10 ciekawostek na temat Androida

10 ciekawostek na temat Androida
18.06.2017 09:24
10 ciekawostek na temat Androida

Skąd wzięła się nazwa Android, kto zaprzepaścił okazję jego kupna i co ma wspólnego zielony robot z toaletą? Szczegóły poniżej.

Nazwę Androida wymyślił... Apple

"Ojcem Androida" jest Andy Rubin, który w latach 1989-1992 pracował w Apple'u, gdzie pełnił funkcję inżyniera produkcji. Ze względu na jego zamiłowanie do robotów (oraz zapewne imię), współpracownicy nazywali go Androidem. Rubin posługiwał się tym pseudonimem przez lata; aż do 2008 roku domena Android.com prowadziła do jego prywatnej strony.

Andy Rubin posługiwał się pseudonimem Android
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Andy Rubin posługiwał się pseudonimem Android

Gdy w 2003 roku Rubin założył własną firmę i wziął się za rozwój systemu operacyjnego, wybór nazwy był dla niego oczywisty - Android Inc. Gdyby zatem nie Apple, najpopularniejszy system na świecie mógłby się nazywać zupełnie inaczej.

Android pierwotnie miał być systemem dla aparatów fotograficznych

Dziś Android kojarzony jest głównie ze smartfonami, ale początkowo jego twórcy w ogóle nie myśleli o telefonach. Miał to być zaawansowany system operacyjny dla cyfrowych aparatów. W kwietniu 2004 roku zaprezentowano inwestorom rozwiązanie, które miało umożliwić przewodowe lub bezprzewodowe przesłanie zdjęć z aparatu na komputer, a następnie utworzenie kopii zapasowej w chmurze.

Slajd z prezentantacji dla inwestorów z 2004 roku
Źródło zdjęć: © computerworld.com
Slajd z prezentantacji dla inwestorów z 2004 roku

Kilka miesięcy później firma Andy'ego Rubina zrozumiała, że rynek aparatów cyfrowych zaczyna zwalniać. Postanowiła zmienić kierunek i zapowiedziała stworzenie otwartej platformy dla telefonów komórkowych. Pomysł ten spodobał się Google'owi, który przejął Androida w lipcu 2005 roku.

Android kontroluje ponad dwa miliardy urządzeń

17 maja 2017, podczas imprezy dla programistów I/0 2017, Google oficjalnie potwierdził, że liczba aktywnych urządzeń kontrolowanych przez Androida przekroczyła dwa miliardy.

412171378314838950

Warto odnotować, że pierwszy miliard "pękł" w czerwcu 2014, więc Google potrzebował niespełna trzech lat, aby podwoić ten imponujący wynik.

Android nie miał obsługiwać ekranów dotykowych

Pierwszy smartfon z Androidem - który nigdy nie wylądował na sklepowych półkach - rozwijany był we współpracy z HTC i ukrywał się pod nazwą Sooner. Telefon przypominał słuchawki BlackBerry i miał fizyczną klawiaturę, a jego wyświetlacz nie obsługiwał dotyku.

Google Sooner — tak miał wyglądać pierwszy smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © blog.steventroughtonsmith.com
Google Sooner — tak miał wyglądać pierwszy smartfon z Androidem

Krótko po premierze pierwszego iPhone'a projekt został anulowany, a na jego miejsce wskoczyła Era G1. Ten smartfon miał już wyświetlacz dotykowy, ale dało się odczuć, że Android został pod niego skrojony na szybko, gdyż nie miał nawet ekranowej klawiatury.

Inspiracją do stworzenia logo Androida była... toaleta

Wizerunek zielonego robota, jednego z najbardziej rozpoznawalnych logotypów na świecie, stworzyła w 2007 roku Irina Blok - ówczesna projektantka Google'a. Gdy powierzono jej to zadanie, od razu uznała, że w logo powinien znaleźć się robot, dlatego zaczęła przyglądać się zabawkom i filmom sci-fi w poszukiwaniu inspiracji.

412171378315232166

Ostatecznie inspiracją okazały się jednak drzwi do toalety, na których umieszczane są piktogramy symbolizujące płeć. Już dawno wiedziałem, że najlepsze pomysły przychodzą do głowy tam, gdzie król piechotą chodzi.

Andy Rubin chciał sprzedać Androida Samsungowi, ale został wyśmiany

Gdy w 2005 roku Andry Rubin i jego sześcioosobowy zespół zdecydowali już, że stworzą system dla telefonów komórkowych, zaczęli rozglądać się za partnerem, którego środki pomogą zrealizować ambitne cele. W pierwszej kolejności propozycję złożono Samsungowi, który - jako producent elektroniki użytkowej - w ich opinii mógł być zainteresowany. Mógł.

Samsung Galaxy (GT-I7500) - pierwszy smartfon Samsunga z Androidem z 2009 roku
Samsung Galaxy (GT-I7500) - pierwszy smartfon Samsunga z Androidem z 2009 roku

"Ty i jaka armia zamierzacie to stworzyć? Masz sześciu ludzi. Jesteś naćpany?" - miał usłyszeć Andy Rubin podczas wizyty w Seulu, gdy przedstawił szefowi Samsunga swoją wizję rozwoju Androida, o czym czytamy w książce "Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution" Freda Vogelsteina. Miało to miejsce dwa tygodnie przed przejęciem firmy przez Google'a.

Oczywiście nie jest powiedziane, że gdyby Samsung kupił Androida, ten zrobiłby furorę. Należy pamiętać, że spory wpływ na sukces systemu miała integracja z usługami Google'a oraz podjęte przez niego decyzje.

Wielu gigantów technologicznych nie doceniało Androida

W listopadzie 2007 roku Google ujawnił plany związane z rozwojem Androida. Reuters zapytał wówczas partnerów i konkurentów Google'a o opinię na temat zapowiedzianej platformy. Poniżej kilka ciekawych cytatów:

  • \Nie uważamy tego za zagrożenie\ - rzecznik prasowy Nokii;
  • \Mamy wspaniałe stosunki z Google'em i nic się nie zmienia. Są niezaprzeczalnie ważnym partnerem dla iPhone'a\ - rzecznik prasowy Apple'a;
  • \To brzmi, jakby szykowali wielu ludzi i budowali telefon, a to jest coś, co my robimy od pięciu lat. Nie rozumiem wpływu, jaki będą mieć\ - Scott Horn, szef marketungi systemu Windows Mobile;
  • \Robimy to dziewięć lat i widzieliśmy tuziny nowych platform, które mówiły nam, że jesteśmy zagrożeni. Traktujemy to poważnie, ale jesteśmy tymi, którzy mają prawdziwe telefony, prawdziwe platformy i wielką wartość zbudowaną przez lata\ - John Forsyth, szef strategii Symbiana.

Microsoft zarabia miliardy dolarów na Androidzie

Twórca systemu Windows co prawda nie tworzy własnych smartfonów z Androidem, ale i tak zarabia na nich pokaźne kwoty. Wszystko dzięki posiadanym patentom, które wykorzystywane są przez konkurencję.

Microsoft nigdy oficjalnie nie ujawnił, jak wiele zawdzięcza telefonom z Androidem, ale według szacunków z 2013 roku mogą to być nawet dwa miliardy dolarów rocznie.

Jedna z wersji Androida oficjalnie nigdy nie pojawiła się na żadnym smartfonie

Google rozwija swój system głównie z myślą o smartfonach, ale wyjątkiem była wersja 3.0 Honeycomb z 2011 roku. System ten stworzono specjalnie dla tabletów.

Motorola Xoom - pierwszy tablet z Androidem 3.0 Honeycomb
Motorola Xoom - pierwszy tablet z Androidem 3.0 Honeycomb

Wszystkie kolejne wersje systemu - począwszy od 4.0 Ice Cream Sandwich - były już zunifikowane.

NASA użyła smartfonów z Androidem do zbudowania satelitów

W 2013 roku Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ruszyła z projektem PhoneSat. Zbudowano i wystrzelono w przestrzeń kosmiczną trzy miniaturowe satelity, do stworzenia których wykorzystano smartfony Nexus One oraz Nexus S. Dlaczego? Wykorzystanie telefonów pozwoliło znacznie zredukować koszty produkcji satelitów.

Zdjęcia zrobione przez satelity PhoneSat
Źródło zdjęć: © NASA
Zdjęcia zrobione przez satelity PhoneSat

Nie była to pierwsza smartfonowa przygoda NASA. Nexus S po raz pierwszy zwiedził kosmos w 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)