Nokia 701 - czy Belle ożywił Symbiana? [test]

Nokia 701 - czy Belle ożywił Symbiana? [test]

Nokia 701
Nokia 701
Kamil Bąkowski
31.12.2011 12:00, aktualizacja: 31.12.2011 13:00

Nokia, wybierając platformę Windows Phone jako podstawową, nie zrezygnowała ze wspierania Symbiana. Przykładem tego jest Nokia 701 z nową odsłoną systemu - Belle. Jak spisał się w testach jeden z pierwszych smartfonów z Symbianem?

Nokia 701 - specyfikacja, zawartość zestawu i wykonanieSpecyfikacja

  • 3,5-calowy pojemnościowy ekran dotykowy, IPS-LCD o rozdzielczości 640 x 360 pikseli (nHD), proporcjach 16:9, wykorzystujący technologię Clear Black Display, zapewniający jasność na poziomie 1000 nitów;
  • aparat 8 Mpix Full Focus z podwójną lampą błyskową LED, przesłona: F2.8;
  • przednia kamera do wideorozmów;
  • nagrywanie wideo o rozdzielczości 720p (HD), 30 kl./s;
  • procesor o taktowaniu 1 GHz;
  • 512 MB pamięci RAM;
  • pamięć wewnętrzna 8 GB;
  • czytnik kart microSD do 32 GB;
  • radio FM z RDS, FM TX;
  • łączność: Bluetooth 3.0, NFC, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS z A-GPS;
  • złącza: jack AV 3.5mm,  micro USB, złącze ładowarki 2 mm;
  • bateria litowo-jonowa BL-5K o pojemności 1300 mAh;
  • akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia zewnętrznego;
  • system operacyjny: Symbian Belle;
  • GSM/EDGE 850/900/1800/1900, WCDMA 850/900/1700–2100/1900/2100;
  • HSDPA 14,4 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s;
  • wymiary: 117,2 x 56,8 x 11 mm;
  • waga: 131 g  (z baterią),
  • maksymalny czas rozmów wg producenta - WCDMA 6 godz. 45 min;
  • maksymalny czas czuwania -  WCDMA 621 godz.

Nokia 701 różni się detalami od Nokii C7. Nowy model ma procesor 1 GHz,  512 MB RAM, wyświetlacz IPS-LCD oraz baterię o większej pojemności (dziwnym trafem o tym samym oznaczeniu - BL-5K).

Zawartość zestawu

Nokia 701 zapakowana jest w niebieskie pudełko, podobnie jak inne telefony z Symbianem fińskiego producenta. W zestawie znajdują się:

  • telefon Nokia 701,
  • zestaw słuchawkowy Nokia WH-207,
  • kabel USB Nokia CA-179 pozwalający na ładowanie telefonu oraz transmisję danych,
  • ładowarka Nokia AC-15E,
  • bateria Nokia BL-5K o pojemności 1300 mAh,
  • krótki przewodnik Nokia 701,
  • karta gwarancyjna oraz instrukcja obsługi.

W pudełku są standardowe akcesoria sprzedawane wraz z telefonem średniobudżetowym. Testowany przeze mnie egzemplarz miał kolor ciemnostalowy. Nokia 701 dostępna jest także w wersji jasnosrebrnej oraz w kolorze fioletu ametystowego.

Wygląd i wykonanie

Jak już wspomniałem w pierwszych wrażeniach z użytkowania Nokii 701, zaraz po wzięciu telefonu do ręki doświadcza się déjà vu. Nokia 701 to odświeżony model C7, w identycznym opakowaniu, z innym wnętrzem oraz nowszą wersją platformy Symbian.

Nokia 701 nie jest najładniejszym smartfonem na rynku. Pod względem designu pozostaje daleko w tyle za flagowymi modelami fińskiego producenta, w tym nowo przedstawioną Nokią N9 czy Nokią Lumią 800.  Trzeba jednak przyznać, że telefon wykonany jest bardzo dobrze, świadczy o tym chociażby metalowa obudowa (ramka okalająca urządzenie oraz tylna klapka).

Telefon ma nieduży 3,5-calowy wyświetlacz oraz wymiary: 117,2 x 56,8 x 11 mm. Odpowiednie rozmiary zapewniają wygodną obsługę jedną ręką. Model nie należy do najlżejszych, jego waga to 131 g. Zauważalnym mankamentem w testowanym egzemplarzu jest trzeszcząca dolna cześć obudowy.

Z informacji na stronie producenta wynika, że Nokia 701 nie ma szkła Gorilla Glass. Szkło jednak jest hartowane i odporne na porysowania. Na przednim panelu, poza 3,5-calowym wyświetlaczem, znajdują się kamera VGA do wideorozmów oraz czujniki: zbliżeniowy i światła.

Poniżej ekranu ulokowane są przyciski fizyczne: połączenia, menu oraz zakończenia. Obok klawisza połączenia jest również otwór mikrofonu.

Obraz

Boki obudowy wykonane są zarówno z metalu, jak i plastiku. W części plastikowej znajdują się dodatkowe przyciski fizyczne. Na prawym boku zostały umieszczone: przycisk regulacji głośności, przełącznik blokady oraz niewygodny przycisk aparatu (ma bardzo małe rozmiary). Odpowiednio po lewej stronie ulokowano złącze ładujące 2 mm.

Obraz

Podobnie jak w pozostałych telefonach Nokii, na górnej części obudowy są przycisk włączenia, złącze micro-USB oraz centralnie umieszczony jack AV 3.5 mm. Na dole telefonu ulokowano otwór na smycz, wisiorek.

Powyżej metalowej tylnej klapki jest 8 Mpix aparat full focus z podwójną lampą błyskową LED. Po otworzeniu klapki zauważalny jest łatwo dostępny slot na kartę SIM. Czytnik kart microSD został schowany pod baterią, co może być sporym problemem dla osób, które chcą mieć możliwość szybkiej wymiany karty.

Obraz

Niektórzy producenci telefonów średniobudżetowych z Androidem mogliby brać przykład z Nokii, przynajmniej w kwestii wykonania smartfona. Nokia 701 jest telefonem bardzo solidnym. Podczas jego testowania nie pojawiły się żadne ślady użytkowania na obudowie. Należy pamiętać jednak o unikaniu noszenia smartfona w jednej kieszeni z kluczami, aby uniknąć powstania rys na metalowym tylnym panelu.

Nokia 701 - ekran, jakość rozmów, łączność i bateria

Ekran IPS-LCD o wielkości 3,5 cala powoduje, że telefon nie należy do największych. Nokia 701 wykorzystuje technologię Clear Black Display, co przekłada się na głęboką czerń (lepsze odwzorowanie koloru czarnego jest np. w modelu Lumia 800), a także widoczność telefonu w pełnym słońcu. Fiński producent nieprzypadkowo nazywa Nokię 701 „najjaśniejszym smartfonem” – oferuje ona jasność na poziomie 1000 nitów.

3,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 360 pikseli ma gęstość pikseli 210 ppi, co oznacza, że odbiega on znacznie od Retina Display w iPhonie 4 / iPhonie 4S (326 ppi). Dzięki mniejszemu ekranowi piksele nie są jednak aż tak widoczne.

Zalety ekranu to niezłe kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów, widoczność w słońcu, jasność, a także dobra reakcja na dotyk. Ekran reaguje o niebo lepiej na dotyk niż pierwsze telefony Nokii z Symbianem^3, a dużą zasługę w tym ma nowa wersja Belle.

Jakość rozmów i zasięg

Obraz

Nokii 701 nie dotyczy problem tzw. uchwytu śmierci. Telefon łapie sygnał bez większych kłopotów bez względu na zakrywaną ręką cześć obudowy.

Model pozwala również na automatycznie wyłączenie dzwonka alarmu, sygnału połączenia poprzez obrócenie go ekranem do powierzchni. Podczas połączenia ekran jest wyłączany automatycznie za pomocą czujnika zbliżeniowego.

Łączność

Nokia 701 została wyposażona w moduł Bluetooth 3.0 oraz Wi-Fi 802.11 b/g/n. Nawiązywanie połączenia z innymi telefonami czy komputerem było bezproblemowe. Telefon świetnie radzi sobie również z łączeniem z różnymi punktami dostępowymi Wi-Fi - bez kłopotu znajduje zasięg dostępnych sieci bezprzewodowych.

Wyszukiwanie sygnału GPS trwa kilka sekund, dzięki czemu korzystanie z darmowej nawigacji Nokii jest bardzo przyjemne. Niewątpliwy plus stanowi możliwość używania nawigacji krok po kroku za darmo. Wystarczy wcześniej pobrać mapy wybranego kraju, będąc w zasięgu sieci Wi-Fi.

Nokia 701, podobnie jak Nokia C7, ma chip NFC pozwalający na korzystanie ze standardu bezdotykowej komunikacji. NFC nie tylko umożliwia wymianę danych bezprzewodowo, ale też pozwala na dokonywanie płatności komórkowych bez konieczności używania karty kredytowej. Na Nokia World 2011 miałem okazję wypróbować aplikację Nokii - NFC Tag writer, która - jak sama nazwa wskazuje - umożliwia tworzenie bezdotykowych tagów z zapisanymi informacjami.

Dzięki programowi zapisałem na tagu (naklejce) z chipem NFC informacje takie jak prywatna, służbowa wizytówka z podstawowymi danymi, URL do wybranej strony internetowej. Aby odtworzyć stronę czy wizytówkę, wystarczy zbliżyć telefon z obsługą NFC - proste i intuicyjne. Czekam z niecierpliwością na więcej telefonów z NFC.

Bateria

Według producenta bateria litowo-jonowa BL-5K o pojemności 1300 mAh wystarczy na blisko 7 godz. rozmów w zasięgu sieci 3G oraz ponad 25 dni czuwania w sieci 3G oraz 23 dni w sieci 2G. Na oficjalnej stronie firmy Nokia podano też, że telefon pozwala na 8 godz. 55 min ciągłego odtwarzania wideo oraz 71 godz. 25 min ciągłego odtwarzania muzyki.

Trzeba przyznać, że telefony Nokii z Symbianem działają na baterii dłużej niż konkurencyjne urządzenia z Androidem. Przy bardzo częstym korzystaniu z odtwarza muzycznego, Internetu, poczty, SMS-ów, połączeń telefonicznych telefon wytrzymał bez problemu 2 dni.

Czas pracy baterii w telefonach z Symbianem pozytywnie zaskakuje. Nokia nadal wyprzedza pod tym względem pozostałych producentów, którzy korzystają z platformy Android.

Nokia 701 - system, wydajność i interfejs

Dotykowa wersja Symbiana dotychczas nie mogła zbliżyć się prostotą oraz intuicyjnością do Androida, iOS-a. Belle pokazuje jednak, że Nokia ma nadal własną wizję rozwoju platformy, a Symbian dogania dwie wymienione platformy.

Nokia 701 jest jednym z pierwszych smartfonów z Symbian Belle. W przyszłości obecne telefony z Symbianem Anna (m.in N8,E6, E7, X7, C7) otrzymają aktualizację do najnowszej wersji platformy.

Jak działa Nokia 701 z Symbianem Belle? Telefon spisuje się bez wątpienia lepiej niż pozostałe modele (Nokia C7, Nokia E7), a jego działanie jest szybsze za sprawą procesora o taktowaniu 1 GHz, a także 512 MB pamięci RAM. Nie możemy mówić jednak o kamieniu milowym w rozwoju Symbiana. Podczas korzystania z telefonu zdarzało się, że aplikacje same się wyłączały, szczególnie przeglądarka internetowa.

Symbian Belle, podobnie jak poprzednie odsłony platformy, obsługuje wielozadaniowość, wystarczy nacisnąć przycisk menu, aby wyświetliły się miniaturki działających programów w tle. Jeśli uruchomi się kilka aplikacji jednocześnie, nie są widoczne duże opóźnienia działania telefonu. Interfejs menadżera aplikacji pozostał taki sam.

Choć procesor 1 GHz zwiększył prędkość działania systemu, to i tak Symbianie wypada gorzej od innych platform (np. Androida) – pojawiają się drobne opóźnienia.

Interfejs

Dzięki kilku zmianom Symbian Belle jest znacznie bardziej intuicyjny niż poprzednik. Poza odświeżonymi wersjami niektórych aplikacji Nokia zmodyfikowała wygląd platformy.

