Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
18.09.2020 11:42, aktual.: 18.09.2020 13:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oszustwa w Internecie to coraz częstszy rodzaj przestępstwa. Ciężko jest bronic się nam przed przestępcami online z braku wiedzy, jak działają lub w jaki sposób wirus wszedł do systemu. Dlatego ważne jest przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa. Wszystko na ten temat poniżej.
- Czym jest cyberprzestępczość?
- Jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa?
- Jak się nie dać oszukać, śledząc paczkę?
Czym jest cyberprzestępczość?
Cyberprzestępczość dotyczy wszystkich przestępstw popełnianych w Internecie. Możemy do nich zaliczyć phishing, spoofing, malware i ransomware. Ten pierwszy to najczęściej spotykana metoda oszustwa. Przestępca podszywa się pod daną instytucję, aby wyłudzić informacje i cenne dane. Jednym z typów jest SMS phishing, który polega na wysyłaniu wiadomości z linkami do fałszywych stron i wchodząc na nie przekazujemy nasze dane przestępcy. Takie ataki bazują na emocjach, dlatego ciężko się przed nimi uchronić. Spoofing to metoda oszustwa, której działanie opiera się na podszywaniu pod konkretny podmiot np. innego użytkownika Internetu, aby wyłudzić dane takie jak dostępy do rachunków bankowych. Można wyróżnić różne rodzaje spoofingu: adresu IP, wiadomości e-mail czy SMS. Wystarczy tylko własna bramka SMS czy fałszywa domena, by zdobyć istotne informacje. Malware to szkodliwe oprogramowanie przesyłane jako załącznik, który pozwala na uzyskanie dostępu do urządzenia. Najczęściej dostaje się przez pocztę elektroniczną w formie załączników, dlatego nie powinno się otwierać załączników z niewiarygodnego źródła. Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu operacyjnego komputera. Aby go odblokować, przestępcy żądają dużych pieniędzy. Najczęściej infekuje się komputer poprzez e-mail lub stronę internetową.
Jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa?
W Internecie panuje kilka ogólnych zasad, które warto wziąć pod uwagę, aby nie zostać oszukanym. Warto pamiętać, by nie używać tych samych haseł do poczty i innych serwisów Lepiej posiadać inne hasło do każdej strony. Wysyłając pliki dobrze jest zabezpieczyć je hasłem, które można wysłać osobno. Warto zaszyfrować komputer i telefon specjalnym programem. Gdy otrzymamy załącznik, powinniśmy zastanowić się dwa razy przed jego otwarciem. Wszelki aplikacje mobilne warto pobierać tylko z oficjalnych sklepów. Komputer powinien zawierać antywirus, aby zabezpieczyć urządzenie przed wirusami. Kopie zapasowe przydają się zawsze, gdy najmniej się tego spodziewamy. Dlatego warto korzystać z dysku przenośnego i nie z chmury. Dobrą zasadą jest zmiana hasła regularnie,a także hasła nie powinny nawiązywać do danych osobowych, dat urodzin czy imion.
Jak się nie dać oszukać, śledząc paczkę?
Używając funkcję śledzenie paczki możemy łatwo stać się ofiarami przestępstwa. Warto uważać na fałszywe SMSy z informacjami o dopłatach, a także które wymaga wysłania płatnego SMS-a w celu pobrania informacji o paczce. Warto sprawdzić zawsze wiadomość u źródła, czyli firmy kurierskiej. W przypadku wiadomości e-mail trzeba zwrócić uwagę czy w adresie nie ma literówki. Dziwne, jeśli zawierają załączniki z rozszerzeniami .doc, .txt lub PDF. Używając aplikacji trzeba pamiętać, by ściągać je z wiarygodnego i autoryzowanego źródła. Trzeba uważać na ogólnodostępne sieci WiFi, ponieważ niektóre mogą nie być wystawione przez zarządcę obiektu. Zanim się wejdzie na dany adres internetowy warto sprawdzić, czy strona ma protokół HTTPS. Biorąc pod wagę wszystkie informacje, możemy ochronić się dobrze przed oszustami internetowymi.