Kolejny krok ku ujednoliceniu Androida - tym razem wygląd aplikacji

Kolejny krok ku ujednoliceniu Androida - tym razem wygląd aplikacji

Ujednolicony Android | fot. developer.android.com
Ujednolicony Android | fot. developer.android.com
Michał Brzeziński
15.01.2012 09:30, aktualizacja: 15.01.2012 10:30

Jednym z największych problemów Androida są bez wątpienia fragmentacja oraz (do niedawna) wygląd. Google coraz częściej pokazuje, że chce wyleczyć swój system, a kolejnym dowodem jest stworzenie strony skupiającej się na budowaniu ładnych aplikacji.

Do tej pory gigant z Mountain View głównie mówił o ujednoliceniu swojego systemu, teraz coraz częściej działa. Kilka dni temu wprowadzono nakaz stosowania Holo Theme pod groźbą zablokowania dostępu do Marketu. Nie był to kamień milowy, ale każdą drogę trzeba zacząć od małego kroczku.

Na kolejne działanie nie trzeba było długo czekać. Matias Duarte, pracownik Google'a odpowiedzialny za wygląd Ice Cream Sandwich, zaprezentował stronę ze wskazówkami designerskimi dla deweloperów. Nie ma tam wielu linijek kodu, a raczej porady, jak stworzyć interfejs przyjazny użytkownikowi.

Poruszane tematy są naprawdę ciekawe i każdemu polecam przeczytanie przynajmniej wstępu. Przedstawiono cel każdej aplikacji, a także punkt widzenia osoby z niej korzystającej. Na tej podstawie stworzono trzy główne zasady dotyczące wyglądu:

  • Oczaruj mnie - interfejs to nie tylko głównie okienko. Składają się na niego również animacje przejścia, czcionki, ikony i wiele więcej.
  • Ułatw mi życie - jedną z cech piękna jest prostota, więc tworząc wygląd, nie należy o niej zapominać. Aplikacja powinna być intuicyjna, niezależnie od wieku użytkownika, a także wykonywać wszystkie skomplikowane działania za niego. Duży wybór opcji niekoniecznie jest zaletą.
  • Spraw, abym czuł się świetnie - głównym celem programu jest ułatwienie życia. Lepiej tego nie robić w skomplikowany sposób, niech aplikacja podejmuje decyzje za użytkownika, ale to jemu pozostawia ostateczny wybór. Nie można zapominać o możliwościach personalizacji, aby każdy czuł się jak w domu.

Są to tylko trzy podstawowe wytyczne, na których bazuje cała strona. Ale zagadnień jest o wiele więcej. Jak powinny wyglądać przyciski, skąd użytkownik wie, czego oczekiwać od tego elementu interfejsu, jak dostosować styl do Androida Ice Cream Sandwich. Poruszono również bardzo ważny temat skalowania, który często przyprawia deweloperów o ból głowy. Wykonanie aplikacji dla każdej możliwej rozdzielczości nie jest łatwe, więc miejmy nadzieję, że nowy projekt Google'a coś zmieni.

Design Androida | fot. developer.android.com
Design Androida | fot. developer.android.com

Matias Duarte twierdzi, że informacje na stronie to wyłącznie sugestie i Google nie zamierza ich wymuszać. Jednak jeśli aplikacja nie zostanie do nich dostosowana, będzie się wyróżniać, oczywiście na niekorzyść.

Takie źródło wiedzy dla deweloperów rzeczywiście było potrzebne. Istniejące od dłuższego czasu porady Apple'a, chociaż wymuszane i dość restrykcyjne, sprawiały, że interfejs aplikacji był przyjazny użytkownikowi. Wygląd wielu programów jest do siebie bardzo podobny, dzięki czemu nie trzeba się uczyć obsługi każdego z nich od zera.

Do mnie przemawia nowa idea, którą chce wypromować Google. Stworzona strona może naprawdę wiele zmienić i sprawić, że aplikacje na Androida wreszcie staną się ładne. Co ważne, będą również łatwiejsze w użyciu oraz lepiej dostosowane do szerokiego wachlarza rozdzielczości. Zmiany nie nastąpią od razu, z pewnością będą postępować wraz z rosnącą liczbą urządzeń z Ice Cream Sandwich, czyli pierwszym systemem Google'a, który nie wymaga nakładek graficznych.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)