Jaki będzie Google Nexus 3? - rozważania o specyfikacji
Premiera nowej generacji Nexusów zbliża się wielkimi krokami. Każdego dnia pojawiają się na ten temat nowe, niejednokrotnie sprzeczne, informacje. Dziś spróbujemy zarówno uporządkować szum informacyjny wokół najnowszego smartfona od Google, jak i przewidzieć jego specyfikację. Co jest niezwykle ważne, gdyż Nexus jest platforma głównie dla deweloperów, a większość gier i aplikacji optymalizowana jest właśnie pod niego.
19.08.2011 | aktual.: 19.08.2011 18:53
Producent
Niektóre pogłoski mówią także, że Google jesienią wypuści kilka Nexusów, od różnych producentów. Wydaje się jednak, że teoria ta jest chybiona, ponieważ w ten sposób Google stworzyłoby konkurencje samemu sobie, co nie odbiłoby się korzystnie na wynikach sprzedaży poszczególnych modeli.
Ekran
Praktycznie za pewnik możemy przyjąć, iż rozdzielczość ekranu wynosić będzie 1280 x 720, kwestią sporną natomiast jest jego wielkość i technologia wykonania – na pewno będzie to wielkość od 4 cali w górę. Najbardziej optymalne wydaje się 4,3 cala, co nie spowoduje znacznego powiększenia wymiarów w porównaniu do poprzedników. Aczkolwiek prawdopodobne wielkości to również 4,5 lub aż 4,7 cala. Nie wiadomo jednak, czy tak duży wyświetlacz będzie wygodny podczas trzymania nowego Nexusa w dłoni.
Technologia wykonania najprawdopodobniej zależeć będzie od ostatecznego producenta nowego Nexusa . Po Samsungu można się spodziewać świetnych Super AMOLED-ów, od LG pewnie dostalibyśmy matrycę IPS, reszta producentów zastosuje najprawdopodobniej zwykłe matryce Super LCD. Raczej nie można spodziewać się matrycy obsługującej technologię 3D jak w LG Swift 3D lub HTC EVO 3D - na upowszechnienie tej technologii przyjdzie jeszcze czas.
Procesor
Według najnowszych doniesień platformą przewodnią nowego Nexusa będzie rodzina OMAP4 od Texas Instruments. Możemy więc spodziewać się dwurdzeniowych procesorów z taktowaniem na poziomie 1,5Ghz w połączeniu z układem graficznym PowerVR SGX540 znanym z pierwszej generacji Galaxy S i LG Swift 3D, lecz wyżej taktowanym, co powinno zapewnić wystarczającą moc układu. Mniej możliwym rozwiązaniem jest 3 generacja Snapdragonów, obecna aktualnie w modelach takich jak HTC Sensation czy EVO 3D, Tegra 2 od Nvidii oraz Samsungowy Exynos. Najmniej prawdopodobnymi układami są Tegra 3 (w tym roku dostępna raczej tylko w nowych tabletach) oraz nowa generacja Snapdragonów od Qualcomma opartych o rdzenie Krait z nową grafiką Adreno 225 (i produkowana w niższym procesie technologicznym, co znacząco obniży pobór prądu). Na oba te rozwiązania w smartfonach będziemy musieli najprawdopodobniej poczekać aż do początku 2012 roku.