Xperia Z2 jest nie tylko wodoodporna, ale też chłodzona cieczą?

Xperia Z2 jest nie tylko wodoodporna, ale też chłodzona cieczą?

Xperia Z2 jest nie tylko wodoodporna, ale też chłodzona cieczą?
Mateusz Żołyniak
09.04.2014 13:20, aktualizacja: 09.04.2014 16:28

Ciekawe wieści napływają z Tajwanu. Tamtejsze źródła donoszą, że Sony w Xperii Z2 zastosowało miniaturowy system chłodzenia cieczą.

Głównym problemem związanym z pojawianiem się nowych, bardziej wydajnych układów mobilnych jest wzrost wydzielania ciepła. Może to prowadzić do przegrzewania się smartfonów. Środkiem zaradczym mają być lepsze mechanizmy chłodzenia procesorów i układów graficznych, w tym m.in. przeniesione z segmentu komputerów.

Jedynym z nich jest system chłodzenia układu za pomocą cieczy. Mobilna wersja tego rozwiązania została przygotowana już kilka lat temu, a Samsung i Lenovo doszlifowują tę technologię pod kątem urządzeń mobilnych. Smartfona chłodzonego cieczą do tej pory nie zaprezentowali ani Koreańczycy, ani Chińczycy. W zeszłym roku pierwszy taki model wprowadził NEC. Jest nim oparty na Snapdragonie 600 4,7-calowy MediaS X06E, o którym więcej dowiecie się z tego wpisu.

Mechanizm chłodzenia cieczą smartfona NEC-a
Mechanizm chłodzenia cieczą smartfona NEC-a

Serwis DigiTimes informuje, że wkrótce pojawi się drugi model z chipsetem chłodzonym cieczą: Xperia Z2. Według Tajwańczyków Sony w nowym flagowcu zrezygnowało z chłodzenia włóknem węglowym na rzecz rozwiązania przypominającego to z komputerów dla graczy.

Różnicą jest oczywiście wielkość systemu chłodzenia. Rurki używane w dużym sprzęcie mają zwykle od 1 mm do 2 mm średnicy i zajmują sporo przestrzeni. Te przygotowane z myślą o smartfonach charakteryzują się średnicą wynoszącą tylko 0,6 mm. Poza tym mają być szczelnie ułożone wewnątrz urządzenia, dzięki czemu nie zwiększą zauważalnie jego grubości. Sam mechanizm działania systemu jest identyczny: ciepło przez rurki przekazywane jest do cieczy o wysokim przewodnictwie cieplnym, która rozprowadza je w systemie kanalików i szybko oddaje do otoczenia. Zaletą tej metody jest szybkie chłodzenie układu i rurek cieplnych.

Doniesienia o zastosowaniu chłodzenia cieczą w Xperii Z2 są zaskakujące, ponieważ Sony nie chwaliło się, że zamierza wykorzystać takie rozwiązanie. Czasami jednak Japończycy nie wspominają o niektórych używanych w Xperiach technologiach, tylko skupiają się na promowaniu autorskich rozwiązań. Dobrym przykładem jest brak wzmianki o dostawcach ochronnego szkła (chociaż wiadomo, że są to Corning i Ashai). Tym razem może być podobnie, ale i tak informacje te traktowałbym z rezerwą. Przynajmniej do momentu, aż Sony się do nich ustosunkuje (już poprosiłem przedstawicieli polskiego oddziału Sony Mobile Communications o komentarz).

Nawet jeśli te doniesienia się nie potwierdzą, i tak wkrótce można spodziewać się smartfonów chłodzonych cieczą. Samsung i Lenovo swoje telefony mogą zaprezentować w przyszłym roku, co zgra się w czasie z wprowadzeniem nowej generacji 64-bitowych chipsetów z potężnymi rdzeniami Cortex-A57. Rozwiązania chłodzące na bazie włókna węglowego w przyszłości mogą nie wystarczyć, więc podobną drogą z pewnością pójdą kolejni producenci smartfonów. Kto wie, może niebawem firmy zaproponują jeszcze inne sposoby przeciwdziałania przegrzewaniu się układów ARM, w tym m.in. chłodzenie woskiem.

PS. Ostatnio pojawia się sporo informacji o opóźnieniach we wprowadzaniu do sprzedaży Xperii Z2. Nasze źródła donoszą, że w Polsce sieci sklepów z elektroniką nie spodziewają się opóźnień. Pierwsza partia modeli trafi do sklepów już w przyszłym tygodniu i wtedy też będą realizowane zamówienia przedsprzedażowe.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)