Belle czerpie garściami z Androida. Najbardziej zauważalnym zapożyczeniem jest rozwijalny pasek powiadomień, który pozwala na szybkie włączenie/wyłączenie danych pakietowych, Wi-Fi, Bluetooth czy profilu głośności - bez dźwięku. W pasku wyświetlają się też powiadomienia informujące o nieodebranych połączeniach, wiadomościach, aktualizacjach itd.

Symbian Belle
Symbian Belle

Podobnie jak w Androidzie dostępne są widżety, niektóre z różnymi rozmiarami. W Symbian Belle zamiast trzech ekranów głównych dostępnych jest sześć, z opcjonalną wybraną tapetą.  Wszystkie ekrany są w pełni konfigurowalne dzięki dodatkowym widżetom.

Zauważalną zmianą w Belle jest również menu wszystkich aplikacji, w którym nie ma już folderów, grupujących wybrane programy (opcja tworzenia folderów pozostała). Pojawiła się też możliwość wyszukiwania zainstalowanych aplikacji. Ikony w menu można posortować alfabetycznie lub według własnych upodobań.

Aby odblokować telefon, należy użyć przycisku umieszczonego z boku telefonu lub przycisku pod ekranem, a następnie ikonki o nazwie odblokuj. Dłuższe przytrzymanie przycisku odblokowania powoduje uruchomienie latarki w telefonie (włączenie lampy błyskowej LED).

Belle jest najlepiej wyglądającą wersją Symbiana. Plusem jest dość sprawne działanie systemu, choć miejscami zauważalne są drobne opóźnienia. Podczas korzystania z Nokii 701 najbardziej irytowała mnie klawiatura QWERTY z dodatkową kolumną polskich liter. Dodanie tej kolumny wymusiło zmniejszenie wielkości klawiatury, a co za tym idzie - pogorszył się komfort korzystania z niej.

Klawiatura wirtualna pozostawia wiele do życzenia, wygoda pisania SMS-ów, e-maili jest znacznie gorsza niż w pozostałych platformach (np. w Androidzie, iOS-ie). Dodanie polskich liter domyślnie jest tym bardziej dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że po przytrzymaniu litery możliwy jest wybór polskich znaków.

Podsumowując, pisanie SMS-ów zarówno w trybie poziomym, jak i pionowym jest katorgą. Rozwiązaniem problemu może być aplikacja Swype dostępna w sklepie Nokii (oferująca gorsze wrażenia użytkowe niż w Androidzie). Powinna ona być preinstalowana przy tak koszmarnej klawiaturze wirtualnej.

Klawiatura, Wiadomości - Nokia 701
Klawiatura, Wiadomości - Nokia 701

Skomplikowanie platformy Symbian widoczne jest podczas obsługi telefonu. Wystarczy wspomnieć o sposobie porządkowania ikon w menu. W iOS-ie, aby zmienić kolejność ikon, należy przytrzymać skrót do wybranej aplikacji, a następnie przeciągnąć go w wybrane miejsce.

W Symbianie najpierw trzeba przytrzymać ikonę, a następnie kolejnym dotknięciem wybrać opcję porządkuj, a dopiero później przesunąć skrót w wybrane miejsce. Oznacza to, że wymagane jest dodatkowe, niepotrzebne dotknięcie ekranu.

Nokia 701 - multimedia i aparat

Multimedia

Standardem w telefonach jest dziś możliwość odtwarzania licznych formatów plików audio i wideo. Od smartfonów oczekujemy jeszcze więcej. Nokia 701 z Belle jest telefonem w pełni multimedialnym zaraz po wyjęciu z pudełka.

Odtwarzacz muzyczny - Nokia 701
Odtwarzacz muzyczny - Nokia 701

Nokia 701 ma świetny odtwarzacz plików wideo – obsługuje on różne formaty, takie jak: MPEG-4 , H.264/AVC, H.263/3GPP, RealVideo 8/9/10. Możliwość oglądania plików DivX, XviD bez konieczności ich wcześniejszej konwersji jest miłym dodatkiem.

Nokia 701 odtwarza również wideo w rozdzielczości HD, przy jego przewijaniu widoczne jest jednak przeskakiwanie klatek. Miałem również drobny problem z dźwiękiem w niektórych materiałach z powodu zastosowanych kodeków audio.

Odtwarzacz muzyczny jest taki sam jak w poprzedniej wersji Symbiana. Wyświetlane są w nim okładki na wzór trybu Cover Flow. Utwory mogą być segregowane według listy odtwarzania, gatunków, albumów, wykonawców. Dostępny jest prosty korektor z podziałem na gatunek muzyki.

Można też skorzystać z radia FM z RDS po podłączeniu do telefonu słuchawek 3.5 mm, które działają jako antena. Radio działa bardzo przyzwoicie, automatycznie wyszukuje stację i wyświetla jej nazwę. Nokia 701, podobnie jak inne smartfony, zastąpi odtwarzacz MP3. Zabrakło mi jednak np. funkcji automatycznego wyświetlania tekstu do piosenki.

Galeria - Nokia 701
Galeria - Nokia 701

Do jakości głośnika nie mam żadnych zastrzeżeń i jestem mile zaskoczony jego głośnością. Nieco gorzej spisuje się dołączany zestaw słuchawkowy, nie najlepszej jakości. Nadaje się on bardziej do rozmów niż słuchania muzyki.

Miłymi dodatkami są przejrzysta przeglądarka zdjęć z miniaturami fotografii, a także wbudowany, prosty edytor zdjęć oraz wideo. Przeglądarka jest taka sama jak w poprzedniej wersji Symbiana - Anna.

Nokia 701 ma też aplikację YouTube; pozwala na rozpoznawanie muzyki za pomocą aplikacji Shazam czy kupowanie utworów poprzez sklep Nokia Muzyka (Ovi Muzyka).

Aparat

Aby zminimalizować cenę telefonu, producent wyposażył Nokię 701 w aparat Full Focus wykorzystujący technologię Extended Depth of Field. Przekłada się to na brak możliwości robienia zdjęć w trybie makro, a także na znaczny spadek jakości zdjęć przy słabym oświetleniu.

Nokia 701 w porównaniu Nokią C7 ma lepszy procesor obrazu, co pozwala na fotografowanie z odległości około 30-35 cm. Nie jest to tryb makro, ale dzięki drugiej generacji aparatów z EDoF marki Nokia można już robić zdjęcia notatek, książki czy wizytówki .

Oczywiście wolałbym mieć w rękach telefon z aparatem autofokus, ale trzeba przyznać, że szybkie wykonywanie zdjęć bez konieczności łapania ostrości obrazu może być traktowane jako plus.

Wykonywane zdjęcia są zaskakująco dobre, w szczególności te robione na zewnątrz, przy lepszym oświetleniu. Dużo gorzej prezentują się zdjęcia robione przy słabym świetle, np. w ciemnych pomieszczeniach. Widoczne są na nich wyraźne szumy, a podwójna lampa błyskowa LED nie zachwyca. Kolory odwzorowywane są przyzwoicie.

Zdjęcia wykonane za pomocą Nokii 701 prezentują się tak:

Nokia 701 - zdjęcie #1
Nokia 701 - zdjęcie #1
Nokia 701 - zdjęcie #2
Nokia 701 - zdjęcie #2
Nokia 701 - zdjęcie #3
Nokia 701 - zdjęcie #3
Nokia 701 - zdjęcie #4
Nokia 701 - zdjęcie #4
Nokia 701 - zdjęcie #5
Nokia 701 - zdjęcie #5

Smartfon nagrywa również przyzwoite wideo w rozdzielczości 720 przy 30 kl./s. Wideo zapisywane jest w formacie MP4.

Nokia 701 robi nieco lepsze zdjęcia niż wcześniejszy model Nokia C7. Jeśli komuś nie zależy na możliwości robienia profesjonalnych zdjęć za pomocą telefonu, to testowany smartfon z Symbianem Belle może okazać się wystarczający, nie oczekujcie jednak cudów po aparacie EDoF.

