Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: tapety z LG G3, Cyanogen Gallery i Dragon Finga
W najnowszym WZGiA znajdziecie m.in. zestaw tapet z najnowszego flagowca LG, aplikację rozszerzającą możliwości Google Now i garść wciągających gier.
Personalizacja
Zestaw tapet (Red Bull Wallpapers)
Android 2.2 lub nowszy
Paczek tapet z LG G3 jest w Google Play całkiem sporo, ale znalezienie sensownej o dziwo wcale nie jest takie proste. Jedne mają topornie działający i bezużyteczny interfejs, a inne bardzo mało grafik. Z zestawów, które sprawdziłem godny uwagi jest jedynie ten przygotowany przez Mars Developerz.
W paczce znalazło się 27 tapet z flagowego LG G3. Są one częścią aplikacji, więc nie wymaga ona stałego połączenia z internetem. Interesujące nas grafiki możemy ponadto zapisać na karcie microSD i od razu odinstalować apkę nie tracąc dostępu do tapet.
Interfejs programu jest wypchany reklamami po brzegi, ale na szczęście będziemy musieli je oglądać tylko podczas wyboru tapety.
Plusy:
- możliwość zapisywania grafik na karcie microSD
Launcher (GO Launcher 5)
Android 4.0 lub nowszy
CLauncher to bardzo młody projekt, który zdążył już zdobyć niemałą popularność (Google Play pokazuje przedział 100-500 tys. pobrań). Czy sobie na to zasłużył?
Po zainstalowaniu tej apki naszym oczom ukaże się najzwyklejszy launcher na świecie. Ot kilka pulpitów z ikonami i widgetami, siatka aplikacji i przeciętny wygląd. Ten ostatni można jednak bardzo szybko dostosować do własnych upodobań za pomocą wbudowanego "centrum piękna". Znajdziemy tam tapety, paczki ikon, animacje, dzwonki i całe motywy graficzne. Zostały one podzielone na kategorie, więc każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza że społeczność przygotowała już sporo całkiem niezłych motywów.
Tak, motywy tworzone i udostępniane są głównie przez użytkowników i Wy również możecie przygotować własną paczkę korzystając z przeglądarkowego edytora, do którego odnośnik znalazł się na jednym z pulpitów.
To wszystko nie zmienia jednak faktu, że próżno szukać tu funkcji, których od lat nie oferowałaby konkurencja, więc zaskakujące jest to, w jak szybkim tempie CLauncher zdobywa popularność. Być może jednak użytkownicy doceniają właśnie jego prostotę, lekkość i szybkość działanie, bo tego tej aplikacji odmówić nie można. Mi zabrakło jedynie wsparcia dla trybu Immersive Mode na KitKacie, przez co nie uświadczymy tutaj przeźroczystości paska nawigacyjnego i paska stanu.
Plusy:
- lekkość i szybkość działania
- sporo niezłych motywów graficznych
Minusy:
- brak wsparcia dla trybu Immersive Mode
Aplikacje użytkowe
Aplikacja fotograficzna (Phorganizer)
Na potrzeby swojej modyfikacji Androida firma Cyanogen przygotowała własną i skądinąd cieszącą się dobrą opinią galerię zdjęć. Twórcy CyanogenModa postanowili udostępnić ją także za pośrednictwem Sklepu Play.
Twórcy galerii najbardziej chwalą się zakładką Chwile (Moments), w której nasze zdjęcia tworzą swoistą oś czasu. Faktycznie pozwala to w wygodny sposób dotrzeć do fotek zrobionych konkretnego dnia, o ile ktoś trzyma w urządzeniu tylko zrobione przez siebie zdjęcia. Niestety jednak program wrzuca do jednego wora wszystkie grafiki znajdujące się w pamięci urządzenia. U mnie w zakładce Chwile wylądowały zatem głównie zrzuty ekranu zrobione na potrzeby WZGiA, przez co ujrzałem tam jeden wielki śmietnik.
