida. A jednak nie jest to tak oczywiste.

Z poniższych wykresów wynika, że tendencja jest odwrotna. Okazuje się, że pod iOS aplikacje dużo częściej się sypią. W najgorszym wypadku jest to ponad 3,5% wszystkich uruchomień, a pod Androidem wskaźnik awaryjności programów nie przekracza nawet 3%. Statystyki te są oparte na 214 milionach uruchomień aplikacji w okresie między listopadem a grudniem 2011 roku.

Problemy z aplikacjami na Androidzie i iOS
Problemy z aplikacjami na Androidzie i iOS

Co więcej, gdy spojrzymy na poniższy wykres kołowy, łatwo się zorientować, że za prawie 3/4 wszystkich błędów aplikacji między 1-15 grudnia odpowiadają różne wersje iOS. Oczywiście największe oklaski zbiera w tej kategorii iOS5, jednak może być to spowodowane tym, że w dniu premiery ukazał się on od razu na bardzo dużej liczbie urządzeń (iPhone 3GS, 4 i 4S) i zawierał kilka błędów usuniętych dopiero przez wypuszczone później łatki.

Problemy z aplikacjami a wersje Androida i iOS
Problemy z aplikacjami a wersje Androida i iOS

Problemy, które brał pod uwagę Crittercism, mogą być bardzo różnorodne i spowodowane takimi drobiazgami jak brak wsparcia dla wymaganego języka czy połączenie z Internetem. Faktem jest, że liczby nie kłamią, a wynik jest dość zaskakujący.

Jako użytkownik Androida nie mogę się nadziwić, patrząc na te wykresy. Niespodziewane zamykanie aplikacji to dość częsty problem, szczególnie irytujący gdy dotyczy np. launchera. W dobie narzekania na fragmentacje i bardzo popularne już „Wymuś Zamknięcie” oraz wszelakie problemy z kompatybilnością różnych aplikacji, takie wnioski to kopniak w twarz. I to nie tylko dla fanów iOS.

Należy jednak pamiętać, że na stabilność składa się również optymalizacja telefonów. Nawet patrząc na te statystyki, nie mogę wyzbyć się przekonania, że jeżeli chodzi o działanie systemu, to iOS bardziej kojarzy mi się ze stabilnością.

Źródło: phandroid/crittercism

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)