Samsung Galaxy i7500 - test

Samsung Galaxy i7500 - test

Samsung Galaxy
Samsung Galaxy
Karolina Adamus
30.01.2010 12:44, aktualizacja: 30.01.2010 13:44

Pierwszy telefon Samsunga wyposażony w system Android zaraz po premierze rozszedł się jak świeże bułeczki. Nieoficjalne źródła podały, że w pierwszym miesiącu producent sprzedał ponad 100 tysięcy sztuk. W Polsce komórka dostępna jest w sklepach internetowych oraz ofercie operatora Play.

WYGLĄD

Samsung Galaxy jest dużym, aczkolwiek szczupłym telefonem o wymiarach 115,9 x 56 x 11,9 mm. Niestety, komórkę trudno obsługiwać jedną dłonią (jest dość szeroka i trudno sięgnąć na drugą stronę ekranu). Duże rozmiary rekompensuje wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala. Ekran został wykonany w technologii AMOLED i ma dobrą jakość. Kontrast ekranu jest więcej niż zadowalający. W pomieszczeniu wyświetlacz jest czytelny, w pełnym słońcu jednak trudno cokolwiek zauważyć.

Obraz

Obudowa telefonu została wykonana solidnie (nie trzeszczy, klapka od baterii nie rusza się). Poniżej ekranu znajdują się klawisze nawigacyjne. Szkoda, że producent nie zdecydował się na użycie trackballa, jak w przypadku modeli HTC.

INTERFEJS

HTC stosuje swój własny interfejs Sense, a Motorola – MotoBlur. Samsung tymczasem zdecydował się na czysty interfejs Androida. Podobnie jak w G1 i Magic, w Galaxy mamy do dyspozycji ekran główny składający się z trzech pulpitów. Można na nim ustawić skróty do aplikacji, foldery oraz widżety Google.

Obraz

W Galaxy znalazł się także specjalny widżet służący do zarządzania połączeniami bezprzewodowymi o prostej nazwie Przełącznik. Po jego kliknięciu ukazuje się ramka z aktywacją GPS, WiFi, Bluetooth oraz automatycznej synchronizacji. U góry ekranu znajduje się pasek z powiadomieniami, z kolei na dole wysuwana karta* z* aplikacji.

Obraz

Ciekawą opcją jest możliwość odblokowania ekranu przez wykonanie gestu. Jego wzór można zdefiniować w ustawieniach. Na siatce 3 x 3 wystarczy połączyć ze sobą przynajmniej cztery kropki. Przy próbie odblokowania ekranu należy za każdym razem narysować* *ten sam wzór. [del][/del]

Obraz

Interfejs w Galaxy nie działa tak płynnie, jak powinien. Telefon ma wystarczająco dużo pamięci i taki sam procesor jak HTC Hero, mimo to często zdarzają się opóźnienia podczas przesuwania pulpitów ekranu głównego oraz przy wysuwaniu karty aplikacji.

TELEFON, KSIĄŻKA ADRESOWA, WIADOMOŚCI

W Samsungu Galaxy znajdziemy typową dla Androida [del][/del]książkę adresową podzieloną na trzy zakładki: Kontakty, Rejestr oraz Ulubione. Na ekranie głównym telefonu możemy utworzyć skrót zarówno do książki adresowej, jej zakładek, jak i poszczególnych kontaktów.

Funkcję „Telefon” znajdziemy domyślnie już na ekranie głównym. Po wejściu do aplikacji znajdziemy nie tylko menu wybierania numery, ale i zakładki książki adresowej: Kontakty, Rejestr i Ulubione.

Obraz

[del][/del]

Skrzynka z wiadomościami w Galaxy nie ma standardowego podziału na odebrane, wysłane itp. Ci, którzy będą korzystać z Androida po raz pierwszy będą musieli poświęcić kilka chwil na rozeznanie. Ci, którzy mieli już wcześniej w rękach Era G1 lub HTC Magic, będą wiedzieli, o co chodzi. W aplikacji „SMS/MMS” wiadomości uporządkowane są w wątkach. Widzimy zarówno wiadomości odebrane, jak i wysłane przez nas w odpowiedzi. Nowego SMS-a możemy napisać klikając na specjalnie przygotowane pole wiadomości. Minusem w tym przypadku jest brak możliwości podejrzenia pisanej wiadomości w całości. Wprowadzany tekst znika nam z oczu i widzimy tylko kilka ostatnich słów. W Androidzie nie ma też osobnej opcji do utworzenia MMS. Aby wysłać wiadomość multimedialną trzeba wejść do menu i dodać zdjęcie, dźwięk itp.

Obraz

Samsung wyposażył Galaxy we własną wirtualną klawiaturę QWERTY. Bazą do niej była standardowa klawiatura Androida, co widać po rozmieszczeniu znaków. Przyciski nie są zbyt duże, jednak na klawiaturze pisze się w miarę wygodnie. Ekran pojemnościowy sprawia na początku trochę trudności (nie można kliknąć w literę precyzyjnie, jak na rezystywnym), ale to tylko kwestia przyzwyczajenia.

OBSŁUGA GOOGLE

Galaxy został wyposażony w system Android, a co za tym idzie posiada obsługę konta Google. Telefon nie różni się od innych modeli z platformą internetowego giganta. W Galaxy znajdziemy obsługę poczty Gmail (komórka obsługuje też pocztę IMAP/POP3), aplikację Google Mapy, klienta YouTube oraz komunikator Google Talk.

Obraz

W ustawieniach telefonu znajdziemy również synchronizację konta Google. Funkcja ta może być aktywowana na stałe i działać w tle podczas włączonego trybu 3G. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że telefon będzie się wtedy regularnie łączył z Internetem. Synchronizacja polega na aktualizacji danych dotyczących kalendarza, kontaktów i poczty Gmail między telefonem, a serwerem Google, który przechowuje informacje na temat naszego konta. Po zakupie komórki wystarczy zalogować się na własne konto Google i włączyć synchronizację, a telefon sam uzupełni bazę danych w Kontaktach, Kalendarzu i Gmail.

Obraz

Jak w każdym innym Androidzie, także i w Galaxy nie zabrakło sklepu z aplikacjami. Android Market pozwala na rozszerzenie funkcjonalności telefonu. W sklepie znajdziemy mnóstwo programów i gier. W Polsce .wszystkie dostępne są za darmo (w naszym kraju nie wprowadzono jeszcze płatnych). Lista aplikacji została uporządkowana w kategoriach. Przy większości pozycji znajdziemy opis, zdjęcie (jedno lub więcej), a także opinie użytkowników

Obraz

INTERNET, ŁĄCZNOŚĆ

Jako że Galaxy należy do androidowej rodziny, obsługa Internetu jest ważnym elementem w telefonie. Na tym polu aparat spisuje się więcej niż przyzwoicie. Przeglądarka internetowa jest bardzo wygodnym narzędziem i jedyne czego w niej brakuje to multi-touch. Mimo ekranu pojemnościowego producent nie zdecydował się na zastosowanie tej funkcji. A szkoda. Musimy się posługiwać się ikonami lup, aby przybliżyć lub oddalić widok. Można się jednak przyzwyczaić.

Przeglądarka nie obsługuje także Flasha. W menu znajdziemy co prawda klienta YouTube, ale po wejściu na stronę serwisu telefon sam przekieruje nas do aplikacji.

Obraz

Przeglądarka ma też swoje plusy. W aplikacji można otworzyć kilka stron równocześnie i co najważniejsze wygodnie przejrzeć wszystkie otwarte okna. W menu znajduje się specjalna przeglądarka, która pokazuje wszystkie otwarte strony w postaci miniatur. Kolejnym plusem jest funkcja lupy. Przeglądając stronę w pełnym wymiarze możemy skorzystać z lupy o kształcie kwadratu, która powiększy dany fragment. W ten sposób nie musimy ciągle operować zoomem całej strony.

Samsung Galaxy oferuje wiele sposobów łączności. Zaczynając od obsługi GSM (w tym GPRS oraz EDGE), przez sieć trzeciej generacji (w tym HSDPA i HSUPA) kończąc na WiFi. Telefon może także łączyć się za pomocą Bluetooth wykorzystując profil A2DP.

MULTIMEDIA

Strona multimedialna Galaxy nie została zbyt dobrze wyważona. Z jednej strony mamy dobrej jakości 5-megapikselowy aparat fotograficzny i GPS. Z drugiej strony zbyt prosty i ubogi odtwarzacz wideo oraz galerię, której brakuje takich funkcji, jak Multi-touch, czy możliwości zaznaczenia wielu plików.

