Cellna recenzja: HTC Touch HD

Cellna recenzja: HTC Touch HD30.01.2009 15:00
Karolina Adamus

HTC Touch HD to krok w nową technologię. Model jest pierwszym telefonem producenta z tak okazałym ekranem o świetnej jakości i dużej rozdzielczości. W ten sposób firma podkreśla, że smartfon to nie tylko urządzenie biurowe, ale i gadżet multimedialny.

HTC Touch HD to krok w nową technologię. Model jest pierwszym telefonem producenta z tak okazałym ekranem o świetnej jakości i dużej rozdzielczości. W ten sposób firma podkreśla, że smartfon to nie tylko urządzenie biurowe, ale i gadżet multimedialny.

WYGLĄD

Ze względu na 3,8-calowy ekran Touch HD ma spore wymiary. Czuć to po wzięciu telefonu do rąk. Model jest ponadto ciężki, przez co sprawia wrażenie jeszcze bardziej masywnego niż jest w rzeczywistości. Dla osób z małymi rękami komórka może wydawać się mało poręczna. Obsługa palcem trzymając telefon jedną ręką też często sprawia trudności - problemem jest dosięgnięcie do wszystkich punktów na ekranie.

Wygląd telefonu ratuje grubość, a raczej cienkość obudowy. Komórka dzięki 12 mm grubości nie przypomina typowej cegły i mieści się w standardach nowych, dotykowych smartfonów.

Na minus zasługuje za to brak klawiszy skrótowych i krzyżaka nawigacyjnego. Jedyny skrót jaki znajdziemy na obudowie to klawisz zwiększania/zmniejszania głośności telefonu oraz skrót do Startu. Jedyne dostępne przyciski są klawiszami dotykowymi, co dodatkowo utrudnia obsługę, np. gry mamy telefon w kieszeni i chcemy szybko odebrać rozmowę zanim przyłożymy słuchawkę do ucha. Brak klawiszy nawigacyjnych też jest czasem uciążliwe. Jedyna możliwa obsługa to palec i stylus.

Na plus zasługuje jeszcze wprowadzenie wejścia 3,5 mm, które pozwala na słuchanie muzyki podczas ładowania telefonu. Na minus brak ochrony aparatu.

EKRAN

Wyświetlacz w Touch HD to główny punkt programu. HTC po raz pierwszy zastosował ekran o rozdzielczości WVGA (480x800 pikseli) i od razu widać różnicę w jakości. Na 3,8-calowym wyświetlaczu obsługa TouchFLO 3D to bajka. Strony w przeglądarce internetowej mieszczą się na całym ekranie i można je bez problemu odczytać. Zoom w Operze używa się właściwie tylko, aby obejrzeć w powiększeniu zdjęcie. Czcionka jest na tyle wyraźna, że bez problemu można przeczytać newsy na blogach czy przejrzeć aukcje internetowe.

Podczas rozmowy ekran zostaje automatycznie zablokowany, aby uniknąć przypadkowego wciśnięcia jakiejś funkcji. Wyświetlacz sprawił niestety, że telefon ma duże wymiary. Rozmowa jest przez to mało wygodna. Trzymanie przy uchu cegiełki o wymiarach 115 x 63 mm jest mało komfortowe, a ucho szybko zaczyna boleć.

Są też dodatkowe minusy. Filmy z YouTube wyświetlane na całym wyświetlaczu mają niezbyt dobrą jakość, a bateria po dwóch dniach oszczędnego użytkowania ledwie zipie.

Telefon został wyposażony w akcelerometr powodujący automatyczną rotację ekranu, jednak nie zawsze, gdy jest to potrzebne. Rotacja działa np. w domyślnie instalowanej już grze Teeter oraz w przeglądarce internetowej. Z kolei podczas pisania wiadomości, czy w aplikacjach Office Mobile, nie sposób zmusić telefon do zmiany trybu ekranu. Być może jest to wina testowanego przeze mnie konkretnego modelu, liczę na wasze spostrzeżenia.

INTERFEJS

Na temat TouchFLO 3D użytego w Touch HD nie ma co rozprawiać. Interfejs wygląda podobnie jak w innych modelach. Jedyną zauważalną różnicą jest wprowadzenie zakładki „Giełda".

Interfejs działa szybko i stabilnie. Opóźnienie w przeskakiwaniu po zakładkach jest naprawdę znikome.

Tak jak w pozostałych modelach, zakładki oferują podstawowe funkcje. Aby skorzystać z większej ilości opcji oferowanych przez telefon musimy wejść głębiej w system. I tutaj widać duży plus ekranu Touch HD. Ikony i krzyżyki nie są już takie małe, że musimy sięgać po stylusa. W większości przypadków możemy spokojnie używać palca do obsługi.

APLIKACJE

HTC Touch HD został wyposażony w kilka przydatnych funkcji i programów. Oto one:

  • AutoMapa 5 - jedna z najlepszych na rynku aplikacji do nawigacji satelitarnej,
  • Internet Sharing - możliwość wysyłania plików do Internetu,
  • JetSet Print 5 - zapewnia możliwość bezpośredniego drukowania z komórki po połączeniu z drukarką,
  • MP3 Trimmer - edycja plików w formacie MP3,
  • Opera Mobile 9.5 - pełna wersja jednej z najlepszych przeglądarek internetowych,
  • czytnik RSS,
  • WorldCard Mobile - czytnik wizytówek,
  • YouTube,
  • Zip,
  • Office Mobile.

MUZYKA

W HTC Touch HD podobnie jak w pozostałych modelach z TouchFLO 3D muzykę można odtwarzać na kilka sposobów. Po pierwsze możemy słuchać utworów bezpośrednio przez zakładkę interfejsu, po drugie przez Windows Media Player. Dodatkowo w Touch HD dochodzi także skrót Audio Manager, który jest moim zdaniem najwygodniejszym playerem ze wszystkich wymienionych.

Jakość muzyki można diametralnie zmienić dzięki aplikacji Audio Booster, czyli tak naprawdę equalizerowi. Do dyspozycji mamy kilkanaście ustawień korektora, od Bass Booster do zwykłych Pop, Rock czy Latino. Korektor możemy również ustawić w tak zwanym trybie manual, czyli dostosować do własnych potrzeb. Aplikacja nie jest niestety tak rozbudowana jak w HTC Touch Viva, gdzie oprócz equalizera możemy także ustawić procentowo dźwięk 3D, treble i bassy.

Głośnik w HTC Touch HD nie należy do najlepszych, ale spokojnie wystarczy, aby wyraźnie i głośno odtwarzać zarówno muzykę, jak i dźwięk w filmach czy na YouTube.

Do zestawu dołączono słuchawki z końcówką 3,5 mm.

HTC Touch HD oferuje radio FM z RDS z funkcją zapamiętania do 20 stacji. Radia możemy słuchać na załączonym zestawie słuchawkowym lub przez głośnik, ale tylko przy podłączonych słuchawkach. Telefon nie ma wbudowanej anteny. Interfejs radia jest prosty i wygodny.

FILMY

HTC Touch HD odtwarza domyślnie tylko filmy przeznaczone na system Windows Mobile i jego odtwarzacz. Aby obejrzeć filmy w .avi musimy wyposażyć komórkę w dodatkowe oprogramowanie.

Ze względu na duży ekran filmy na Touch HD wyglądają wręcz wyśmienicie (jeśli oczywiście pozwala na to jakość filmu). Gorzej jest niestety z serwisem YouTube. Filmy dostępne na tej stronie z reguły są jeszcze w bardzo niskiej jakości i rozdzielczości, a tak dobry ekran w telefonie sprawia, że dodatkowo tracą wygląd.

APARAT

Za sprawą HTC Touch HD w stajni producenta w końcu pokazał się 5-megapikelowy aparat cyfrowy. To duża zmiana dla tej firmy, chociaż nie wielka na rynku.

