Na czym polega technologia cloud native i jakie ma zastosowanie?

Na czym polega technologia cloud native i jakie ma zastosowanie?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

12.05.2022 14:09, aktual.: 12.05.2022 16:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia cloud native z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród firm, którym zależy na tym, by dysponować nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki cloud native przedsiębiorstwa mogą scyfryzować swoją działalność. W poniższym artykule dokładnie tłumaczymy, co to jest cloud native i wyjaśniamy, dlaczego technologia ta ma tak istotne znaczenie dla nowoczesnych, dynamicznie rozwijających się firm.

Cloud native - co wyróżnia tę technologię?

Cloud native jest strategią polegającą na efektywnym i kompleksowym wykorzystaniu rozwiązań chmurowych - chmur obliczeniowych. Korzysta się tu także ze skalowalności, która przynosi firmom wiele wymiernych rezultatów. Atuty technologii cloud native są z roku na rok doceniane przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw, którym zależy na cyfryzacji biznesu - chodzi tu zarówno o mikro, małe jak i globalne przedsiębiorstwa.

Dzięki implementacji technologii chmurowych przedsiębiorstwo jest w stanie efektywniej reagować na uwarunkowania rynkowe oraz zwiększać swoją pozycję względem konkurencyjnych podmiotów działających w ramach tej samej branży. Inwestycja w cloud native przyczynia się także do zwiększenia wydajności całego przedsiębiorstwa, co skutkuje możliwością ograniczenia wydatków na IT.

Czym wyróżniają się aplikacje tworzone w technologii cloud native?

Aplikacje tworzone przy użyciu technologii cloud native wyróżniają się wieloma cechami charakterystycznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że aplikacja tworzona od początku dla chmury złożona jest z wielu elementów wielokrotnego użytku nazywanych mikrousługami. One dają z kolei możliwość integrowania z dowolnie wybranym środowiskiem w chmurze.

Mikrousługi w zdecydowanej większości przypadków są skonteneryzowane oraz działają na podobnych zasadach co bloki konstrukcyjne. Warto nadmienić, że mikrousługi współpracują jako całość, ale każda z nich może być skalowalna w sposób całkowicie niezależny oraz na bieżąco udoskonalana i iterowana za pośrednictwem procesów automatyzacyjnych i orkiestracji. Oprócz tego, mikrousługi wyróżniają się wysokim poziomem elastyczności, co powoduje, że aplikacje cloud native można na bieżąco ulepszać.

Wyróżnikiem aplikacji budowanych w oparciu o technologię cloud native jest także fakt, iż mogą one być budowane w wyjątkowo krótkim czasie przez niewielkie zespoły informatyków. Można je również przenosić pomiędzy poszczególnymi chmurami, co dla specjalistów IT także jest znaczącym udogodnieniem.

Technologia cloud native - zalety

Gdy system przechowywania danych w firmie jest oparty na chmurze, mamy możliwość niezwykle szybkiego reagowania na pojawiające się nieprawidłowości, błędy. Ponadto cloud native umożliwia modyfikowanie kodów źródłowych i pozwala na dodawanie nowych funkcji.

Warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany w aplikacjach można wprowadzać bez konieczności ich wyłączania czy ograniczania ich funkcjonalności, co pełni niezwykle ważną rolę w kontekście komfortu i zadowolenia użytkowników.

Strategia cloud native jest wykorzystywana przez firmy przede wszystkim do tworzenia aplikacji.

Aplikacje zbudowane na bazie technologii cloud native w porównaniu ze standardowymi aplikacjami monolitycznymi różnią się tym, że są one budowane dzięki niezależnym elementom przechowywanym na tzw. kontenerach.

Firmy inwestujące w technologię cloud native odnoszą szereg wymiernych korzyści.

Wszelkiego rodzaju błędy czy usterki są identyfikowane znacznie szybciej, a to niesie za sobą wzrost komfortu użytkowników, ponieważ nie ma konieczności wprowadzania dokuczliwych przerw technicznych. Dzięki tym cechom technologia cloud native przyczynia się do osiągnięcia przez firmę przewag konkurencyjnych oraz podniesienia ogólnej jakości świadczonych usług, a co za tym idzie - do wzrostu przychodów.

Skalowalność pozioma

Projektowanie w ramach technologii cloud native wyróżnia się efektywnością kosztową, gdyż usługi, moce obliczeniowe czy zasoby pamięci masowych w zależności od konkretnych potrzeb można skalować poziomo.

Dzięki temu unika się zbędnych kosztów związanych z zakupem sprzętu czy konserwacji urządzeń. Co więcej, aplikację w ramach technologii cloud native można wprowadzić na rynek nawet w tym samym dniu, kiedy ją utworzono.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)