Katalog smartfonówNokia Lumia 530
Nokia Lumia 530
Nokia Lumia 530
  • System operacyjny: Windows Phone 8
  • Wbudowana pamieć: 4 GB
  • Wyświetlacz: 4″, 480 x 854
  • Rozdzielczość aparatu: 5 Mpix
Ocena użytkowników
4.626 ocen
Twoja ocena

Nokia Lumia 530 – jeden z ostatnich smartfonów, który ukazał się na rynku pod marką Nokia po przejęciu firmy przez Microsoft. Jego premiera miała miejsce w sierpniu 2014 roku. Był nowszą wersją modelu Nokia Lumia 520. To urządzenie dla osób z niewielkim budżetem. Po kilku miesiącach zostało zastąpione przez pierwszego smartfona Microsoft – model Lumia 535.

Nokia Lumia 530 – informacje ogólne

2014 rok był przełomowy dla firmy Microsoft. Gigant z Redmond w Stanach Zjednoczonych postanowił zaszokować świat telefonów komórkowych. Przejął firmę Nokia, z którą do tej pory prowadził współpracę. Operacja kosztowała zaledwie 5,4 mld euro, a smartfony produkowane do tej pory przez Finów (słynących z jakości wykonania) trafiły w ręce niedoświadczonego Microsoftu.

Proces przejęcia Nokii zakończył się pomyślnie, jednak firma Microsoft przez pewien czas wydawała telefony inżynierów z Finlandii pod niezmienioną nazwą. Jako pole do testów wybrano linię 5 modeli Lumia. Smartfony, takie jak Nokia Lumia 520 i Nokia Lumia 525 wcześniej stały się niezwykle popularne na świecie wśród klientów o mniejszych budżetach. Chwalono je za niską cenę i wytrzymałość, a przez pewien czas były też chętnie kupowane w Polsce.

Teraz przyszedł moment pierwszej próby podbicia rynku przez Microsoft (jeszcze pod znaną marką Nokia). Amerykański producent planował odświeżoną wersję modeli 520 i 525. Prace trwały przez rok, a nowy telefon zadebiutował w sierpniu 2014 roku jako Nokia Lumia 530. Nie był jednak chwalony przez recenzentów. Szybko zwrócili uwagę, że jest gorszy od poprzedników.

Nokia Lumia 530 okazała się być próbą nieudaną, jednak Microsoft nie rezygnował. Model stał się podstawą do pierwszego smartfona wydanego pod marką amerykańskiego giganta. Microsoft Lumia 535 zastąpił swojego poprzednika i okazał się być powrotem do formy dla linii z "5" w nazwie. Miał lepsze parametry niż wszystkie wcześniejsze modele serii.

Nokia Lumia 530 – wygląd, budowa

Nokia Lumia 530 jest smartfonem niewielkim, szczególnie w porównaniu do innych modeli tej samej marki. Ma jednak charakterystyczny dla wszystkich Lumii wygląd i kolorową obudowę, jaką często możemy w nich spotkać. Nokia Lumia 530 jest dostępna w pięciu kolorach: biały, szary, zielony, pomarańczowy i żółty. Jej konstrukcja została wykonana z tworzyw sztucznych i jest zaokrąglona, aby telefon dobrze leżał w dłoni.

Tylną klapkę możemy w każdym momencie zdemontować, by dostać się do baterii i innych podzespołów smartfona. Nokia Lumia 530 posiada gniazdo słuchawkowe minijack 3.5mm, dzięki któremu możemy słuchać muzyki. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu serii nie posiada osobnego przycisku dla aparatu. Znajdziemy tu oczywiście standardowe przyciski służące do regulacji głośności i odblokowywania urządzenia.

Nokia Lumia 530 – wyświetlacz, wymiary

Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy tego smartfona do ręki, to duża ramka otaczająca wyświetlacz. Nokia Lumia 530 ma ekran, który zajmuje tylko 59,1 proc. powierzchni przedniego panelu. To zwykła matryca TFT LCD o przekątnej 4 cali. Ma rozdzielczość 854x480, co daje format obrazu 16:9 i zagęszczenie 245 pikseli na cal. Przedni panel nie został pokryty żadną powłoką zabezpieczającą (np. Gorilla Glass), dlatego nie jest odporny na zarysowania.

