SD-WAN – co to jest, jak działa i jak może skorzystać na tym firma? Odpowiadamy

SD-WAN – co to jest, jak działa i jak może skorzystać na tym firma? Odpowiadamy08.07.2022 11:15
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany

Jedna firma, wiele lokalizacji – to rozwiązanie, które jest z powodzeniem praktykowane w dzisiejszym świecie. Wymaga ono jednak wykorzystywania najlepszych i najbardziej zaawansowanych technologii komunikacyjnych, by praca i wymiana informacji mogły odbywać się bez przeszkód. Komunikacja wymaga wówczas jednak nie tylko szybkości, ale i bezpieczeństwa, ponieważ dane nie mogą opuścić firmowych zasobów. Dlatego też coraz częściej firmy decydują się na korzystanie z sieci SD-WAN. Co to takiego i dlaczego to rozwiązanie jest tak rozpowszechnione?

Jedna sieć, a tak wiele korzyści

Zanim przejdziemy do sieci SD-WAN, warto uzmysłowić sobie, czym jest jej podstawa, to, z czego się wywodzi – czyli WAN. Spośród definicji różnych typów sieci komputerowych WAN wyróżnia jej obszar łączności. Skrót rozwija się jako "Wide Area Network", a zatem można zauważyć, że jest to sieć obejmująca szeroki, rozległy teren. W takim rozwiązaniu siedziba firmy może pozostawać w bezpiecznej łączności pomiędzy wszystkimi oddziałami zlokalizowanymi nie tylko na terenie kraju, ale również całego świata. Połączenia odbywają się w tak rozlokowanej firmie nie jedynie pomiędzy oddziałami. Placówki łączą się również z chmurą lub centrum danych zarządzanym zwykle przez główną siedzibę firmy.

Z kolei sieć SD-WAN wynosi ten sposób firmowej komunikacji na jeszcze wyższy poziom. "SD" w tym skrócie rozwija się jako "Software-Defined", czyli sieć pokrywa nie tylko rozległy obszar, ale jest również zdefiniowana programowo. Dzięki temu umożliwia wykorzystanie dostępnej infrastruktury w taki sposób, by jak najbardziej ekonomicznie spożytkować przepustowość łączy i połączyć to z użyciem odpowiednich aplikacji, stawiając na ich wydajność bez strat na poziomie bezpieczeństwa całej sieci.

Dlaczego to rozwiązanie jest takie dobre?

Z sieci SD-WAN największe korzyści osiągną te przedsiębiorstwa, których struktura jest rozproszona po całym świecie, ale również te z wieloma oddziałami na terenie kraju. Umożliwia bowiem nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy centrami danych koordynowanymi przez firmę oraz pomiędzy jej poszczególnymi oddziałami. Wart odnotowania jest fakt, że centra danych nie muszą w tym rozwiązaniu fizycznie mieścić się w siedzibie firmy, ponieważ mogą być zlokalizowane wyłącznie w chmurze i zarządzane z poziomu rozwiązań bazujących na oprogramowaniu.

SD-WAN jest gwarancją bezpieczeństwa dzięki zintegrowanym opcjom definiowanym dla tego rodzaju sieci. Pozwala przy tym na niezmienne dostarczanie usług wysokiej jakości poprzez rozwiązania takie, jak całodobowy nadzór nad siecią, wsparcie opiekuna technicznego i helpdesk dostępny o każdej porze dnia i nocy, również w święta. Stanowi ponadto niezwykle ekonomiczną opcję z uwagi na maksymalne wykorzystanie przepustowości dostępnego pasma i automatyzację procesów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/siec-i-transmisja/architektura-sieci-firmowych-z-przyszlosci/ i przekonaj się, co może dać Twojej firmie sieć SD-WAN.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie