Poskręcane wstążki to pomysł Nokii na ogniwa przyszłości

Poskręcane wstążki to pomysł Nokii na ogniwa przyszłości

Koncept Joggle
Koncept Joggle
Mateusz Żołyniak
12.03.2014 16:41, aktualizacja: 13.03.2014 11:05

Przyszłość może należeć do wyginanych i składanych urządzeń, które zmienią sposób interakcji z telefonem. Są już giętkie ekrany, ale problemem wciąż pozostają baterie. Nokia ma sposób na jego rozwiązanie.

Janek w jednym z ostatnich tekstów wspominał, że jedną z dróg rozwoju smartfonów mogą być giętkie i elastyczne urządzenia. Wzorem konceptu Nokia Kinetic Device (z 2011 roku!) mogą one zmienić sposób korzystania z telefonów. Dość wspomnieć o możliwości wywoływania różnych aplikacji, przewijania stron WWW, powiększania obrazu czy potwierdzania czynności poprzez zginanie komórki lub jej poszczególnych części. Dzięki składanym ekranom smartfony można będzie zamieniać w tablety.

Na razie jeszcze daleka droga do tego typu rozwiązań, ale LG G Flex czy koncepty Samsunga pokazują, że producenci będą przykładać wagę do kwestii związanych z giętkimi smartfonami. Sam ekran to jednak nie wszystko. Główną przeszkodą w tworzeniu elastycznych/wyginanych urządzeń są ogniwa. Oczywiście firmy stale pracują nad rozwiązaniem tego problemu, czego najlepszym przykładem są baterie prezentowane w zeszłym roku przez LG.

Nowy typ baterii według pomysłu Nokii
Nowy typ baterii według pomysłu Nokii

Nad giętkimi ogniwami nie pracują jednak tylko Koreańczycy. Nokia opracowała koncept nowego typu giętkich baterii. Finowie zakładają stworzenie ogniwa przypominającego poskręcaną wstążkę, która złożona jest z dwóch połączonych ze sobą warstw (anody i katody). Poszczególne fragmenty takiej wstążki mają być poskręcane i upakowane w próżniowe osłony. Po jednej stronie takiego bloku będzie wystawać katoda, po drugiej - anoda. Na baterię ma składać się wiele takich bloków (ze wspólnymi anodami i katodami).

Rozwiązanie to ma pozwolić na optymalne dopasowanie ogniwa do kształtu urządzenia i jego odkształcanie. Nokia zakłada, że baterie tego typu trafią do telefonów, laptopów czy odtwarzaczy multimedialnych. Jej patent może okazać się użyteczny również w kontekście urządzeń noszonych czy wspomnianych zginanych smartfonów przyszłości. Może kiedyś pojawią się urządzenia podobne do Joggle, którego autorem jest Ilya Tkach. Koncept Czecha zakłada stworzenie smartfona, który dzięki odważnikom będzie można stawiać w pozycji wyprostowanej. Dodatkowo jego obudowa ma być wykonana z giętkiego tworzywa - urządzenie będzie można wyginać.

Joggle
Joggle

Na razie to tylko koncept i nie wiadomo, czy kiedykolwiek pojawi się na rynku. Prace Nokii nad bateriami powinny jednak cieszyć. Można liczyć na to, że Finowie przygotują jeszcze sporo innych rozwiązań związanych z bateriami przyszłości. Już wkrótce zostanie dopięta sprzedaż biznesu mobilnego Nokii i firma skupi się na opracowywaniu nowych funkcji, usługach telekomunikacyjnych i mapach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)