Ile kosztuje ładowanie telefonu i smartwatcha? Od czego to zależy?

Ile kosztuje ładowanie telefonu i smartwatcha? Od czego to zależy?

Ile kosztuje ładowanie telefonu i smartwatcha? Od czego to zależy?
20.04.2022 10:11, aktualizacja: 20.04.2022 12:11

W 2021 roku ceny prądu zmieniły się aż trzy razy. 2022 nie okazał się wcale bardziej optymistycznym rokiem pod względem coraz wyższych rachunków. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że zastanawiamy się nad rozwiązaniami łagodzącymi podwyżki. Pytanie o to, ile kosztuje nas używanie danych sprzętów elektronicznych, staje się coraz częściej bodźcem do zmiany naszych sposobów ich używania na ten bardziej zrównoważony, pozwalający zaoszczędzić. W tym artykule przyjrzymy się telefonowi i smartwatchowi - ile kosztuje ich ładowanie i od czego zależy mniejsze lub większe zużycie energii?

Ile kosztuje prąd w 2022 roku?

Trwający kryzys energetyczny, pogłębiająca się inflacja, skokowe ceny uprawnień do emisji CO2 przyczyniają się do wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce i na świecie. Według raportu cen prądu Rachuneo w 2022 roku średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce wynosi 77 groszy. W 2021 były to 74 gr, w 2020 68 gr, a w 2019 zaledwie 61 gr. Najnowsze prognozy wskazują, że w 2023 czekają nas kolejne podwyżki. Wpływ ma no to między innymi wzrost cen paliw wywołany szokiem wojennym (wzrost aż o 28% w porównaniu z rokiem wcześniejszym).

Konkretna stawka za 1 kWh zależy jednak od miejsca zamieszkania, jak i usług dostawcy, z którego korzystasz. Dostępność innych operatorów systemu dystrybucyjnego w zależności od regionu sprawia, że dziś mieszkańcy i mieszkanki Olsztyna czy Gdańska płacą najwięcej za prąd (0,80 gr za 1 kWh), a najmniej np. osoby mieszkające w Poznaniu (0,72 gr za 1 kWh).

Ile kosztuje naładowanie telefonu

Pewnie większość z nas jest w stanie utożsamić się z tym nawykiem: ładujemy telefon, odłączamy telefon od ładowarki, ale samą ładowarką zostawiamy wciąż w gniazdku. Przyjrzyjmy się więc dwóm sprawom: ile kosztuje naładowanie np. smartfona, a do tego, czy ładowarka podłączona do gniazdka całą dobę zużywa prąd?

Żeby obliczyć koszt zużycia energii, potrzebne nam jest kilka informacji o mocy sprzętu, Twojej taryfie (najpopularniejszą dla gospodarstw domowych w Polsce jest taryfa G11), aktualnej cenie za 1 kWh (0,77 gr za 1 kWh) oraz czasie użytkowania. Należy także pamiętać, że to, ile kosztuje naładowanie smartfona, zależy w głównej mierze od typu ładowarki. Nowoczesna ładowarka podczas ładowania telefonu zużywa ok. 1,5 W. Im nowocześniejszy model ładowarki, tym mniejszy pobór energii. W celu wykonania obliczeń wykonajmy więc kilka kroków, przy założeniu, że telefon ładujemy średnio 3 godziny w ciągu dnia.

  1. W musimy zamienić na kW, dzięki podzieleniu mocy przez 1000, będzie to 1,5 W : 1000 = 0,0015 kWh
  2. Moc urządzenia w kilowatach mnożymy przez czas pracy ładowarki, w celu uzyskania wyniku w kWh, więc 0,0015kW * 3h = 0,0045 kWh
  3. Uzyskany wynik mnożymy przez aktualną cenę 1 kWh energii elektrycznej, czyli 0,0045 kWh * 0,77 zł = 0,0035 zł / dzień
  4. By poznać cenę ładowania telefonu przez miesiąc, mnożymy wynik 30 razy, czyli 30 dni * 0,035 zł = 0,10 zł / miesiąc
  5. By poznać cenę ładowania telefonu przez rok, cenę za 1 dzień mnożymy przez 365 dni * 0,0035 zł = ok. 1,3 zł /rok

Pamiętaj jednak, że każde urządzenie charakteryzuje się inną pojemnością akumulatora. Do tego warto wziąć pod uwagę moment, w którym podłączamy smartfon do gniazdka (w zależności od Twojej taryfy cena prądu może być wyższa w danych strefach czasowych). Biorąc pod uwagę różne typy ładowarek i ich zużycie prądu, roczny koszt ładowania telefonu to mniej więcej od 1 - 6 zł.