Cyanogen Gallery pozwala także zsynchronizować galerię z Facebookiem, Google+, Flickrem i Dropboksem.
Aplikacja cechuje się płaską i bardzo nowoczesną stylistyką, a jej obsługa jest intuicyjna. Szkoda więc, że zabrakło tu możliwości ukrywania pojedynczych folderów.
Plusy:
- ładny i nowoczesny wygląd
- wygodna obsługa
Minusy:
- brak możliwości ukrywania folderów ze zdjęciami
Aplikacja użytkowa (Out Loud)
Android 4.1 lub nowszy
Commandr to aplikacja, która pozwala rozbudować możliwości usługi Google Now o obsługę dodatkowych komend. Co istotne, twórcom udało się znaleźć lukę, dzięki której nie jest konieczne rootowanie urządzenia.
Standardowo program oferuje aktywowanie komend pozwalających na włączanie i wyłącznie latarki, WiFi, GPS-u, Bluetootha oraz sterowanie odtwarzaczem muzyki. Domyślnie przypisane zostały komendy angielskie, ale możemy je zmienić ręcznie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wpisać tam dowolne polskie zdania.
Twórcy stworzyli nawet specjalną sekcję, w której użytkownicy mogą oddawać głosy na funkcje, które w kolejnych aktualizacjach mają zostać dodane w pierwszej kolejności. Apka współpracuje ponadto z Taskerem, którego możliwości w kwestii automatyzowania czynności są prktycznie nieograniczone. Jeśli zatem poświęcicie dłuższą chwilę na konfigurację, Commandr pozwoli Wam kontrolować za pomocą głosu niemalże wszystko.
Generalnie program spisuje się całkiem nieźle, choć czasami po wypowiedzeniu jakiejś komendy po prostu jestem odsyłany do wyników w Google. Po dobrych ocenach w Google Play wnioskuję jednak, że problem ten nie dotyczy wszystkich użytkowników, więc warto wypróbować tę apkę samemu. Zwłaszcza że można ją pobrać bezpłatnie.
Commandr for Google Now [depreciated]
Plusy:
- właściwie nieograniczona ilość możliwych zastosowań (w połączeniu z Taskerem)
- aplikacja pozwala na ustawienie polskich komend
Minusy:
- aplikacja nie zawsze reaguje na komendy
Gry
Tower defence (Ant Raid)
Android 2.3 lub nowszy
Druga część będącej połączeniem strzelanki i tower defence gry Bug Heroes. Jeśli nigdy nie słyszeliście o części pierwszej, to nic dziwnego, bo ta dostępna była tylko na platformie iOS i nigdy nie wylądowała na Androidzie.
Gracz przejmuje kontrolę nad uzbrojonymi po zęby robakami, a jego zadaniem jest jest ochrona własnego terytorium przed atakiem wrogów. Tych eliminować można strzelając do nich jak w klasycznej strzelance lub za pomocą zautomatyzowanych wież strażniczych.
W jednym momencie sterować można tylko jednym z dwóch robaków, przy czym drugi - o ile nie wydamy mu stosownego rozkazu - będzie kontrolowany przez komputer. Oczywiście w każdej chwili możliwe jest przełączanie się między postaciami.
Grafika prezentuje się całkiem nieźle, a dodatkowego uroku dodaje jej fakt, że bitwy rozgrywane są we wnętrzach domów oraz na ogrodach i podwórkach. Cała Akcja widoczna jest z góry lub zza pleców wybranego bohatera.
Grywalność stoi tutaj na najwyższym poziomie, ale rozczarowuje fakt, że gra nie jest wolna od mikropłatności, za pośrednictwem których odblokowywać możemy dodatkowe uzbrojenie. Przypominam, że jest to tytuł płatny.
