Nokia Lumia 800 - "prawdziwy" Windows Phone [test]
MATEUSZ ŻOŁYNIAK • dawno temuTen artykuł ma 7 stron:
Nokia Lumia 800 — wykonanie i ekran
Wygląd i wykonanie
Nokia Lumia 800 pod względem wyglądu i wykonania mocno przypomina N9. Według mnie jest ona bardzo ładna i stylowa, podoba mi się zwłaszcza przedni panel pokryty profilowanym szkłem, zaokrąglonym na krawędziach.
W porównaniu z N9 Lumia 800 ma nieco mniejszy, 3,7-calowy ekran. Pod nim znajdują się trzy przyciski funkcyjne Windows Phone: Cofnij, Start i Szukaj. W Lumii, w odróżnieniu od smartfona z MeeGoo, nie ma też kamerki do wideorozmów.
Kolejne drobne różnice to obecność w Lumii 800 dedykowanego spustu migawki aparatu, który wymagany jest przez system Microsoftu, oraz ułożenie podwójnej diody doświetlającej. Patrząc na obudowę w pozycji poziomej, została ona ulokowana nie nad obiektywem (jak jest w N9), ale po jego prawej stronie, co wynika z nieco innego ułożenia podzespołów wewnątrz telefonu.
Zobacz również: Lumia 735 vs 830
Pozostałe elementy obu modeli są identyczne. W obydwu warstwa profilowanego szkła pokrywa przedni panel, tak samo umieszczone są przyciski głośności i Włącznik, głośniki. Na górnej krawędzi znajdują się: wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm, slot kart microSIM oraz port USB opatrzony podnoszoną zaślepką.
Windows Phone'a i jego odpowiednika z MeeGo łączy także wykonanie. Telefony mają obudowę typu unibody zrobioną z poliwęglanu. Wszystkie przyciski są metalowe, a ekran chroni wytrzymałe szkło Gorilla Glass. Obudowa Lumii 800 jest doskonale dopasowana i odporna na porysowania.
Jedyna jej wada to łatwe zbieranie odcisków i tłustych śladów. Na szczęście w zestawie znajduje się gumowana osłona, która zapobiega nie tylko brudzeniu powierzchni telefonu, ale również zmniejsza ryzyko uszkodzenia w razie upadku.
Ekran
W Lumii 800, tak jak w innych topowych modelach Nokii, zastosowano ekran AMOLED z technologią ClearBlack, opracowany we współpracy z Sharpem. Zapewnia on świetne odwzorowanie kolorów, głęboką czerń oraz kontrast na wysokim poziomie. AMOLED w 800 charakteryzuje się również wyższym niż w N9 poziomem jasności. Autorska technologia ClearBlack gwarantuje dobrą widoczność nawet w mocnych promieniach słonecznych.
Jedynym minusem wyświetlacza jest matryca PenTile, przez którą efektywna rozdzielczość ekranu wynosi nie 480 x 800, ale około 360 x 640. Ze względu na mniejszy ekran PenTile jest mniej widoczne niż na Nokii N9, ale pojedyncze piksele można dostrzec bez większych problemów po wpatrzeniu się w ekran. Nie przeszkadza to podczas codziennego korzystania z telefonu, a inne zalety AMOLED-a w Lumii 800 pozwalają zapomnieć o tej drobnej wadzie.
Dzięki dobremu panelowi dotykowemu i systemowi Windows Phone ekran doskonale reaguje na dotyk - odpowiedź jest szybka i precyzyjna. Pod tym względem Lumia 800 wypada lepiej od HTC Titan, którego zachwalałem jakiś czas temu. Ekran jest bardziej czuły, reaguje nawet na lekkie dotknięcie, dzięki czemu pisanie na ekranowej klawiaturze QWERTY jest bardzo wygodne. Klawiatura to moim zdaniem jedna z największych zalet mobilnych okienek. Nawet osoby z dużymi palcami mogą pisać na niej szybko i precyzyjnie.
Problemów nie stanowią również gesty, w tym pinch to zoom. Przybliżanie/oddalanie stron WWW lub zdjęć jest płynne, nie pojawiają się żadne przeskoki. W korzystaniu z ekranu pomagają wyprofilowane boczne krawędzie, ułatwiające np. przewijanie stron hubów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze