Co zrobić, gdy ma się problemy ze znalezieniem pracy w IT?

Co zrobić, gdy ma się problemy ze znalezieniem pracy w IT?17.10.2022 15:19
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany Mindbox

Początkowa ekscytacja związana z decyzją o przebranżowieniu się i spróbowaniu swoich sił w branży IT to wspaniałe, motywujące do działania uczucie. Jednak z czasem, gdy jesteśmy już gotowi do podjęcia pracy, staje się coś, czego w żadnym wypadku się nie spodziewaliśmy - mamy problem z uzyskaniem wymarzonej posady. Co zrobić, gdy od pewnego czasu doświadczamy problemu ze znalezieniem pracy w IT?

Po pierwsze analiza - z czego wynika problem?

Czas przyjrzeć się dokładnie problemom ze znalezieniem pracy. Po pierwsze - nie panikujmy. To, że jedna, druga czy piąta rozmowa nie zakończyła się podpisaniem umowy, nie znaczy, że jesteśmy do niczego i nie powinniśmy już starać się o wymarzoną pracę w IT. Oczywiście to frazes, który nie trafia do każdego - jak wiadomo, każdy z nas jest nieco inny, inaczej przeżywa porażki, a inne zewnętrzne czynniki nas motywują.

Jeśli jednak szukamy pracy i po raz kolejny jesteśmy odsyłani z kwitkiem, oznacza to, że na jakimś etapie nie jesteśmy wystarczający dla rekruterów i pracodawców. I tu nasze zadanie, by zidentyfikować słabą stronę i braki, które dyskwalifikują nas w walce o pracę. Czy problem wynika z braku telefonu po wysłaniu aplikacji? W takim razie nasza wizytówka w postaci CV nie jest odpowiednio atrakcyjna. Być może chodzi o zawartość, czyli nasze umiejętności twarde i kompetencje. Być może chodzi o sam projekt dokumentu i jego nieczytelność. A może problem tkwi w bezpośredniej rozmowie rekrutacyjnej? Czy zjada nas stres? Nie jesteśmy w stanie podołać zadaniom praktycznym, które sprawdzają naszą wiedzę? A może oczekujemy zbyt wysokiego wynagrodzenia? Identyfikacja źródła problemu jest kluczowym obszarem, z poziomu którego wyjdziemy do poprawy swoich perspektyw zawodowych.

Na początku poprawa najważniejszych kwestii 

Poprawa obszaru bezpośrednio związanego z naszym niepowodzeniem na rynku pracy IT stanowi naturalną kontynuację procesu usprawniania swojego potencjału do znalezienia wymarzonej pracy. Jeśli już problem został zidentyfikowany, czas na wprowadzenie odpowiednich poprawek. Jeśli nasze umiejętności twarde nie spełniają podstawowych oczekiwań pracodawców, nie pozostaje nam nic innego, jak zwiększyć swoje kompetencje poprzez samodzielną naukę, bootcampy, certyfikację czy wykonywanie praktycznych projektów. Jeśli chodzi o CV jako dokument, skontaktujmy się ze specjalistą, który w obiektywny sposób oceni dokument i zasugeruje nam zmiany zwiększające jego atrakcyjność.

Mamy problem z samymi rozmowami? Tutaj praktyka czyni mistrza. Musimy wyzbyć się nadludzkiego stresu i wyjść z założenia, że kolejne niepowodzenie nie będzie dla nas tragedią. 

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Nie zrażaj się - ciągłe aplikowanie to klucz do zdobycia pracy

Brak propozycji pracy to nie koniec świata. To motto, którym powinniśmy się kierować przy dalszym aplikowaniu na oferty dostosowane do naszych potrzeb, ale też na poziomie odpowiadającym naszym kompetencjom. Wielu uznanych w branży IT ekspertów doświadczyło w przeszłości dokładnie tego samego problemu. W niektórych sytuacjach jednak istotne jest, by cały czas próbować. 

Ofert pracy na stanowisko junior developera, testera oprogramowania czy każdego innego specjalisty z branży przybywa każdego dnia. Oferty pracy - mindboxgroup.com w większości uwzględniają możliwość pracy całkowicie zdalnej, co w jeszcze większym stopniu poszerza nam pole wyboru. Jeśli cały czas będziemy rozwijać swoje umiejętności, będziemy stale poprawiać elementy wymagające pracy i stosować się do feedbacku po nieudanych rekrutacjach, z pewnością znajdziemy wymarzoną pracę. 

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Zdobyłeś pracę? To nie czas na odpoczynek od nauki

Udało się? Praca w IT w końcu zdobyta? Z pewnością jesteśmy z siebie niesamowicie dumni i szczęśliwi, że w końcu możemy rozwijać się w kierunku wyznaczonym przez nas samych, a dodatkowo dostajemy za to pieniądze. To naprawdę wspaniałe uczucie. Jednak musimy uważać na ten samozachwyt.

Branża IT zna wiele przypadków juniorów, którzy na tym stanowisku przezimowali już kilka lat. Dlaczego? Ze względu na brak chęci do dalszego rozwoju. Zdobyliśmy pracę, więc jesteśmy z tego zadowoleni i skupiamy się na codziennych obowiązkach bez spoglądania w przyszłość. Warto ciągle rozwijać swoje kompetencje, uczyć się nowych technologii i rozszerzać horyzonty - to klucz do kolejnych sukcesów, awansów i co ważne, znacznie większego pola wyboru w obszarze nowych specjalizacji branży IT. Dobry programista to ten, który nigdy nie przestaje się uczyć - bądźmy właśnie tacy a sukces w IT sam nas znajdzie. 

Artykuł sponsorowany Mindbox
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie