Coraz większe smartfony, coraz mniejsze tablety i inteligentny sprzęt AGD. Podsumowanie IFA
Przez ostatnie lata targi IFA stawały się coraz mniej atrakcyjne. Ważne produkty prezentowano przy innych okazjach. W tym roku było jednak inaczej i w Berlinie pokazano wiele ciekawych urządzeń, które będą kształtować trendy przez kilka najbliższych miesięcy.
11.09.2013 | aktual.: 11.09.2013 19:16
Telefony na IFANie chcemy małych telefonów
Z jednej strony nie bardzo mam wybór, bo jest niewiele ciekawych smartfonów z mniejszymi wyświetlaczami, z drugiej - zmienił się sposób, w jaki korzystam z telefonu. Dzwonienie nie jest już dla mnie najważniejszą funkcją, więc przestałem się przejmować tym, że dość głupio wyglądam, gadając do 5,5-calowej patelni. Najważniejsze, że mogę wygodnie korzystać z funkcji internetowych.
W zasadzie wszystkie nowe urządzenia mają potężne, co najmniej 5-calowe ekrany, a mini w nazwie jest dodawane do smartfonów z 4,3-calowymi wyświetlaczami (trzy lata temu zastanawialiśmy się, czy tak duże urządzenie nadaje się do codziennego użytkowania…).
Show należał przede wszystkim do dwóch nowych urządzeń: Samsunga Galaxy Note 3 i Sony Xperii Z1, ale w modzie są także smartfony innych producentów oraz sprzęt zaprezentowany wcześniej, jak LG G2.
Telefony
Samsung Galaxy Note 3
Seria Note od jakiegoś czasu króluje wśród phabletów. Nie inaczej jest w wypadku najnowszej generacji. Note 3 ma topową specyfikację, wielki, ale nieprzesadzony jak w Xperii Z Ultra czy Ascendzie Mate ekran i mnóstwo ciekawych rozwiązań software’owych. Samsung zabrał się też do obudowy: nieco tandetny plastik z poprzednich Note’ów zastąpiono… plastikiem, który imituje skórę. Budzi on jednak większe zaufanie.
Note 3 to na tę chwilę wciąż najlepszy z wielozadaniowych phabletów, głównie za sprawą funkcjonalnego rysika i wykorzystujących go aplikacji.
Zobaczcie wideoprezentację:
Samsung Galaxy Note 3 - hands on - Komorkomania.pl
Nowe funkcje zostały pokazane na przykładzie nowego tabletu Note 10.1:
Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition - hands on - Komorkomania.pl
Sony Xperia Z1
Sony Xperia Z1 zapowiada się bardzo ciekawie i może okazać się jedną z najlepszych propozycji w segmencie smartfonów do 5 cali.
Xperia Z1 and QX100 hands on.
LG G2
W oprogramowaniu nie ma wodotrysków, ale dodane przez LG funkcje są użyteczne. Obok znanych wcześniej miniaplikacji w pływających oknach pojawiły się: Qpair pozwalające na bezobsługową komunikację smartfona z tabletem G Pad, poprawiony menadżer aplikacji i opcja wzbudzania smartfona dwukrotnym stuknięciem w ekran.
Tylko obudowa G2 wypada nie najlepiej na tle konkurencji. Smartfon zapakowano w plastik, który – choć wygląda dość solidnie – jest niepokojąco podobny do tego z Galaxy S4. Można to jednak wybaczyć, jeśli weźmie się pod uwagę cenę urządzenia. Może być nawet o 500 zł niższa od S4, gdy był wprowadzany na rynek.
LG G Pad 8.3 - hands-on z targów IFA
Na targach IFA było zdecydowanie więcej mniej lub bardziej ciekawych phabletów. Acer pokazał urządzenie, które przez chwilę jako jedyne nagrywało wideo w rozdzielczości 4k. Przez chwilę, bo szybko okazało się, że taką funkcję ma także nowy Note.
Acer Liquid S2 - hands on smartfona nagrywającego filmy 4K
Także Alcatel zaprezentował phablet. One Touch Hero ma zupełnie przyzwoitą specyfikację, rysik, ekran Full HD i kilka autorskich rozwiązań w interfejsie. Najciekawsze są jednak akcesoria do Hero. Jest wśród nich etui z ekranem E ink, dzięki któremu telefon może zastąpić czytnik e-booków.
Alcatel One Touch Hero - phablet z etui z ekranem e-ink
Samsung Galaxy Gear w naszych rękach
Sony Smartwatch 2 - niebrzydki inteligentny zegarek
LG G Pad 8.3 - hands-on z targów IFA
Podsumowanie IFA
Wśród phabletów błyszczy Note 3, który moim zdaniem jest w tym segmencie bezkonkurencyjny. Zdecydowanie bardziej zrównoważony jest rynek topowych smartfonów z nieco mniejszymi ekranami: zaprezentowana na IFA Xperia Z1, LG G2 czy dostępne od kilku miesięcy HTC One i Galaxy S4 są świetnymi urządzeniami i każde oferuje pakiet unikatowych funkcji.
Smartfony rosną, a tablety się kurczą. Popularność urządzeń o przekątnej ok. 10 cali spada. Najchętniej wybieramy sprzęt 7-8,5-calowy, co znajduje odzwierciedlenie w ofercie producentów. Jeśli dojdziemy do punktu, w którym użytkownicy będą nosić ze sobą 6-calowego smartfona i 7-calowy tablet, będę mieć pewność, że jako społeczeństwo całkowicie zbaranieliśmy...
Powoli zaczyna być realizowana wizja internetu rzeczy. LG czy chiński TCL zaprezentowały serie urządzeń AGD, które można obsługiwać z poziomu smartfona i które komunikują się ze sobą (lodówka proponuje potrawy z dostępnych składników i automatycznie rozgrzewa piekarnik do odpowiedniej temperatury). Poprawiono także komunikację urządzeń mobilnych ze sprzętem RTV. Być może już wkrótce producenci nie będą nas kusić funkcjami Smart w telewizorach, bo po prostu będziemy strumieniować aplikacje ze smartfona na duży ekran. Upowszechniający się Miracast już teraz daje taką możliwość.
Materiał powstał we współpracy z