Okiem redakcji: Czy tablety z Androidem odniosą sukces? [ankieta]

Okiem redakcji: Czy tablety z Androidem odniosą sukces? [ankieta]13.07.2011 07:41
Motorola Xoom
Mateusz Żołyniak

Tablety z systemem Android powoli zdobywają popularność na świecie, a producenci wypuszczają coraz więcej tego typu urządzeń. Czy zdołają odnieść znaczący sukces rynkowy? Bartek wypowiadał się już w tej kwestii. Co o tabletach z Androidem sądzą pozostali członkowie redakcji?

Krzysiek także postanowił poruszyć nieco szerzej temat tabletów z Androidem, a w szczególności ich konkurencyjności względem iPada. Także Kamil, Paweł i Tomek krótko się wypowiedzieli. Zobaczcie, co sądzą.

Krzysztof Laber

Android niczym ociekający smarem czołg prze naprzód, zmiatając wszystko na swojej drodze. Nie ma w tym finezji ani sentymentów, ale jest skuteczność. Czy zapora w postaci iPada nie okaże się jednak zbyt trudna do sforsowania? Tablety z Androidem na pokładzie mają wszelkie cechy, które mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców do ich kupna.

Cena

Są drogie, oczywiście wyłączając chińskie półprodukty. W zasadzie trudno powiedzieć, dlaczego tak się dzieje - w końcu produkcja tabletów znacząco nie różni się od produkcji smartfonów. Dziwi więc fakt, że iPhone’y stale plasują się na szczycie listy najdroższych telefonów, a znacznie lepsze, bardziej bogato wyposażone androidowe telefony konkurencji kosztują o połowę mniej.

Są jednak firmy takie jak Samsung, które mając doskonałe zaplecze techniczne, własne fabryki produkujące podzespoły i zdolną kadrę zarządzającą, potrafią wyprodukować doskonały sprzęt w bardzo dobrej cenie. Byle koreański gigant nie popełnił więcej takiego błędu jak z Galaxy Tabem, który - skazany na porażkę - rzutuje na cenę kolejnych produktów. Wiadomo, firma musi zarabiać.

W aspekcie ceny należy zwrócić uwagę na fakt, że również czas gra na korzyść konkurentów iPada. iPad 2 ma znacznie lepsze podzespoły w porównaniu z poprzednikiem. Choć obecnie Apple z całych sił stara się zachować pozory pełnego wsparcia obu generacji swojego tabletu, przyjdzie taki czas, zapewne związany z aktualizacją oprogramowania, że iPad pierwszej generacji zacznie tracić funkcjonalność. Jego użytkownicy staną przed wyborem: albo kupić drogiego iPada nowej generacji, albo zerknąć na konkurencyjne produkty. Może więc dojść do sytuacji znanej z rynku smartfonów, mianowicie: produkty Apple’a będą wymieniane na sprzęt z Androidem. Zakup najmocniejszego iPada 2 to jednak spory wydatek. Uważana obecnie ze bardzo wysoką cena Motoroli Xoom nie jest znacząco wyższa od ceny identycznie wyposażonego iPada 2.

Asus Eee Pad Transformer
Asus Eee Pad Transformer

Aplikacje

Baza oprogramowania w Android Markecie dostosowanego do dużych wyświetlaczy tabletów nie jest ani oszałamiająca, ani pokaźna; w zasadzie można ją nazwać mizerną. Trudno się jednak dziwić deweloperom, że rezygnują z optymalizacji swoich aplikacji do sprzętu, którego udział w rynku jest niemal niezauważalny.

Coś się jednak zmienia - coraz więcej topowych aplikacji, jak Beautiful Widgets czy Friend Caster, oferuje opcje skalowania. A to dopiero początek. Obecnie tablety z Androidem znajdują się w zaklętym kręgu, w którym brak aplikacji zniechęca potencjalnych nabywców do kupna tabletu z systemem Google’a, a niewielka liczba sprzedawanych urządzeń zraża twórców oprogramowania do tworzenia tabletowych odmian programów.

Ale ponieważ czołg prze do przodu, ten krąg zostanie przerwany. Jeśli tylko pojawią się tańsze wariacje androidowych tabletów, które znajdą większą rzeszę nabywców, również wirtualne półki Android Marketu zapełnią się aplikacjami dostosowanymi do większych wyświetlaczy.

Google też poczynił pewne kroki, by ułatwić deweloperom życie - wprowadził opcję pozwalającą zadedykować daną aplikację konkretnemu urządzeniu. Dzięki niej programiści mogą skupić się na kilku najpopularniejszych, promując niejako najlepsze tablety.

System

Na Androidzie opiera się wiele urządzeń: począwszy od zegarków, pralek, lodówek, na telefonach i tabletach kończąc. A jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do… - no właśnie. Obecnie wydajność tabletów z Androidem nie jest najwyższa, przycięcia podczas pracy czy niespodziewane resety aplikacji nie należą wcale do rzadkości. Jednak i tutaj działa teoria czołgu - firmy powoli, systematycznie dostosują elastycznego przecież Androida do wymagań swoich produktów.

To, że da się dopasować Androida do urządzenia, dobitnie udowodnił Samsung, wypuszczając na rynek Galaxy S pierwszej i drugiej generacji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by powtórzyć to z tabletami.

