Najpopularniejsze języki programowania dla aplikacji mobilnych

Najpopularniejsze języki programowania dla aplikacji mobilnych
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

07.02.2022 09:37, aktual.: 07.02.2022 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obszar programowania aplikacji mobilnych to wciąż jedna z najszybciej rozwijanych gałęzi branży IT. Wiele osób przesiada się z komputerów i laptopów na smartfony właśnie, jednocześnie korzystając z nich w praktycznie każdym aspekcie swojego życia zawodowego i osobistego. To daje duży potencjał osobom, które są zainteresowane karierą programistyczną, jednak nie wiedzą, jakich technologii się uczyć. Przedstawiamy najpopularniejsze języki potrzebne do pisania aplikacji mobilnych.

Java

Rozpocznijmy od najbardziej rozpoznawalnego języka programowania, z którym wielu programistów zderzyło się już na początku kariery programistycznej, niezwiązanej z budową aplikacji mobilnych. Obecnie to właśnie Java stanowi punkt wyjścia do projektowania i pisania aplikacji pod Android. Nic w tym dziwnego - sam system operacyjny znany z telefonów Samsung, Huawei i wielu innych jest napisany w Java.

Dużą zaletą wykorzystania Javy jest doskonała kompatybilność języka z systemem Android, co ułatwia w dużym stopniu interakcje pomiędzy dwoma obiektami. Przy tym wszystkim Java jest jednocześnie bardzo stabilnym i bezpiecznym językiem, dlatego większość ofert pracy na stanowisko Android Developer - mindworkers.pl wymaga od kandydata znajomości tego języka. Java może być językiem skomplikowanym, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały okazji uczyć się programowania, jednak duża determinacja i samodyscyplina zaowocuje pierwszą pracą na stanowisku programisty aplikacji mobilnych.

Swift

Przechodzimy płynnie do drugiego najpopularniejszego systemu operacyjnego, tworzone przez giganta Apple. Aplikacje tworzone na iOS wymagają nieco innego podejścia pod kątem konceptualnym, jednak w tym przypadku swoistą rolę oficjalnego języka pełni Swift.

Firmy, które tworzą oprogramowanie dla wszystkich rodzajów systemów operacyjnych, często wymagają od kandydatów znajomości także tego języka, co na szczęście nie wiąże się z takimi wyrzeczeniami, jak w przypadku Java. Swift zdaniem wielu przypomina Python, nie tylko pod względem składni, ale też łatwości nauki. Swift dodatkowo cechuje się doskonale zaprojektowanym środowiskiem programistycznym o nazwie Xcode, który ułatwia pierwsze kroki z technologią, a w dalszym etapie znacznie upraszcza proces pisania aplikacji. Jesteś skupiony na aplikacjach dla systemu iOS? Swift to obowiązkowy język, który musisz nadrobić.

Kotlin

Kotlin to konkurencja dla języka Java, a Google już od 10 lat mocno inwestuje w rozwój tej technologii, by była ona wykorzystywana w równej częstotliwości co najpopularniejszy język dla aplikacji. Google nie ustaje w wysiłkach, dlatego możemy z powodzeniem założyć, że udział Kotlina na rynku technologii wykorzystywanych do pisania aplikacji będzie metodycznie rósł.

Co można powiedzieć o samym języku? Jest on wprawdzie nieco inspirowany językiem Java, jednak zdaniem wielu jest łatwiejszy do zrozumienia, a także cechuje się niezwykle aktywną społecznością oraz doskonałym środowiskiem programistycznym, które jest dedykowane właśnie pisaniu aplikacji na Androida.

JavaScript

JavaScript to najpopularniejszy język programowania na świecie, jednak większość z nas kojarzy go jedynie z web-developmentem i tworzeniem stron internetowych i aplikacji webowych. Co zatem JavaScript robi w rankingu najpopularniejszych języków dla aplikacji mobilnych?

JavaScript jest najpopularniejszym językiem nie bez powodu. Główną korzyścią związaną z nim jest jego uniwersalizm i wieloplatformowość, która jest jeszcze wzmocniona przez wiele popularnych frameworków. Doskonałym przykładem może być React, który umożliwia tworzenie aplikacji na każdy system operacyjny - zarówno iOS, jak i Android. A zatem coraz więcej firm tworzących aplikacje mobilne woli wykorzystać pełny potencjał jednego języka, niż operować dwoma technologiami w celu dostarczenia produktu na każdy system operacyjny. JavaScript to język, na który popyt wśród pracodawców praktycznie nie spada. Jeśli nie mamy kompletnie pojęcia, od czego zacząć przygodę z IT, skupmy się na JavaScript. Daje nam ogromne pole do wyboru konkretnej dziedziny i ścieżki zawodowej.

Dart

Dart to język ciekawostka, który podobnie jak Kotlin został stworzony przez Google. Jego zaletą jest łatwa składnia, równie spora społeczność rozwiązująca każdy nasz problem, a także wieloplatformowość - Dart jest coraz częściej wykorzystywany do tworzenia aplikacji na wiele platform. Wciąż jednak jest to język, który nie przebił się do szerokiego świata programowania mobilnego, choć Google, odpowiedzialny za rozwój technologii z pewnością nie zostawi tego języka na boku, i będzie chciał popularyzować jego wykorzystanie w branży.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)