Samsung Galaxy Note - gigant i mistrz w swojej klasie [test]
BARTOSZ DUL • dawno temu • 25 komentarzyTen artykuł ma 4 strony:
Samsung Galaxy Note — specyfikacja, zawartość zestawu, wygląd i wykonanie, problematyczny rozmiar?
Specyfikacja
Galaxy Note to (jak go nazywam) tabletofon. Za duży na smartfona, za mały na tablet, ale z możliwościami niekiedy znacznie większymi niż inne wielocalowe urządzenia. Zawdzięcza je zmodyfikowanemu oprogramowaniu i dołączanemu specjalnemu rysikowi.
Zobacz również: Orange
5,3-calowy ekran robi wrażenie. To bardzo dużo, dla wielu pewnie zbyt dużo. Jednak dla sporej grupy użytkowników to właśnie on stanowi największą zaletę tego urządzenia. Kolejną istotną cechą Note’a jest jego bardzo wysoka wydajność, którą zawdzięcza szybkiemu, dwurdzeniowemu procesorowi i układowi graficznemu Mali 400.
- Wymiary: 146,85 x 82,95 x 9,65 mm
- Waga: 178 g
- GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
- WCDMA/HSPA 850/900/1900/2100 MHz
- 5,3-calowy ekran Super AMOLED HD o rozdzielczości WXGA (800 x 1280)
- Dwurdzeniowy procesor Cortex A9 1,4 GHz z układem graficznym Mali 400
- 1 GB pamięci RAM
- 16 GB wbudowanej pamięci
- Łączność HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5,76 Mbps, Bluetooth 3.0 + HS, WiFi 802.11 a/b/g/n, W-Fi Direct
- Odbiornik GPS z A-GPS, Glonass
- Akcelerometr, cyfrowy kompas, barometr, czujnik światła i ruchu
- Aparat 8 Mpix z autofokusem, diodą LED, stabilizacją obrazu, wykrywaniem twarzy i uśmiechu
- Nagrywanie i odtwarzanie filmów w rozdzielczości 1080 p Full HD
- Obsługiwane kodeki: MPEG4/ H.263/ H.264/ DivX, Xvid, WMV, VC-1
- Zaawansowany rysik S-Pen
- Bateria o pojemności 2500 mAh
- Android 2.3 Gingerbread z nakładką TouchWiz 4.0
Zawartość zestawu
W stosunkowo niedużym pudełku oprócz smartfona znajdują się:
- krótka instrukcja obsługi,
- gwarancja,
- modułowa ładowarka,
- białe, dokanałowe słuchawki z zestawem dodatkowych gumek.
Dziwić może dobór koloru słuchawek, który nie pasuje do czarnego smartfona.
Wygląd i wykonanie
Samsung Galaxy Note z wyglądu przypomina swojego starszego brata — Galaxy S II. Można powiedzieć, że Note to przerośnięty klon SGS II. Podobnie jak starszy brat Galaxy Note wizualnie nie wyróżnia się absolutnie niczym poza jednolitą taflą szkła pokrywającą niemal cały przód telefonu, pod którą znajdują się olbrzymi ekran i przyciski dotykowe Menu oraz Powrót.
Kolejny element, który przykuwa uwagę, to port rysika. Akcesorium łatwo się do niego wkłada i tak samo wyciąga. Rysik jest idealnie dopasowany do obudowy, po jego schowaniu urządzenie wygląda tak samo jednolicie jak inne smartfony.
Nad wyświetlaczem mieszczą się logo producenta, głośni, czujniki światła i zbliżenia oraz 2 Mpix kamerka do wideorozmów.
Podobnie jak w pozostałych smartfonach Samsunga po lewej stronie Note'a znajduje się przycisk do regulacji głośności, a na jego prawym boku — przycisk Power służący do włączania/wyłączania telefonu i odblokowywania ekranu. Oba przyciski są mniej więcej na tej samej wysokości przy górnej krawędzi telefonu. Ich położenie nie sprawia problemów z obsługą. Ekran można także za pomocą przycisku Home.
Gniazdo słuchawkowe znajduje się u góry telefonu. Na dole mieści się port microUSB służący do transferu danych oraz ładowania telefonu.
Z tyłu telefonu znajduje się dobrze już znana użytkownikom Samsunga Galaxy S II elastyczna, plastikowa klapka, którą trudno złamać. Dzięki swojej charakterystycznej, chropowatej fakturze nie rysuje się ona, w przeciwieństwie do wielu innych paneli.
Z tyłu telefonu są również obiektyw aparatu, dioda LED, głośnik oraz wyraźne logo producenta.
Jakość wykonania jest taka jak Galaxy S II. Telefon jest wykonany dobrze, ale nie tak jak np. smartfony HTC. Z drugiej strony dzięki zastosowanym materiałom Samsungowi udało się zachować stosunkowo niewielką wagę urządzenia, która jest kluczowa przy tej wielkości urządzenia.
Samsung Galaxy Note – pierwsze wrażenia
Problematyczny rozmiar?
Tabletofon waży niecałe 180 g, co stanowi górną granicę komfortowego korzystania z takiego urządzenia. Pomimo ogromnych rozmiarów Note'a nie miałem żadnych problemów z korzystaniem z niego wyłącznie jedną ręką (a wcale nie mam dużych dłoni). Nie oznacza to jednak, że taka obsługa telefonu jest komfortowa, bo nie jest. Po dłuższym czasie użytkowania odruchowo łapałem smartfona oburącz lub wyciągałem rysik.
Producent zachęca do korzystania z zestawów słuchawkowych do prowadzenia rozmów telefonicznych przez Note'a. Nic dziwnego, na dłuższą metę tradycyjny sposób staje się uciążliwy, nie wspominając o tym, że dla osób postronnych widok osoby rozmawiającej przez tak duże urządzenie może być wręcz komiczny.
Wiele osób pytało mnie o to, czy Note mieści się do kieszeni dżinsów. Owszem, mieści się, sprawdzałem to na wielu parach spodni, zarówno tych mniej, jak i bardziej obcisłych — smartfona udawało się w nich bezproblemowo umieścić. Niestety niekiedy wystawał on nieco poza kieszeń, strach biegać z nim po mieście bez odruchowego sprawdzania co chwila, czy przypadkiem nie wypadł. Czasem wolałem go włożyć do kieszeni marynarki.
Ten artykuł ma 25 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze