Holo Theme sposobem Google'a na spójny wygląd Androida 4.0? Nie tak do końca [wideo]

Holo Theme sposobem Google'a na spójny wygląd Androida 4.0? Nie tak do końca [wideo]

Android 4.0 Holo Theme. Od lewej elementy: Theme.Holo.Light.DarkActionBar, Theme.Holo i Theme.Holo.Light
Android 4.0 Holo Theme. Od lewej elementy: Theme.Holo.Light.DarkActionBar, Theme.Holo i Theme.Holo.Light
Bartosz Dul
06.01.2012 19:27, aktualizacja: 06.01.2012 20:27

Przez Internet przetoczyła się fala informacji o Holo Theme, czyli ciekawej inicjatywie Google'a, która pomoże nieco zunifikować wygląd Androida. Na niespójny design narzeka wielu użytkowników. Niestety, Holo Theme nie wprowadzi żadnej rewolucji. O co chodzi?

Czym jest Holo Theme?

Co się stanie, jeśli producent nie będzie chciał pozostawić w kodzie swojego oprogramowania stylu Holo Theme? Google nie odda mu do dyspozycji Android Marketu. W ten sposób gigant z Mountain View chce wymusić na producentach urządzeń z Androidem pewną integrację designu, przynajmniej na poziomie aplikacji trzecich.

Styl Holo zawiera takie elementy jak: kolory podświetlania, domyślne podbicia, marginesy, kolor czcionki, rozmiar czcionki, kolor tła i wiele więcej.

Spider's Web się myli

Na blogu Spider's Web opublikowano następujący wpis:

(...) jeśli producenci smartfonów i tabletów będą chcieli mieć dostęp do Android Marketu i całej gamy usług Google’a, to będą musieli używać Holo Theme, czyli standardowego wyglądu Androida Ice Cream Sandwich. Jeśli jednak użyją własnych nakładek, typu TouchWiz, Sense czy Raphael, będą musieli liczyć się z odcięciem od aplikacji i usług Google'a.

(...) To niepokojące. Google chce dobrze, pragnie ułatwić życie użytkownikom i deweloperom i mocniej kontrolować własny system, ale jeśli któryś duży producent się wyłamie, to przestanie być zabawnie. Można wyobrazić sobie takiego Samsunga (tylko ci najwięksi mogliby sobie na to pozwolić), który reklamuje i sprzedaje w dużych liczbach smartfony z Androidem 4.0, ale które to nie mają żadnych usług Google'a. Android staje się jeszcze bardziej poszatkowany - Ewa Lalik

Niestety, nie jest prawdą to, co pisze Ewa. Google nigdzie nie poinformował, że będzie wymagać od producentów rezygnacji z nakładek systemowych w urządzeniach z Androidem 4.0. To znaczy, że Holo Theme pozostanie w systemie, ale końcowy odbiorca np. Samsunga Galaxy S II zobaczy Androida Ice Cream sandwich w takiej postaci:

Samsung pozostanie przy TouchWizie, HTC przy Sense UI a Sony przy UXP etc.

Jak napisano zresztą na Android Developers Blog:

Nie mamy zamiaru ograniczać producentów i powstrzymywać ich przed tworzeniem własnych nakładek systemowych swoich urządzeniach - Adam Powell, Android framework engineer

Tak jak pisałem w swoim artykule, nakładki producentów zostaną. Jest to zło konieczne, dzięki któremu Android tak szybko się rozwija, a urządzenia poszczególnych producentów wyróżniają się i nie wyglądają identycznie.

Google strzeliłby sobie w stopę, blokując producentom drogę do tworzenia własnych interfejsów. Zaprzeczyłby tym samym idei otwartości Androida, którą wyznaje.

Co faktycznie daje Holo Theme?

Twórcy aplikacji będą teraz mogli wybrać między domyślnym stylem wyglądu aplikacji dopasowanym do nakładki systemowej (Sense UI, TouchWiz, MotoBlur, etc.) i Holo Google'a. Deweloperom gorąco polecam wpis znanego na scenie deweloperskiej Chainfire'a, który zachęca do tworzenia aplikacji pod Androida 4.0 z wykorzystaniem 14. poziomu API (interfejs programowania aplikacji, z ang. Application Programming Interface).

Dzięki zastosowaniu Holo Theme jedna aplikacja będzie w końcu wyglądać tak samo na każdym urządzeniu, niezależnie od wersji Androida i zastosowanej nakładki systemowej producenta. Oczywiście pod warunkiem, że deweloper zdecyduje się na taki zabieg.

Steam
Steam

Użytkownik Androida dzięki inicjatywie Google'a być może częściej będzie mógł korzystać z aplikacji o wyglądzie takim, jak na powyższym screenie.

I to nie tylko na Androidzie 4.0. Google zadbał, aby niektóre elementy Holo Theme (Theme.Holo i Theme.Holo.Light, przykłady podpisane są w miniaturce wpisu) były dostępne już od 11. poziomu API Androida. Oznacza to, że z odświeżonego wyglądu aplikacji (tylko że w jasnych barwach) będą wkrótce mogli cieszyć się także właściciele urządzeń z Androidem 2.x na pokładzie.

Rewolucji brak

Nie ukrywa tego sam Google, któremu na rękę jest udostępnianie kodu źródłowego deweloperom i producentom. Później robią oni z nim, co zechcą - według własnych upodobań i interesów.

Android wciąż pozostanie niespójny pod względem wyglądu z winy producentów i ich nakładek systemowych. Na szczęście od środka i na poziomie aplikacji trzecich system Google'a przynajmniej odrobinę zbliży się do tego, co oferują np. iOS czy Windows Phone.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)