Obraz

Odtwarzacz muzyczny w Galaxy jest czytelny i przejrzysty. Zaczynamy od widoku czterech, dużych ikon, które prowadzą do listy utworów posegregowanych według wokalisty, albumu, nazwy utworu oraz utworzonych wcześniej playlist. Podczas odtwarzania muzyki na ekranie widzimy informacje na temat utworu, okładkę albumu oraz klawisze kontroli.

Jakość dźwięku w Galaxy jest dobra. W moim subiektywnym odczuciu o lepsza niż w Magic i Hero. Przy maksimum głośności musimy liczyć się z wystąpieniem „charczenia”. Głośnik w komórce znajduje się z tyłu obudowy w jego lewym dolnym rogu.

Smartfon posiada na szczęście wejście 3,5 mm. Możemy podłączyć własne słuchawki. Jakość dźwięku w przypadku popularnych Creative EP-630 jest bardzo dobra. Telefonu można używać na co dzień jako odtwarzacza muzyki, jeśli zaakceptujemy brak equalizera.

Samsung i7500 został wyposażony w aparat o rozdzielczości 5 megapikseli. Wygląd menu jest jeszcze prostszy niż w przypadku odtwarzacza muzyki. Na ekranie widać jedynie dwie ikony – w lewym górnym rogu galerię z miniaturką ostatnio wykonanego zdjęcia, w prawym górnym rogu wirtualny klawisz aparatu/kamery. Zdjęcie można złapać także za pomocą dedykowanego klawisza. Aparat w Galaxy posiada opcję Auto focus, czyli automatycznego ustawiania ostrości. W menu aparatu znajdziemy przejście do trybu kamery, skrót go galerii oraz ustawienia (jakość, flesz, ISO, kontrast itp.).

Obraz

Jakość zdjęć wykonanych za pomocą aparatu Galaxy jest całkiem niezła, jak na telefon komórkowy. Kontrast i odwzorowanie barw fotografii są bardzo dobre. Mimo braku trybu makro zdjęcia w zbliżeniu wychodzą ostre i czytelne. Aparatu w tym modelu można używać nie tylko do wykonania okazjonalnych zdjęć.

Obraz

BATERIA

Ekran AMOLED pobiera znacznie mniej prądu niż wyświetlacz LCD i nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Jak można się łatwo domyślić, cechy te pozytywnie wpływają na żywotność baterii. Telefon został wyposażony w energożerne funkcje, ekran jednak nie jest jedną z nich. Wpływ AMOLED jest tak duży, że porównawszy Galaxy do HTC Hero otrzymujemy dodatkowe 2 dni pracy ze smartfonem.

Przy przeciętnym korzystaniu z Galaxy bateria o pojemności 1500 mAh wytrzymuje około 2-3 dni. Częste przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki, korzystanie z GPS obniża jednak żywotność baterii nawet do niecałego dnia.

Obraz

OGÓLNE WRAŻENIA

Samsung Galaxy jest bardzo ciekawą propozycją z rodziny Androidów. Jak każdy telefon z tym systemem, i7500 będzie świetnym narzędziem dla osób korzystających na co dzień z usług Google. Synchronizacja z kontem przebiega szybko i bezproblemowo. Jeśli nie korzystacie z poczty Gmail, nic nie szkodzi. Możecie przystosować telefon do własnych potrzeb dzięki obsłudze poczty IMAP/POP3.

Obraz

Pod wieloma względami Galaxy jest lepszym wyborem niż modele HTC z tym samym systemem. Największą zaletą i7500 jest ekran AMOLED, który świetnie spisuje się podczas oglądania filmów i przeglądania galerii. Pobiera on także mało energii. W Galaxy brakuje jednak wygodnego interfejsu (Sense firmy HTC uważam na razie za niezastąpiony w Androidzie, Samsung mógł zastosować własny) oraz Multi-touch. Niestety także Bluetooth posiada ograniczone funkcje. Przymajmniej domyślnie. Aby przesyłać pliki trzeba zajrzeć do Android Market i ściągnąć odpowiednią aplikację.

Obraz

Na koniec należało by jeszcze wspomnieć o cenie telefonu. Samsung Galaxy dostępny jest w sklepach internetowych w cenie od 964 złotych. Na Allegro nowego smartfona można dostać już za 740 złotych. Nie są to wygórowane ceny jak na model tego typu. Samsunga Galaxy można także znaleźć w ofercie sieci Play. W abonamencie One Play 45 smartfon kosztuje 499 złotych. Jeśli weźmiemy  telefon na kartę zapłacimy 1299 złotych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)