Dowiedz się więcej o tym, jak samemu obliczyć zużycie energii: https://www.rachuneo.pl/artykuly/kalkulator-zuzycia-energii-elektrycznej-jak-samemu-obliczyc-zuzycie

Czy ładowarka po odłączeniu smartfona nadal pobiera prąd?

Istnieje wiele mitów wokół tego, czy ładowarki odłączone od sprzętów, nadal pobierają prąd. Odpowiedź na to pytanie zależy znów od typu ładowarki do danego telefonu.

Najczęściej ładowarki nieodłączone od gniazdka pobierają tak mało prądu, że nawet watomierz nie jest w stanie zarejestrować ich zużycia. Istnieją też takie, które pobierają prąd w małych, rejestrowanych ilościach. Np. ładowarka Xiaomi 67 po odłączeniu smartfona może pobrać 0,1 kWh, co przez całą dobę daje zużycie w wysokości ok. 0,0012 kWh. Oznacza to koszt 3 groszy miesięcznie i 33 groszy rocznie.

Wydaje się więc, że samo ładowanie telefonu czy nieodłączona od gniazdka ładowarka w bardzo małym stopniu obciąża nasz budżet domowy. Warto jednak mieć z tyłu głowy wszystkich innych, którzy zachowują się podobnie do nas. Pomnożenie rocznego zużycia energii przez miliony ludzi przestaje być wówczas błahostką.

Co z ładowaniem smartwatcha?

Schemat obliczenia kosztu ładowania smartwacha jest taki sam, jak w przypadku telefonu - musisz tylko znać odpowiednie parametry.

W przypadku smartwacha możesz korzystać z różnych typów ładowarek. Niektóre smartwache mogą być ładowane tą samą ładowarką, co ta używana do telefonu. Producenci zalecają jednak używanie dedykowanych ładowarek, o określonych parametrach. Jeśli decydujemy się na zamienniki, o parametrach także powinniśmy pamiętać, by nie przegrzać sprzętu i wydawać dodatkowych pieniędzy na jego naprawę. Najczęściej to napięcie 5 voltów i około 2 amperów.

Istnieje także możliwość indukcyjnego ładowania smartwacha, czyli ładowania bezprzewodowego. To stosunkowo najdroższa opcja, bo ładowarka indukcyjna zużywa zdecydowanie więcej prądu niż tradycyjna.

Ile pobiera energii sprzęt w naszym domu?

Jak już wiesz, pobór energii przez telefon nie ingeruje zbyt mocno w budżet domowy. Za to sprzęty domowe i ich zużycie prądu realnie wpływają na wysokość Twojego rachunku za prąd.

W przygotowanym przez Rachuneo rankingu rocznego zużycia energii elektrycznej przez sprzęty domowe np. płyta indukcyjna potrafi kosztować aż 900 zł rocznie, a czajnik elektryczny 154 zł. Na Rachuneo znajdziesz kilka przydatnych porad, które pozwolą Ci obniżyć rachunki poprzez zrównoważone korzystanie ze sprzętów.

A może zmiana sprzedawcy prądu?

Zmiana nawyków nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Rachunek obniży się, ale cudów raczej nie da się spodziewać po np. odłączaniu ładowarki od gniazdka. Coraz więcej gospodarstw domowych i firm decyduje się na zmianę sprzedawcy prądu. Na rynku istnieje ich bardzo dużo, a część z nich proponuje swoim klientom i klientkom niższe stawki za 1 kWh. Na Rachuneo została przygotowana dla Ciebie porównywarka cen prądu, za pośrednictwem której możesz poznać stawki sprzedawców prądu. Dodatkowo specjaliści i specjalistki z Rachuneo przygotują dla Ciebie darmową ofertę zmiany sprzedawcy, która obniży Twoje rachunki.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)