Nokia 701 - Internet, społeczności i nawigacjaInternet

Przeglądarka - Nokia 701
Przeglądarka - Nokia 701

Przeglądarka internetowa w nowym Symbianie Belle zdaniem Nokii została udoskonalona. Widać kilka poprawek w interfejsie aplikacji, ale korzystanie z niej wciąż nie jest zbyt przyjemne. Podczas testów nieraz zdarzyło się, że przeglądarka wyłączyła się sama bez powodu, podczas przybliżania stron gestem szczypnięcia również widoczne są opóźnienia, nie wspominając o tym, że aplikacja działa strasznie, a przestoje widoczne są gołym okiem. Przy kilku otwartych kartach działanie przeglądarki jest dalekie od płynnego. Obsługuje ona częściowo technologię Flash dzięki Flash Lite 4.

Obsługa portali społecznościowych

W XXI wieku nie mogło zabraknąć w Symbianie preinstalowanych aplikacji do obsługi serwisów społecznościowych. Aplikacja Społeczności integruje serwis Twitter oraz Facebook w jednym miejscu. Po konfiguracji programu możliwie jest korzystanie z Facebooka: aktualizowanie informacji na tablicy czy wysyłanie wiadomości do znajomych.

Mogą być też wyświetlane aktualności z fanpage'ów, zmiany statusów, zdjęcia itd. Aplikacja oferuje większość funkcji znanych z Facebooka. Podobną funkcjonalność ma klient Twittera. Plusem jest możliwość podglądu wszystkich nowych statusów z dwóch serwisów dzięki opcji Wszystkie działania.

Nie ma róży bez kolców: aplikacja Facebooka oraz Twittera na Androida, iOS-a oferowana jest w nieco lepszym opakowaniu.

GPS i nawigacja

Nokia 701, tak jak pozostałe telefony z Symbianem Anna czy Belle, daje dostęp do darmowej nawigacji krok po kroku Nokia Mapy. Plus aplikacji jest taki, że mapy dowolnego kraju można pobrać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że nawigacja Nokii działa również offline, a np. Mapy Google'a wymagają aktywnego połączenia z Internetem. 

Mapy Nokia to nawigacja piesza i samochodowa. Aplikacja oferuje podobną funkcjonalność jak Mapy Google'a, w tym widok mapy, satelitarny, terenowy, widok 3D. Można też wyszukiwać miasta i konkretne miejsca. Świetnym zabiegiem stosowanym przez Nokię jest preinstalowanie dodatkowych usług, aplikacji bezpośrednio w Nokia Mapy, w tym np. aplikacji TripAdvisor czy coigdzie.pl.

Nokia 701 bez większych problemów wyświetlała prawidłową lokalizację po kilku minutach (czas potrzebny na złapanie fixa).

Nokia 701 - podsumowanie

Niewątpliwym plusem telefonu jest jakość wykonania. Miłymi dodatkami są multimedia, wbudowany chip NFC oraz darmowa nawigacja krok po kroku, dzięki czemu telefon może służyć jako nawigacja samochodowa.

Platforma Symbian staje się coraz lepsza, jednak nadal pozostaje w tyle za Androidem czy iOS-em. Moim zdaniem jest ona mniej intuicyjna niż dwa wymienione systemy. O ból głowy przyprawia mnie wirtualna klawiatura, z której nie da się wygodnie korzystać, a także przeglądarka internetowa. Zazdroszczę tylko użytkownikom Symbiana świetnej nawigacji oraz czasu pracy baterii telefonów.

Szukając smartfona w cenie ok. 1100 zł (wg. Ceneo.pl), zdecydowałbym się na telefon z Androidem. W podobnej cenie lepsze będą: Sony Ericsson Xperia arc/arc S, neo V, Samsung Galaxy S czy Samsung Galaxy S Plus.

Zalety:

[plus]Jakość wykonania

[plus]Darmowa nawigacja krok po kroku

[plus]Jakość połączeń

[plus]Czas pracy baterii

[plus]Wbudowany chip NFC

Wady:

[minus]System, który nadal nie dorównuje Androidowi ani iOS[minus]owi

[minus]Przeglądarka internetowa

[minus]Klawiatura wirtualna (pozioma i pionowa)

[minus]Aparat bez autofokusu

[minus]Slot na kartę microSD schowany pod baterią

Nokia 701 - ocena Komórkomanii
Nokia 701 - ocena Komórkomanii
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)