Galaxy Note 4 z Exynosem 5433? Jaki będzie nowy układ Samsunga?
Na początku września Samsung powinien zaprezentować nowego Galaxy Note'a, a wraz z nim najnowszy układ z rodziny Exynos. Czego można się spodziewać?
10.07.2014 | aktual.: 10.07.2014 15:58
Koreańczycy wczoraj na Twitterze zapowiedzieli nowości związane ze swoimi autorskimi układami. Wielu spodziewało się więc premiery nowego Exynosa 5433. Skończyło się jednak na mniej porywających nowościach związanych z obsługą LTE, w tym nowym Exynos ModAP ze zintegrowanym modemem 4G LTE i pomocniczym chipem Exynos RF (poprawia zarządzanie modułami łączności). Mimo to warto zastanowić się jakie może być serce nowego Galaxy Note'a.
Na targach IFA 2014 Samsung powinien zapowiedzieć oficjalnie nowy topowy phablet, który - tradycyjnie już - pojawi się w dwóch wersjach. Pierwsza ma mieć Snapdragona 805, czyli obecnie najmocniejszą propozycję Qualcomma. Druga powinna być oparta na układzie Exynos o oznaczeniu 5433. Co o nim wiadomo?
Z pewnością będzie to chipset ośmiordzeniowy, który będzie bazować na rozwiązaniu big.LITTLE. Część źródeł sugeruje, że Samsung postawi na nowe Cortexy-A57 i Cortexy-A53. Wykorzystują one architekturę ARMv8 i w pełni wspierają Heterogeneous Multi-Processing (HMP), technologię pozwalającą na wspólną pracę różnych rodzajów rdzeni. Nowe Cortexy wspierają również 64-bitowe instrukcje, więc pojawienie się ich w nowym Exynosie wdaje się sensowne, gdy popatrzy się na nadchodzące wydanie Androida z wirtualną maszyną ART zamiast Dalvika.
Nie jestem jednak do końca przekonany, że tak właśnie będzie. Nazwa układu, a szczególnie "5" na początku wskazuje na mały przeskok technologiczny względem zeszłorocznych chipsetów. Samsung z 64-bitowym układem z pewnością wszedłby w nową generację Exynosów - być może byłaby ona oznaczona jako "6", ale prawdopodobna wydaje się literka "S" (wskazywały na to przecieki z początku tego roku dotyczący 64-bitowego Exynosa S). Do tego, mało prawdopodobne jest, że jedna wersja nowego Note'a będzie bazować na 32-bitowym układzie (Snapdragon 805), a druga na 64-bitowym (o ile Samsung zdecydowałby się na stosowną aktualizację do Androida L).
Myślę więc, że Exynos 5433 będzie mocno ulepszoną wersją modelu 5420. Powinien być oparty na czterech rdzeniach Cortex-A15 i czterech Cortexach-A7, które będą mogły pracować jednocześnie. Firma może zadbać o zmniejszenie procesu technologicznego (obecnie 28 nm High K Metal Gate) i lepszą optymalizację ich pracy (mniejsze zużycie energii). Do tego Samsung powinien postawić na grafikę ARM Mali-T678, nowe, bardziej wydajne kontrolery pamięci czy nowszy modem 4G. W ostatnim przypadku wiele mówiło się o wyborze chipu XMM7260 Cat. 6 Intela.
Po nowym Exynosie nie spodziewałbym się rewelacji, a jego wydajność powinna być porównywalna ze nowym Snapdragonem 805. Czegoś więcej spodziewałbym się dopiero na początku 2015 roku. Nie można jednak wykluczyć, że Samsung postanowi nas zaskoczyć autorskim 64-bitowym układem.
Źródło: SamMobile, PhoneArena, Samsung