Jak pracuje Android Developer? Wymagania, ścieżki rozwoju, zarobki

Jak pracuje Android Developer? Wymagania, ścieżki rozwoju, zarobki22.02.2023 13:47
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany No Fluff Jobs

O tym, że technologie mobilne mają przed sobą jeszcze przynajmniej dziesięciolecia przyszłości, nie trzeba nikogo przekonywać. Właśnie z tego powodu warto zainteresować się zawodem programisty aplikacji na system operacyjny Google. Co trzeba umieć i ile można zarobić? Oto fach Android Developera.

Obowiązki Android Developera

Praca jako Android Developer zapewnia wielkie możliwości rozwoju, wymagając przy tym równie dużych kompetencji. Podstawą jest znajomość dwóch języków programowania. Jeden z nich, Kotlin, służy do projektowania aplikacji. Jako dużo lepiej skondensowany od Javy (wymaga napisania niemal o połowę mniej linijek kodu), stał się dla niej alternatywą. Niemniej jednak do projektowania choćby aplikacji webowych znajomość tego języka również jest wymagana.

Android Developer powinien wykazywać się ponadto biegłością w obsłudze Java Script. Bez znajomości tej technologii niemożliwe jest m.in. projektowanie stron internetowych. W arsenale kompetencji eksperta ds. oprogramowania z logo zielonego robota znajduje się również obsługa React Native. Jest to zestaw narzędzi dla programistów umożliwiający im pisanie aplikacji na różne systemy operacyjne.

Przy jego pomocy Android Developer może tworzyć np. te działające wyłącznie na jednej platformie lub którejś z jej odmian. Jako przykład mogą posłużyć osobne programy na smartfonową wersję systemu, Wear OS i Android TV. Oprócz tego nie obejdzie się bez sprawnego posługiwania się narzędziami z Android Studio.

Wiele firm wymaga od specjalistów ds. systemu Google także innych kompetencji. Należą do nich przede wszystkim umiejętności wykorzystania środowisk do projektowania aplikacji multiplatformowych takie jak Flutter/Dart i Xamarin. Pierwsze z tych narzędzi pozwala pisać programy działające zarówno na Androidzie, jak i iOS, a drugie również na Windows. Oprócz tego Android Developer powinien swobodnie posługiwać się podstawowym językiem sektora IT, czyli angielskim.

Gdzie pracę znajdzie Android Developer?

Wszechobecność Androida sprawia, że ekspert od tego systemu znajdzie pracę w przedsiębiorstwach IT współpracujących z zupełnie odmiennymi grupami klientów. Przykładem są software house’y tworzące produkty technologiczne dla branży handlu internetowego. Ten niezmiennie rosnący w siłę rynek wymaga kolejnych aplikacji ułatwiających klientom zakupy dużo bardziej niż same strony internetowe. Nie oznacza to oczywiście, że specjaliści umiejący projektować witryny nie są potrzebni.

Kolejny niezwykle chłonny rynek to rozrywka. To poletko dla osób, które chcą wykonywać fach Android Developera, a jednocześnie chciałyby projektować gry mobilne. Specjaliści z tej dziedziny piszą także aplikacje na coraz popularniejsze urządzenia z zakresu internetu rzeczy (IoT, Internet of Things).

Osób z takimi kompetencjami poszukują ponadto banki rozwijające smartfonowe systemu obsługi klientów i ich płatności. Ten i poprzednie przykłady to tylko kilka z dziesiątek branż, które korzystają z androidowych aplikacji. Możliwości jest tyle, co sektorów rynku, a w związku z tym ilość ofert pracy dla Android Developerów jest ogromna i zapewne przez dziesięciolecia ich nie zabraknie.

Zarobki Android Developera

Wielkie zapotrzebowanie na Android Developerów naturalnie wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. Zależą one od trzech czynników. Najważniejszym jest poziom stanowiska a kolejnym – forma zatrudnienia. Na szczęście na znaczeniu traci trzeci, czyli miejsce zamieszkania, co jest zasługą powszechności pracy zdalnej w branży IT. Dzięki temu już na stanowisku juniora można liczyć na zarobki w wysokości około 6-9 tys. zł brutto miesięcznie na umowie o pracę oraz 7-11 tys. zł w przypadku B2B.

Na wyższych stanowiskach praca na własnej działalności jest jeszcze popularniejsza. Nic dziwnego, wszak już na poziomie mid zarabia się od 16 do 24 tys. zł na B2B oraz między 12 a 18 tys. na etacie. Seniorzy są w stanie zarobić od 20 do 27 tys. zł, współpracując w ramach business to business i w granicach 15-21 tys. zł na umowie o pracę.

Artykuł sponsorowany No Fluff Jobs
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie