Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?

Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?14.09.2021 13:19
Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

Mimo iż wyświetlacze smartfonów stają się coraz wytrzymalsze, to nie są niezniszczalne. Rozbity ekran to wciąż jedna z najpowszechniejszych usterek dotykających urządzenia tego typu. Na szczęście można wymienić wyświetlacz samodzielnie. Upuszczenie telefonu zawsze wywołuje dreszcz niepokoju, który jest związany z chwilową niepewnością co do prawdopodobnego wydatku. Możesz znacznie ograniczyć koszty naprawy, jeśli cały proces przeprowadzisz sam, w domowym zaciszu.

Narzędzia potrzebne do wymiany ekranu telefonu

Czasami wyświetlacze zamienne są dostarczane z dołączonym do nich niezbędnikiem, jednak jego zawartość i tak może być zbyt szczupła na potrzeby całej naprawy. Oto lista narzędzi, które musisz mieć w zanadrzu:

  • Miniśrubokręty,
  • Pinceta,
  • Plastikowe kliny/kostki gitarowe,
  • Zakrzywiona pęseta,
  • Skalpel rzemieślniczy,
  • Suszarka do włosów.

Precyzyjna elektronika wymaga precyzyjnego działania, więc skompletowanie odpowiednich narzędzi jest wymagane do podjęcia się pracy naprawy smartfona. W przeciwnym wypadku ryzykujemy możliwością uszkodzenia urządzenia.

Wymiana wyświetlacza: Krok po kroku

Przy tak wielkiej gammie telefonów dostępnych na rynku, stworzenie uniwersalnego i za razem kompletnego przewodnika jest niemożliwe. Co więcej, niektórych modeli nie da się naprawić bez konieczności odesłania ich do serwisu producenta. W przypadku popularnych telefonów cały proces wydaje się prostszy, dzięki mnogości wideo-poradników dostępnych w internecie.

Pamiętaj, że poniższe kroki mogą nie być użyteczne i właściwe w przypadku Twojego modelu. Jeśli któryś z etapów naprawy przerasta Twoje umiejętności, oddaj swój telefon do serwisu. Wymiana wyświetlacza w smartfonie przeprowadzona przez specjalistów to gwarancja jakości, która nie jest możliwa w domowych warunkach.

Krok 1: Otwórz telefon

Aby rozpocząć naprawę, musisz zdjąć (jeśli to możliwe) tylną pokrywę telefonu oraz wyjąć baterię. Zidentyfikuj położenie śrub. Często możesz je znaleźć pod etykietami i w pobliżu portów USB i wnęki baterii, jeśli ta jest wyjmowana. Rozłóż swój smartfon na części przy użyciu klinów. Uważaj na taśmowe połączenia kablowe, które wymagają bardzo ostrożnego wyjęcie ich z wtyczek.

Krok 2: Zdejmij ekran

Teraz powinieneś mieć już przed sobą telefon pozbawiony obudowy wokół wyświetlacza. Użyj suszarki do włosów, aby zmiękczyć klej mocujący. Alternatywnie, możesz zostawić urządzenie na kaloryferze przez krótką chwilę. Rozdzielenie wyświetlacza i korpusu zazwyczaj nie jest trudnym zadaniem. Możesz pomagać sobie, wywierając nacisk przez otwór aparatu.

Krok 3: Wymiana kleju

Klej do wyświetlacza może być dołączony do zestawu lub będziesz musiał zakupić go osobno. Dwustronna taśma klejąca, pocięta na paski o grubości 1 mm, może być użyta jako zamiennik. Pamiętaj, aby nałożyć klej na ramę telefonu, a nie na szkło wyświetlacza.

Krok 4: Zainstaluj nowy ekran

Gdy klej znajdzie się już na miejscu, usuń paski ochronne materiału i zamontuj wyświetlacz na swoje miejsce. Pamiętaj, aby zastosować delikatny nacisk we wszystkich miejscach, w których ekran dotyka kleju. Uważaj jednak, aby omijać środek wyświetlacza. Użycie nadmiernej siły może skutkować pęknięciem nawet najmocniejszych szkieł.

Krok 5: Upewnij się, że połączenia kablowe są prawidłowe

Naprawę można już uznać za zakończoną. Złóż telefon z powrotem i połącz wyciągnięte kable. Ostrożnie umieść obudowę i sprawdź, czy przykręciłeś wszystkie śruby. Gdy telefon będzie już cały, włącz go i przetestuj działanie wyświetlacza.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)