Bug Heroes 2 - Official Gameplay Trailer
Plusy:
- grywalność
- niezła oprawa audiowizualna
Minusy:
- mikropłatności w płatnej grze
Gra sportowa (MLB.com Home Run Derby)
Android 2.3 lub nowszy
Rugby Kicks 2 wbrew pozorom nie pozwala rozgrywać pełnych meczów rugby, a jedynie wykopywać piłkę w taki sposób, by umieścić ją w bramce przeciwnika. Rozgrywka ma zatem czysto zręcznościowy charakter.
Piłkę wykopujemy przeciągając palec na ekranie, a zadaniem gracza jest zdobycie określonej liczby punktów. Teoretycznie możemy oddać nieograniczoną ilość strzałów, o ile nie spudłujemy więcej niż dwa razy. Po trzecim nietrafieniu kończymy grę i będziemy musieli zacząć zdobywanie punktów od nowa.
Gracz będzie musiał nie tylko wykazać się zręcznością, ale i dobrze przemyśleć swoją strategię. Im bowiem mocniejszy strzał, tym nie tylko większa szansa na zdobycie większej ilości punktów, ale i zwiększone ryzyko spudłowania.
O dziwo rozgrywka jest bardzo wciągająca i nietrudno się domyślić, że twórcy postanowili wykorzystać ten atut do swoich niecnych celów. Na mikrotransakcje napotykamy bowiem na każdy kroku. Nawet wybór barw narodowych na samym początku rozgrywki sprowadza się konieczności zainwestowania prawdziwej gotówki. Na szczęście jednak grać można także bez wydawania pieniędzy.
Plusy:
- wciągająca rozgrywka
Minusy:
- mikrotransakcje
Shooter (Air Attack HD)
Android 4.1 lub nowszy
Gra Sky Force została wydana w 2004 roku na platformę Symbian. Po 10 latach polskie studio Infinite Dreams postanowiło odświeżyć swoją produkcję, czego efektem jest edycja 2014, która zadebiutowała m.in. na Androidzie.
Rozgrywka nie uległa zmianie i w dalszym ciągu sprowadza się do unicestwiania samolotów, statków i wież, które staną na drodze sterowanego przez gracza myśliwca. Strzały oddawane są automatycznie, natomiast samolotem starujemy przeciągając go po ekranie.
Znacznej poprawie uległa oczywiście warstwa graficzna. Co prawda tytuł ten nie wyciśnie ostatnich soków z najnowszych mobilnych układów graficznych, ale i tak całość jest przyjemna dla oka.
Grę Sky Force 2014 można pobrać za damo, ale zachęca nas ona oczywiście do ułatwienia sobie rozgrywki poprzez skorzystanie z systemu mikropłatności
Sky Force 2014 Official Gameplay Trailer (HD) by iDreams
Plusy:
- wygodne sterowanie
- grywalność
Minusy:
- mikropłatności
Zręcznościówka (Endless Boss Fight)
Android 4.1 lub nowszy
Zabawna i nietuzinkowa zręcznościówka, w której wcielamy się w mistrza kung-fu.
Dlaczego nietuzinkowa? Twórcy postawili na bardzo nietypowe sterowanie, gdyż zamiast normalnie poruszać się naszym bohaterem po prostu ciągniemy go za kończyny i rzucamy po całej planszy. W międzyczasie eliminujemy wrogów (i od czasu do czasu bossów) za pomocą tapnięć w powierzchnię ekranu.. Takie rozwiązanie jest nie tylko oryginalne, ale i świetnie sprawdza się na ekranie dotykowym.
Do dyspozycji oddano nam ponad 250 misji. Przechodząc je odblokowujemy dodatkowe lokacje, moce i postaci, a wszystkich dodatków jest tutaj naprawdę mnóstwo. Opcjonalnie możemy jednak iść na skróty i sięgnąć po nie inwestując prawdziwe pieniądze. Niestety na pewnym etapie gry staje się to niemalże nieuniknione (o ile oczywiście mamy zamiar ukończyć wszystkie misje).
Dragon Finga Official Trailer Android
Plusy:
- bardzo nietypowe i wygodne sterowanie
- niezła kreskówkowa grafika
- sporo misji
Minusy:
- mikropłatności