Epilog

Każdy nowy produkt Apple’a rozpoczyna prawdziwą rewolucję - tak było w przypadku iPoda, iPhone'a i iPada. Produkty te, niemal perfekcyjne sprzętowo i programowo, jak ulał pasują do rąk konsumentów. Android podąża zupełnie inną drogą, drogą ewolucji, powolnych zmian, w wyniku których słabsze jednostki, jak Galaxy Tab, muszą zginąć, by na ich zgliszczach narodziły się nowe, lepsze. Nie trzeba być prymusem, by wiedzieć, że rewolucyjny kurz szybko opada, a gąsienice ewolucji zwycięsko toczą się do przodu.

Paweł Żmuda

W chwili gdy na rynek wchodził pierwszy smartfon oparty na Androidzie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat system rozwijany przez Google'a osiągnie tak dużą popularność. Podobnie może być z tabletami.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dziś synonimem tabletu jest produkt firmy Steve'a Jobsa. Nie każdy jednak zarabia tyle, by móc pozwolić sobie na kupno tak drogiej zabawki. Tablety z Androidem mają szansę odnieść ogromny sukces, ponieważ tworzy je wielu producentów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że walka o wysoką sprzedaż to nie tylko najlepsze ekrany, najwięcej RAM-u i najszybszy procesor.

Tańszy sprzęt, będący pomostem między ciężkim laptopem a małym i czasem niewygodnym smartfonem, to strzał w dziesiątkę. Na mówienie o sukcesie tabletów z Androidem jest jeszcze za wcześnie. Boom wciąż trwa, a przed nami jeszcze wiele ciekawych urządzeń, a nie wszystkie z nich muszą być high-endami, czego doskonałym przykładem jest Asus Eee Pad Transformer. Według mnie tablety z Androidem zyskają uznanie klientów.

Kamil Homziak

Aktualne wyniki świadczą o tym, że na razie nie. Swego czasu wielkie nadzieje wiązano z pojawieniem się pierwszego Galaxy Taba Samsunga, ostatnio sporo szumu było z kolei wokół Motoroli Xoom. Oba tablety rozczarowały - Samsung nie okazał się równorzędnym konkurentem dla pierwszej generacji iPada, a Xoom jest drogi i pełen niedoróbek, co potwierdzają kiepskie wyniki sprzedaży.

Nie oznacza to, że Android stoi na straconej pozycji. Do tej pory system był mało dopracowany pod kątem tabletów, podobnie jak niegdyś małą popularnością cieszył się Android w wersji 1.6. Z wydania na wydanie brakujących funkcji jest coraz mniej, zatem to tylko kwestia czasu, aż pod względem użyteczności Google dogoni (przegoni?) wzór w postaci Apple’a.

Drugim tematem jest cena androidowych tabletów. O ile najtańsze urządzenia (czasami mało znanych marek) kosztują grosze, a ich specyfikacja nie zachwyca, to już modele, o których trąbi cały telekomunikacyjny świat, są wycenione podobnie (albo wyżej) niż sam iPad. A to prawie pewne, że Kowalski, mając do wyboru w tej samej cenie iPada oraz tablet na Androidzie, wybierze ten pierwszy, choćby ze względu na bycie trendy oraz bardziej wartościowe oprogramowanie w App Store.

Tablet
Tablet

Na poprawę sytuacji będzie można liczyć, gdy do głosu dojdą - podobnie jak w przypadku smartfonów - tani producenci pokroju Huawei czy ZTE, którzy zaoferują tanie tablety z Androidem o dobrych parametrach. Do tej pory bowiem tablety znanych marek, takich jak Samsung czy HTC, pozycjonowane były jako produkty premium. Wśród nich najciekawszą propozycją wydaje się Asus Transformer, który kosztuje niemało, ale ma coś nietypowego - odłączaną klawiaturę QWERTY. Może więc szansą na sukces Androida w klasie high-end są właśnie takie netbooki-tablety?

Tomasz Hamryszak

Tablety z Androidem na pokładzie mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na rynku pozostała już niewielka grupa firm, które jeszcze nie zaangażowały się w produkcję tego typu sprzętu. Google ma zamiar zdominować tę grupę urządzeń, podobnie jak miało to miejsce w przypadku smartfonów. Czy tym razem się uda?

Traktuję tablety jako uzupełnienie komputera i ciekawy dodatek, który może okazać się przydatny podczas codziennej pracy w domu i biurze. Uważam jednak, że obecnie tablety z Androidem nie mogą odnieść większego sukcesu. Skierowane są one do dość wąskiej grupy, z której spora część osób decyduje się na kupno często tańszego i bardziej sprawdzonego rozwiązania, jakim są netbooki.

Problem może stanowić także system Google'a, który dopiero raczkuje w tej dziedzinie, oraz dość niewielka liczba aplikacji przygotowanych z myślą o takich urządzeniach. Kolejną przeszkodą może być sposób postrzegania samego tabletu przez użytkownika. Dla przeciętnego odbiorcy jest to zazwyczaj interesujący gadżet, który nie ma większego zastosowania w życiu codziennym.

Uważam, że minie jeszcze sporo czasu, zanim tablety z Androidem zdołają wyprzeć nieco starsze rozwiązania i na stałe zadomowią się w naszych domach.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy tablety z Androidem odniosą sukces i zagrożą iPadowi?

[ankieta id="93"]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.