Touch HD nie został wyposażony w klawisz skrótowy do aparatu, także pozostaje zatwierdzenie zdjęcia przez kliknięcie palcem na ekranie. Działanie takie ma też swoje uzasadnienie w łapaniu ostrości. Na ekranie aparatu widzimy krzyżyk ostrości, który możemy ustawić w dowolnym miejscu przez jedno kliknięcie palcem. Drugie kliknięcie w tym samym miejscu oznacza zatwierdzenie i pstryknięcie fotki.

HTC Touch HD nie posiada funkcji flesz, możecie więc zapomnieć o robieniu zdjęć w ciemnych wnętrzach, czy nawet wieczorem na zewnątrz. Jest to ogromny minus dla tak dobrego aparatu. Wiadomo, że z brakiem lampy, robienie dobrych jakościowo zdjęć ogranicza się tylko do słonecznej pogody.

Sama jakość zdjęć jest więc uzasadniona od warunków zewnętrznych. W pełnym słońcu uzyskujemy zdjęcia o niezwykłej ostrości i dobrym kontraście, chociaż lekko przebarwionym otoczeniu. Pola o jednolitej, podobnej barwie często zlewają się w jedną plamę. Przy gorszym oświetleniu zdjęcia wyglądają mniej ciekawie - mają wątpliwą ostrość i zlewanie barw.

Można więc z powodzeniem powiedzieć, że zdjęcia robione HTC Touch HD mają o wiele lepszą jakość niż robione np. OMNIĄ czy N95, ale tylko w słoneczny dzień.

Nagrywanie filmów za pomocą HTC Touch HD to jasna porażka producenta. Możliwe jest łapanie wideo tylko w rozdzielczości CIF (352 x 288) z prędkością 30 klatek na sekundę. Przy takiej rozdzielczości nie warto więc wspominać o jakości filmu.

BATERIA

Wielki ekran, wbudowany GPS z AutoMapą, świetna jakość stron w przeglądarce, czyli częste używanie WiFi. Producent musiał zareagować na takie zużycie energii lepszą baterią i w rezultacie wyposażył Touch HD w ogniwo o pojemności 1350 mAh.

Nie zdziwi was pewnie fakt, że to i tak za mało. Przy włączonym 3G, wysyłaniu SMS-ów, kilku niedługich rozmowach, przeglądaniu stron przez WiFi, pograniu w Teeter i dwukrotnym włączeniu AutoMapy telefon wytrzymuje maksymalnie 1,5 dnia. Jeśli zrezygnujemy z sieci 3G i WiFi telefon będzie błagał dopiero 2 dnia.

PODSUMOWANIE

Wraz z modelem Touch HD producent zmienia sposób myślenia na temat smartfonów. Nie jest to już urządzenie nastawione głównie na funkcje biznesowe z rozrywką jako dodatkiem. Obie te strony równoważą się w Touch HD, a można by nawet powiedzieć, że to multimedia sprawią, że wielu użytkowników sięgnie po ten model.

Cena komórki póki co jest zbyt wysoka, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to jeszcze jeden z niewielu modeli, który oferuje tak świetną jakość obrazu.

Zalety:

  • 5 Mpix aparat w HTC,
  • AutoMapa z GPS,
  • wyśmienita jakość ekranu,
  • strony www mieszczą się na całym ekranie,
  • interfejs działa płynnie,
  • WiFi,
  • wejście 3,5 mm,
  • grubość zaledwie 12 mm,
  • radio z RDS,
  • equalizer jako dodatkowa funkcja (naprawdę poprawia jakość muzyki),
  • trzeci sposób odtwarzania muzyki,
  • Office Mobile i Opera 9.5.

Wady:

  • brak klawisza skrótu do aparatu,
  • brak klawiszy nawigacyjnych, tzw. D-pada (tylko dotykowe),
  • niska rozdzielczość nagrywanych filmów,
  • słaba wydajność baterii,
  • brak autorotacji podczas pisania wiadomości,
  • duży i ciężki.

Ocena: 9/10

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.