Nokia N

Rodzina produktów
Nokia N

Nokia N to seria smartfonów i tabletów produkowana i dystrybuowana przez przedsiębiorstwo Nokia Corporation. Urządzenia z rodziny N wspierają szybkie technologie bezprzewodowe takie jak 3G i WLAN, cyfrową obsługę multimediów, odtwarzanie muzyki, nagrywanie materiałów photo&video, gry, czy obsługę serwisów internetowych. Seria Nokia N została zastąpiona w 2011 roku przez Nokia Lumia, która została później flagowym smartfonem marki.

Nokia N – historia

27 kwietnia 2005 roku Nokia ogłosiła powstanie nowej submarki przenośnych urządzeń multimedialnych, które zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w Amsterdamie. Pierwszymi trzema przedstawionymi modelami były N70, N90 i N91. 2 listopada 2005 roku przedstawiono kolejne smartfony N71, N80, i N92, a rok później 25 kwietnia 2006 roku modele N72, N73 i N93. Ponadto 26 września 2006 roku wprowadzono do sprzedaży kolejne wersje N75, N95, a 8 stycznia 2007 roku modele N76, N77 i N93i. Kolejne telefony ukazały się tego samego roku w sierpniu. Do produkcji weszły wtedy Nokie N95 8GB, N81 8 GB, oraz N82, pierwszy smartfon Nokii z xenonowym flashem. Kolejne etapy rozwoju serii zostały zaprezentowane podczas targów GSMA 2008 w Barcelonie, kiedy odbyły się prezentacje modeli N96 i N78 oraz N79 i N85. Dwa zaprojektowane całkowicie od nowa urządzenia to Nokia N79 i Nokia N85 oraz model N97 przedstawiony pod koniec 2008 roku w grudniu. Na początku 2009 roku Nokia ogłosiła premierę pierwszego telefonu z aparatem o przekątnej 8-megapikseli, czyli N86, a już rok później w kwietniu 2010 roku świat usłyszał o Nokii N8, która mogła pochwalić się aparatem z matrycą o przekątnej 12-megapikseli. Ostatnim pełnoprawnym modelem rodziny Nokia N był model oznaczony jako N9 zaprezentowany w 2011 roku, który był zarazem czwartym telefonem z systemem MeeGo OS. Tego samego roku seria N została uznana za zakończoną, a jej miejsce w portfolio zajęła Nokia Lumia. W 2014 roku na rynku ukazał się jeszcze tablet Nokia N1, nie był jednak uznany oficjalnie za część serii Nokia N.

Smartfony marki Nokia oraz wiele innych modeli telefonów znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Nokia N – wyposażenie

Nokia N to seria, która swoimi modelami przyzwyczaiła użytkowników do implementacji kilku specyfikacji w jedno urządzenie. Przykładem mogą być wysokiej klasy aparaty zestawione z możliwością odtwarzania muzyki i obrazu w tym samym czasie. Ponadto urządzenia serii N, jako pierwsze na rynku (2008 rok) posiadały nowatorskie wówczas odtwarzacz MP3, GPS i możliwość odbierania połączeń bezprzewodowych WLAN. Z tego względu telefony oznaczone jako N7x były odpowiednio zbalansowane i najtańsze, modele N8x posiadały lepsze aparaty, a oznaczenie N9x zawierało najlepiej wyposażone i zarazem najdroższe wersje produktów z serii Nokia N. Wyjątkami były modele N82 i N86 8MP, które pomimo oznaczenia N8x były smarfonami z wyższej półki oraz posiadały zaawansowane aparaty podobnie jak modele oznaczone N9x.

Nokia N – system operacyjny

Pierwszy model z serii Nokia N, czyli Nokia N90 pracował na systemie Symbian OS 8.1 podobnie jak późniejsze N70 i N72. Ponadto Nokia N8, która zaprezentowana została w 2010 roku, była pierwszym na świecie telefonem, który miał zainstalowany Symbian 3 i zarazem ostatnim w serii, który ten system wykorzystywał. Podczas produkcji kolejnych N800 i N900 Nokia zdecydowała się na użycie bazującego na Linuxie systemu Maemo. Najnowsze wersje serii Nokia N, czyli N9 i N90 wypuszczone w 2011 roku wykorzystywały zaprojektowany przez Intela system MeeGo, a sprzedawany od 2014 roku tablet Nokia N1 używał systemu Android w wersji 5.0.

Nokia N – najpopularniejsze modele

Nokia N70

Nokia N70 była jednym z pierwszych produktów serii, które cieszyły się pozytywnym przyjęciem na rynku. Zawierała nowatorski mechanizm chowania aparatu, co było w późniejszym okresie wykorzystywane w każdym otwieranym modelu Nokii. Ponadto Nokia 70 posiadała wysokiej rozdzielczości kamerę z matrycą o przekątnej 2-megapikseli, radio FM i możliwość odbierania połączeń Bluetooth.

Nokia N71

Nokia N71 to kompaktowy telefon, który polecany był użytkownikom poszukującym niewielkich rozmiarów urządzeń z ergonomicznie zaprojektowaną obudową i wydajnym wnętrzem. Nokia N71 wspierała technologie MMS, SMS, video-rozmowy, przeglądanie sieci internetowej oraz Bluetooth. Ponadto urządzenie posiadało aparat z matrycą o przekątnej 2 megapikseli i miało możliwość podłączenia do komputera PC.

Nokia N72

Nokia N72 to stylowy telefon, który łączy w sobie odcienie czerni i perłowe różu. Wykonywanie połączeń możliwe jest wyłącznie poprzez technologię GSM, a główny projekt konstrukcji inspirowany był innym modelem Nokia N70.

Nokia N73

Nokia N73 był najlepiej sprzedającym się smartfonem serii Nokia N. Poza bardziej kompaktową konstrukcją, posiadał także wysokiej klasy aparat oraz możliwość przeprowadzania video-rozmów. Nokię N73 nazywano również pierwszym na ''komputerem multimedialnym''.

4.79
16 głosów

Nokia N: najnowsze modele

Nokia N: newsy, testy i recenzje

Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie