Powerbank do telefonu - co musisz wiedzieć?

Powerbank do telefonu - co musisz wiedzieć?

Powerbank do telefonu - co musisz wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
10.06.2022 10:07, aktualizacja: 10.06.2022 12:07

Smartfony zmieniły nasze życie i komunikację nie do poznania. Używamy ich coraz więcej i coraz intensywniej. Technologia rozwija się bardzo szybko, nadal jednak możemy tylko pomarzyć o tym, żeby nasze nowoczesne urządzenie zbliżyło się czasem pracy na baterii do znanych z początku wieku telefonów komórkowych. Na ten moment najlepszym rozwiązaniem tej kwestii, dostępnym dla każdego za stosunkowo niewielkie pieniądze mogą okazać się powerbanki. Czym powinny się charakteryzować? Czy warto stawiać na modele bezprzewodowe? O tym wszystkim w dalszej części tego artykułu.

  1. Powerbank do telefonu
  2. Bezprzewodowe ładowanie w powerbanku — czy warto?
  3. Ładowanie z powerbanku a pojemność baterii

Powerbank do telefonu

Power bank to przenośny bank energii służący do ładowania telefonu, zwykle przez kabel USB typu C, rzadziej micro USB. Ma on prostą budowę, przypominającą niewielką skrzyneczkę. Poza gniazdami ładowania jest zwykle wyposażony w diody led wskazujące poziom naładowania samego power banku.

Absolutnie najważniejszym parametrem każdego urządzenia tego typu jest jego pojemność, zwykle podawana w miliamperogodzinach (mAh). Jeszcze do niedawna żelaznym standardem było 10000 mAh, co jednak coraz bardziej się zmienia, głównie ze względu na rosnące pojemności baterii w naszych smartfonach, do których ładowania powerbanki są wykorzystywane najczęściej. Teraz za odpowiednią wartość uważa się 20000 mAh.

Innym ważnym parametrem, na który powinno się zwracać szczególną uwagę podczas kupna, jest szybkość ładowania. Na rynku znaleźć można coraz więcej modeli wspierających szybkie ładowanie, np. typu quick charge, lub ultra charge. Różni się ono od zwykłego ładowania tym, że napięcie stosowane podczas samego procesu zmienia się w jego trakcie. Jest to związane ze specyfiką baterii używanych w naszych smartfonach, gdyż nie mogą być one ładowane bardzo dużym napięciem powyżej 60-70%.

Obojętnie jednak, czy wybrana przez nas przenośna bateria posiada tę technologię, warto zwrócić uwagę na natężenie prądu, przy jakim może być wykonywane ładowanie. O ile natężenie 1 A wystarczy do ładowania urządzeń z małymi bateriami (np. słuchawek bluetooth), o tyle do smartfonów, czy tabletów warto wybrać taki powerbank, który zapewni 2 A.

Niektóre z modeli umożliwiają także ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie (wtedy posiadają co najmniej dwa porty USB typu out i jeden typu in). Tego typu rozwiązanie jest szczególnie przydatne np. podczas biwaków, na które wyjeżdżamy z osobami towarzyszącymi, lub wtedy, kiedy jedziemy w długą podróż i oprócz ładowania telefonu chcielibyśmy mieć także możliwość uzupełnienia baterii w naszym czytniku ebooków, czy tablecie. Często pożądaną jest też opcja ładowania bezprzewodowego, o której przeczytasz więcej w dalszej części tego artykułu.

Innym dodatkiem, nie do końca związanym z samym procesem ładowania urządzenia, ale przydatnym np. podczas wspomnianych wcześniej wycieczek jest latarka led, którą producenci całkiem chętnie umieszczają w obudowie urządzenia, którego głównym zadaniem jest uzupełnianie energii.

Dobry powerbank powinien być wydajny, wytrzymały, stosunkowo niewielki i niezbyt drogi. Jeśli interesują Cię urządzenia wiodących producentów, takich jak Green Cell, Samsung, czy Xiaomi, warto odwiedzić sklep internetowy https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,kompatybilnosc!telefon-komorkowy.bhtml. Znajdziesz tam bardzo duży wybór powerbanków, wśród których łatwo trafisz na takie, które spełnią wszystkie Twoje wymagania.

Bezprzewodowe ładowanie w powerbanku — czy warto?

Na rynku możemy znaleźć również urządzenia umożliwiające bezprzewodowe ładowanie smartfona. Działają one na takiej samej zasadzie jak w bezprzewodowych ładowarkach — ładowanie odbywa się przy pomocy zjawiska indukcji. Oczywiście nie oznacza to, że nie posiadają one gniazda USB, gdyż nadal podstawową formą uzupełniania energii pozostaje przekazywanie jej przez kabel.

Z pewnością sporym plusem tego rozwiązania jest nieograniczanie się kablem w czasie ładowania. Smartfon może spokojnie leżeć na powerbanku, w czasie czego jego energia jest uzupełniana. Może się to okazać szczególnie przydatne jeśli posiadamy urządzenie z uszkodzonym gniazdem ładowania. Co więcej, powerbanki tego typu mogą pracować jak ładowarki — podczas podłączenia do prądu uzupełniają swoją energię, a jej część jest od razu przekazywana bezprzewodowo do smartfona.

Minusem tego rozwiązania jest jego wyższa cena i fakt, że ładowanie indukcyjne trwa sporo dłużej niż kablowe szybkie ładowanie.

Ładowanie z powerbanku a pojemność baterii

Aby powerbank był użyteczny, jego pojemność powinna być kilkukrotnie większa od pojemności baterii naszego smartfona, tak, aby nie trzeba było go cały czas ładować. Stąd tak duża popularność urządzeń o pojemności 20000 mAh, która to jest większa 4, a nawet 5 razy od typowego smartfona.

Czy jednak ładowanie urządzenia mobilnego w ten sposób nie spowoduje szybszego wyczerpywania się baterii? Samo korzystanie z powerbanków nie ma na to wpływu, gdyż działają one na takich samych zasadach jak ładowarki, z tą różnicą, że korzystają z energii zgromadzonej we wbudowanych w nie ogniwach, a nie z sieci elektrycznej. Swego czasu sporo dyskutowano na temat wpływu szybkiego ładowania na baterie w smartfonach, jednak mimo prawie dziesięcioletniej obecności tej technologii na rynku, nadal nie udało się potwierdzić tych przypuszczeń.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)