Revertis – recenzja

Revertis – recenzja

Revertis – recenzja
Zbyszek Kowal
07.11.2011 08:09, aktualizacja: 07.11.2011 09:09

Zapomnijcie na chwilę o trójwymiarowych grach akcji lub wyścigowych. Czasami człowiek po przyjściu z pracy ma ochotę zagrać w coś prostego, ale wymagającego zarazem. Jeżeli i Wy tak macie, to Revertis okaże się dla Was idealnym wyborem. Dawno nie grałem w tak przyjemną grę puzzle.

Revertis pojawił się w App Store pod koniec września, ale dopiero teraz producent zdecydował się na szerszą kampanię reklamową swojej aplikacji. Branżowe serwisy zgodnie chwalą pomysł oraz wykonanie gry. Warto więc tematem się zainteresować, tym bardziej że Revertis obecnie jest dostępny w cenie promocyjnej.

Myślenie nie boli

Revertis to swoisty mariaż gry planszowej z elementami gier logicznych. Główna plansza składa się z matrycy o wielkości 5x5 lub 6x6 pól, przy czym gracz przed rozgrywką ustala sobie wielkość matrycy, jak również tryb rozgrywki.

Obraz

Na wspomnianej matrycy w każdym polu znajdują się miejsca na kolorowe kule, które trzeba rozmieszczać na planszy. Zadanie polega na takim układaniu kulek, aby tworzyły linie poziome, pionowe lub ukośne w danych kolorach.

Trzy kulki lub więcej tego samego koloru ułożone w linii znikają z planszy, robiąc miejsce kolejnym. Cała trudność polega jednak na tym, że kulki pojawiają się w transzy po cztery. W lewym górnym rogu ekranu podana jest kolejność (bardzo ważna sprawa) kolorowych kul, które na matrycę nanosi się, rysując linie palcem.

Obraz

Przyznam szczerze, że dawno nie spotkałem się z tak prostym i zarazem wciągającym pomysłem. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki czy nonszalancję. Każdy ruch musi być przemyślany, w przeciwnym razie gra zakończy się po kilku stuknięciach palcem w ekran.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zdobyte punkty zapisywane są na globalnej tablicy wyników dostarczonej przez usługę Game Center. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby rywalizować wraz z przyjaciółmi o miano najbardziej logicznego umysłu.

Obraz

Rozgrywka może być powolna i przyjemna lub też nieco bardziej stresująca, jeżeli ustawi się czas na wykonanie ruchu. Najfajniejsze w Revertis jest to, że gra zajmuje zaledwie kilka minut, więc zagrać można praktycznie wszędzie i o każdej porze.

Oprawa graficzna tak prostej gry logicznej jest wspaniała. Szczerze powiedziawszy, nie obraziłbym się, gdyby była prostsza. Niemniej jednak twórcy uparli się, aby całość prezentowała się smakowicie i nawet najmłodszym przypadła do gustu.

Obraz

Motyw z kawałkiem lodu, w którym zamrożone są pola, wygląda naprawdę imponująco. Rysując palcem po ekranie, ma się wrażenie rozpuszczania lodu i zostawiania na nim śladów. Animacje towarzyszące rysowaniu wyglądają prześlicznie.

Nieco słabiej od strony dźwiękowej

Niestety, jeżeli chodzi o stronę muzyczną projektu to jest ona utrzymana w minimalistycznej konwencji. Ruchom towarzyszą drobne dźwięki to tu to tam, nie ma jednak podkładu muzycznego, którego można by słuchać podczas gry.

Obraz

W pewnym sensie oprawę audio mógł uratować zaimplementowany w kod odtwarzacz plików, jakie znajdują się na urządzeniu, ale i z tego pomysłu zrezygnowano. Oczywiście wielozadaniowość nowego iOS-a pozwala na słuchanie muzyki w tle, ale za każdym razem trzeba wychodzić z gry, aby cokolwiek zmienić na playliście.

To oczywiście tylko moje odczucie. Jestem w stanie zrozumieć, że komuś podczas intensywnego myślenia muzyka mogłaby przeszkadzać. Warto również dodać, że wyniki - gdy gracz ma ochotę - można opublikować na Facebooku.

Czas zatem na podsumowanie. Aplikacja Ewgeniya Oganiana to ciekawostka w świecie, w którym karty rozdaje Gameloft oraz Electronic Arts. Nasz wschodni sąsiad udowadnia jednak, że w App Store jest miejsce dla każdego.

Revertis to bardzo prosta, ładnie wyglądająca i wymagająca myślenia gra logiczna, którą powinni pokochać wszyscy miłośnicy tego typu rozrywki. Warto zastanowić się nad zakupem, gdyż obecnie gra jest dostępna w promocyjnej cenie. W moim skromnym odczuciu 0,79 euro za tak udany produkt (aplikacja działa na iPadzie oraz iPhonie) utalentowanego developera to cena zdecydowanie zbyt niska. Szczerze i serdecznie wszystkim polecam.

Obraz

[plus] Świetna gra logiczna

[plus] Doskonała oprawa graficzna

[plus] Wsparcie dla Game Center

[minus] Nieco słabsza oprawa audio

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)