Rejestratory trasy

Rejestratory trasy

Rejestratory trasy
Źródło zdjęć: © www.youtube.com
Maciej Kubiak
23.02.2014 22:00, aktualizacja: 23.02.2014 23:00

Kierowcy coraz chętniej korzystają z rejestratorów trasy. Poprawia to bezpieczeństwo oraz pozwala gromadzić materiały dowodowe w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia drogowego.

Jedną z wielu zalet telefonów komórkowych, a przede wszystkim smartfonów jest wbudowany aparat z możliwością nagrywania filmów. Funkcja ta służyć może nie tylko do rejestrowania ważnych chwil, wspomnień czy dokumentowania zjedzonych posiłków (czyt. Instagram). Spożytkowanie wbudowanego aparatu pozwala także rejestrować trasę przebywaną autem.

Czy warto kupować oddzielny sprzęt, którego cena często oscyluje w granicach 200 zł? Myślę, że nie do końca. Smartfon umieszczony w uchwycie samochodowym na przedniej szyby nie musi tylko nagrywać wydarzeń na drodze. W tle możliwe jest przecież nawigowanie przy wykorzystaniu wielu z dostępnych aplikacji w sklepie Google. Świadczy to o postępie technologicznym oraz wielofunkcyjności dostępnych urządzeń. Mało który z kierowców chciałby mieć na przedniej szybie umocowanych kilka urządzeń jak wideorejestrator, telefon komórkowy czy nawigacja GPS, skoro można zamknąć to wszystko w smartfonie.

Nieodłącznym elementem rejestrowania trasy jest telefon/smartfon z wbudowanym modułem GPS, aparatem z funkcją nagrywania filmów, uchwytem samochodowym oraz (opcjonalnie) ładowarką samochodową.

AutoKam - nagranie z trasy

Na ratunek kierowcom wychodzi polska firma Xynapse, która umieściła w sklepie Google aplikację służącą do rejestrowania trasy. Jest to darmowa appka, z prostym i przejrzystym interfejsem. Pozycja ta umożliwia wybór jakości nagrywanych filmów, docelowe miejsce gromadzenia wideo oraz funkcje katalogowania wg różnych kryteriów. Poniżej znajduje się link do pobrania wersji darmowej tej aplikacji. Wadą mogą być wyświetlające się reklamy, które mogą nieco rozpraszać podczas jazdy autem. Istnieje również możliwość wyeliminowania ich poprzez wykupienie wersji premium.

DailyRoads Voyager

Obraz
© play.google.com

Kolejną aplikacją w zestawieniu jest DailyRoads Voyager firmy DailyRoads. Założenia programu są identyczne jak AutoKam. Aplikacja jest zintegrowana z mapami Google i pozwala na stosowanie geotaggingu zapisanych filmów. Ułatwia to segregację oraz zarządzanie zapisanymi plikami wideo. Program nie występuje niestety w polskiej wersji językowej. Link do bezpłatnej wersji aplikacji w sklepie Google Play znajduje się poniżej.

VideoRoad

Obraz
© play.google.com

Ostatnią aplikacją do rejestrowania trasy w tym zestawieniu jest VideoRoad firmy Android Labs. Program nie różni się prawie niczym od dwóch powyższych. Pozwala na nagrywanie filmów z przebiegu trasy oraz równoczesne nawigowanie przy użyciu map Google. Aplikacja w języku angielskim. Pozwala udostępnić przebytą trasę wraz z filmem wideo na różnych portalach społecznościowych. Posiada wersję bezpłatną (link poniżej) oraz płatną wersję rozszerzoną pozbawioną reklam.

Czy warto zainstalować appkę rejstratora trasy?

I tak i nie. Powyższe aplikacje pozwalają w jasny i prosty sposób rejestrować oraz przechowywać pliki wideo zarówno w pamięci urządzenia, jak i na karcie zewnętrznej. Jednak wszystkie te funkcje oraz wiele, wiele innych posiada wbudowana aplikacja aparatu/kamery w naszych urządzeniach. Jedyne co może przemawiać za zewnętrzną aplikacją służącą do rejestrowania wideo, to katalogowanie zgromadzonych plików. W programie mamy listę nagranych filmów przy pomocy aplikacji do tego przeznaczonej, w przypadku aplikacji aparatu/kamery musimy przekopywać się przez gąszcz plików zawierających pamiątki z wakacji czy imprez rodzinnych.

W całej sytuacji należy pamiętać bezwzględnie o bezpieczeństwie na drodze. Nie należy dekoncentrować się tym, co dzieje się na ekranie smartfona, tylko zachowywać podstawowe zasady ruchu drogowego. Należy również zwrócić uwagę na to, że smartfon przyczepiony do przedniej szyby narażony jest na ciągłe wstrząsy oraz promieniowanie słoneczne i często wysoką temperaturę. Nie sprzyja to wydłużeniu żywotności naszego urządzenia, ale może pomóc bezpieczeństwu na drodze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)