Recenzenci zwracali uwagę na słabe kąty widzenia ekranu i słabą widoczność obrazu przy świecącym słońcu. Model ma gorszy panel niż poprzednie urządzenie w serii. Nadrabia to jednak niewielkimi rozmiarami. Nokia Lumia 530 ma 119,7 mm wysokości, 62,3 mm szerokości, jednak dosyć sporo, bo 11,7 mm grubości. Waży natomiast 129 gramów.

Nokia Lumia 530 – procesor, pamięć

Nokia Lumia 530 w momencie premiery była jednym z najtańszych smartfonów na rynku, więc nie możemy się tu spodziewać parametrów technicznych z górnej półki. Sercem urządzenia jest chipset Qualcomm Snapdragon 200, który sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Ma dobry, czterordzeniowy procesor Cortex-A7 o taktowaniu 1.2 GHz. To także układ grafiki Adreno 302, który poradzi sobie z mniej wymagającymi grami.

Nokia Lumia ma 512 MB pamięci RAM, nie sprawdzi się więc do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Posiada 4 GB pamięci wbudowanej, którą można dodatkowo rozszerzyć przy pomocy kart pamięci microSD. Smartfon w teorii obsługuje karty o maksymalnej pojemności 128 GB, jednak tak naprawdę najlepiej maksymalnie zamontować w nim kartę 64 GB (przy większych pojemnościach jego praca spowalnia).

Nokia Lumia 530 – system, łączność

Smartfony Nokia Lumia wyróżniają się na rynku pod względem systemu operacyjnego. Jako jedyne posiadają Windows Phone, a nie Androida (lub ewentualnie iOS) jak w przypadku konkurencji. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku modelu Nokia Lumia 530. Znajdziemy tu Windows Phone 8.1, bez możliwości zaktualizowania go do ostatniej wersji (z "dziesiątką" na końcu). Posiada specjalnie przygotowane przez producenta aplikacje, jak Nokia Mix Radio, czy HERE Maps (nawigacja GPS).

Powstały dwie wersje modelu Nokia Lumia 530. Oprócz tej podstawowej, smartfon ukazał się w wariancie Nokia Lumia 530 Dual SIM z obsługą dwóch kart jednocześnie. W żadnej z nich nie obsługuje jednak LTE. Najszybszy internet, jaki tu znajdziemy to HSPA.

Nokia Lumia 530 – aparat

Nokia Lumia 530 nie będzie dobrym wyborem dla miłośników selfie. Smartfon zwyczajnie nie posiada kamery umieszczonej z przodu. Jedynym aparatem jest tu tylny z matrycą o rozdzielczości 5 Mpix. Nie posiada w przeciwieństwie do poprzednich modeli serii autofocusa. Nie ma też lampy błyskowej. Nagrywa wideo w rozdzielczości zaledwie 480p (30fps). Robi bardzo słabe zdjęcia przy mniejszym oświetleniu.

Nokia Lumia 530 – funkcje

Nokia Lumia 530 to także m.in.:

Nokia Lumia 530 – bateria

Jedną z największych zalet tego smartfona jest wymienna bateria. Gdybyśmy chcieli ją zamienić, musimy szukać części o nazwie BL-5J. Nokia Lumia 530 posiada akumulator Li-Ion o pojemności 1430 mAh. Pozwala na pracę w trybie stand-by przez około tydzień, natomiast przy pracy ciągłej przez ok. 10 godzin. Pozwala na słuchanie muzyki, jak podaje producent, przez nawet dwa dni. Naładujemy ją za pomocą portu microUSB 2.0 oraz ładowarki dołączonej w zestawie.

Nokia Lumia 530 – cena

W momencie premiery cena Nokia Lumia 530 wynosiła 449 złotych. Szybko jednak malała, i już po roku smartfon kosztował w sklepach zaledwie 349 złotych. Dziś (wg danych z 2019 roku) można go kupić w portalach aukcyjnych za nawet 100 złotych. Telefon nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży.

Dane techniczne
ProducentNokia
SegmentSmartfon ze średniej półki
System operacyjnyWindows Phone 8
Data premiery2014
Przekątna ekranu4″
Rozdzielczość ekranu480 x 854
Model procesoraQualcomm Snapdragon 200
Maksymalna pamięć operacyjna
Maksymalna pamięć wewnętrzna4 GB
Rozdzielczość matrycy5 Mpix
Pojemność akumulatora1430 mAh
Nokia Lumia 530 - opinie (0)
Smartfony podobne do Nokia Lumia 530
Artykuły o Nokia Lumia 530