Laptop gamingowy - czym się kierować przy jego wyborze?

Laptop gamingowy - czym się kierować przy jego wyborze?

Laptop gamingowy - czym się kierować przy jego wyborze?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
23.06.2021 08:16, aktualizacja: 23.06.2021 10:16

Laptopy jako nowoczesne urządzenia mobilne coraz częściej zastępują tradycyjne komputery stacjonarne. Stanowią bowiem ciekawą alternatywę nie tylko dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań dla pracy biurowej, ale również dla miłośników gier. Producenci sprzętów elektronicznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych ostatnich, wypuszczając na rynek laptopy gamingowe o zróżnicowanych parametrach. Które z nich warto wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa do gier?

Laptop gamingowy – dlaczego warto w niego zainwestować?

Deweloperzy gier komputerowych dbają o to, aby zastosowana w nich grafika była maksymalnie realistyczna, wyrazista i zachwycała głębokim kontrastem oraz różnorodnością kolorów. W wielu przypadkach są to na tyle wysokie wymagania sprzętowe, że tradycyjne laptopy do użytku codziennego nie radzą sobie z poprawnym przetwarzaniem danych, co najczęściej skutkuje brakiem możliwości uruchomienia gry. Nowoczesne laptopy gamingowe natomiast gwarantują optymalną wydajność, a co za tym idzie, przyjemność z grania w najciekawsze tytuły na rynku.

Laptop do gier – karta graficzna

Przed zakupem laptopa do gier należy bliżej przyjrzeć się karcie graficznej, która w dużej mierze determinuje wydajność urządzenia i płynność wyświetlanych animacji. W urządzeniach dedykowanych pracy biurowej czy przeglądaniu internetu najczęściej jest to karta graficzna zintegrowana z procesorem, co nie sprawdza się w laptopach do gier. W przypadku tych ostatnich producenci stosują specjalne układy graficzne, które pozwalają cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dodatkowymi funkcjonalnościami. Gracze często decydują się na karty graficzne od Nvidia.

Laptop gamingowy – procesor

Kolejny komponent budowy przenośnego komputera do gier, który ma ogromny wpływ na efektywność pracy urządzenia. Jego specyfikacja powinna być odpowiednio dopasowana do wbudowanej karty graficznej, którą wspiera. W laptopach gamingowych producenci często umieszczają procesory z większą liczbą rdzeni, co zapewnia większą moc obliczeniową.

Laptop do gier – pamięć RAM

Urządzenia dedykowane graczom najczęściej wyposażone są w pamięć RAM o dużej pojemności. To właśnie od niej zależy płynność w przetwarzaniu i przechowywaniu danych w czasie rzeczywistym. Absolutnym minimum jest 8GB RAM, jednak warto pomyśleć nad zakupem laptopa wyposażonego w 16, 32 lub nawet 64GB RAM.

Laptop gamingowy – dysk twardy

W laptopach gamingowych stosuje się dwa podstawowe rodzaje nośników – HDD lub SSD. Lepszym rozwiązaniem dla graczy okazuje się dysk SSD, który zapewnia większą wydajność sprzętu i płynność w wyświetlaniu kolejnych plansz gier komputerowych. Obecność dysku SSD w laptopie wpływa na jego wyższą cenę, jednak zakup warto potraktować w ramach długoterminowej inwestycji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)