Samsung olewa MeeGo i stawia na tablety z Windows 8
Ostatnio pojawiło się wiele spekulacji odnośnie zainteresowania Samsunga takimi platformami, jak webOS czy MeeGo. Co więcej, część plotek sugerowała, że koreański gigant może zrezygnować z telefonów z Windows Phone 7. Okazuje się, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Jakiś czas temu w jednym z artykułów pisałem o możliwym przejęciu przez Samsunga systemu webOS od HP, który całkowicie rezygnuje z produkcji sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów). Okazało się jednak, że nic z tego. Po pierwsze (podążające śladami IMB-a) HP nie ma zamiaru od razu sprzedawać platformy Palma i najpierw chce spróbować znaleźć partnera sprzętowego, któremu webOS można byłoby licencjonować. Samsung nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem i prawdopodobnie skupi się jedynie na próbie wykupienia działu komputerowego od Amerykanów.
Będąc przy webOS wspomnę, że analitycy zauważyli ostatnio, że OS-em może być bardzo zainteresowane HTC, które od dawna chce mieć własną platformę. Tajwańskiej firmie nie wyszło z BREW MP Qualcomma i może spróbować sił z dzieckiem Palma, a finalny system ze względu na dużą elastyczność mógłby wykorzystywać również rozwiązania znane z Sense UI. W ten sposób firma (podobnie jak Samsung) miałaby ewentualną alternatywę dla Androida i Windows Phone 7, które obecnie są ściśle związane odpowiednio z Motorolą i Nokią. Jest to jednak temat na zupełnie inny wpis i wrócę do Samsunga.
Plotki odnośnie wykupienia webOS skomentował ostatnio również Choi Gee Sung, prezes Samsunga. Stwierdził on, że południowokoreański gigant nie jest zainteresowany systemem HP. Co więcej, przejęcie platformy byłoby nieopłacalne. Samsung pieniądze, za które wykupiłby OS i patenty Palma, woli przeznaczyć na rozwój autorskiego systemu bada OS, mający być dopełnieniem portfolio firmy. Mimo tych zapowiedzi, w Sieci pojawiły się kolejne informacje, tym razem o rzekomym zainteresowaniu MeeGo i możliwym porzuceniu smartfonów z Windows Phone 7.
To również plotki. Producent Galaxy S II nie ma zamiaru inwestować w systemu, które nie gwarantują pełnego ekosystemu usług. Tym samym podobnie, jak z webOS, Samsung nie będzie inwestował również w rozwiązania z MeeGo (według plotek miały dotyczyć zarówno smartfonów, jak i tabletów), a jedynym producentem rozważającym wykorzystanie mobilnego linuxa pozostaje obecnie LG. Gigant z Korei ma ponadto zamiar jeszcze zacieśnić współpracę z Microsoftem i rozszerzyć ją o tablety z Windows 8. Tak tak, wkrótce możemy spodziewać się urządzeń mobilnych z nowymi okienkami.
Według niepotwierdzonych informacji, pierwszy tablet Samsunga z Windows 8 zobaczymy już w tym tygodniu (we wtorek?). Ma być on oparty na czterordzeniowym układzie i będzie wykorzystywał nowe rozwiązania Microsoftu, jak desktopowe Metro UI (podobne do odtwarzacza Zune Software) czy Hybrid Boot, gwarantujące błyskawiczne uruchamianie systemu (nawet w 2s!). Niestety, obecnie nie wiadomo nic na temat serca tabletu. Niektóra źródła sugerują, że będzie nim Tegra 3 lub nowy Snadragon Quad Core Qualcomma, a inne sugerują, że będzie nim prototypowy układ SoC Samsunga, który w 2012 roku trafi również do tabletów z Androidem. Dlaczego firma stawia na rozwiązania Microsoftu?
Poniżej krótkie wideo prezentujące Windows 8:
Powód jest bardzo prosty. Microsoft (tak jak Google) gwarantuje swoim partnerom systemy operacyjne wraz z pełnym ekosystemem usług. Windows 8 ma być kompatybilny z Windows Phone 7, dzięki czemu możliwa będzie prosta synchronizacja danych miedzy różnymi urządzeniami, a jednoczesne pisanie aplikacji dla WP7 i Ósemki będzie bardzo proste (Silverlight i XNA). Co więcej, potencjał marketingowy i popularność OS-ów Microsoftu są nieporównywalnie większe niż MeeGo czy webOS.
Powoli więc klaruje się strategia Samsunga na najbliższe lata. Południowokoreański producent będzie mocno inwestował w Google Androida i systemy Microsoftu, które znajdą zastosowania w smartfonach i tabletach. Ponadto, firma będzie również systematycznie rozwijać bada OS, który skierowany jest do tańszych komórek. Największy nacisk kierowany będzie obecnie na Androida, ale wraz ze wzrostem popularności Windows Phone 7, można spodziewać się, że z czasem produkcja obu typów smartfonów wyrówna się, a uzupełnieniem portfolio Samsunga staną się modele z autorskim OS-em. Plan ten wydaje się być optymalny i co ważne nie wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem, jakim byłyby postawienie na MeeGo czy webOS.