Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Leappy Dog, Pixel Battery Saver i Run Sackboy! Run!
WW pierwszym wydaniu WZGiA w tym roku czeka na Was m.in. mobilna zręcznościówka osadzona w uniwersum LittleBigPlanet, świetna polska gra zręcznościowo-logiczna oraz aplikacja, która przyda się użytkownikom smartfonów z ekranami AMOLED.
04.01.2015 | aktual.: 04.01.2015 04:01
Personalizacja
Zestaw tapet (Wallrox)
Android 4.0 lub nowszy
Kaleidos to apka, w której twórcy zamknęli grubo ponad 100 przygotowanych przez siebie tapet. Podzielono je na 12 kategorii tematycznych, takich jak gradient, figury geometryczne, kosmos, miasto, krajobraz, woda czy też bokeh. Wybór jest na tyle zróżnicowany, że raczej nikt nie będzie miał problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Zwłaszcza że da się odczuć, iż tapety przygotował ktoś, kto ma pojęcie o grafice i fotografii.
Niestety wszystkie grafiki przechowywane są w chmurze, przez co aplikacja jest dość wolna w działaniu. Co prawda miniaturki ładują się natychmiast, ale na pobranie każdej tapety w pełnej rozdzielczości nawet przy wydajnym łączu trzeba poczekać dłuższą chwilę.
Do plusów można natomiast zaliczyć wsparcie dla aplikacji Muzei. Ponadto - co najciekawsze - jest to program całkowicie darmowy i pozbawiony reklam.
Plusy:
[plus]niezła jakość tapet
[plus]brak reklam i płatnych dodatków
Minusy:
[minus]grafiki pobierane są z chmury
Launcher (Launcher Balancer)
Android 4.0 lub nowszy
"Najmniejszy launcher na świecie" - tak o swoim dziele mówi studio Cheetah Mobile. Coś w tym może być, gdyż CM zajmuje jedynie 1,5 MB, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na aplikację tego typu. Oczywiście w dzisiejszych czasach kilka MB wymaganej przestrzeni dyskowej więcej raczej nikomu nie robiłoby różnicy, ale twórcy przekonują, że dzięki niewielkiemu rozmiarowi CM może znacząco przyspieszyć działanie telefonu.
Niewielki rozmiar nie oznacza bynajmniej, że jest to apka niefunkcjonalna. Wręcz przeciwnie: znalazło się tutaj kilka ciekawych funkcji, z których najbardziej spodobało mi się automatyczne grupowanie zainstalowanych aplikacji w przypisanych poszczególnym kategoriom folderach.
Co ciekawe, po otwarciu folderu możliwe jest przechodzenie do kolejnych kategorii przesuwając palec w poziomie. Nie trzeba zatem każdorazowo wracać do pulpitu głównego.
Siatka wszystkich zainstalowanych aplikacji jest natomiast przewijaną wertykalnie listą, na której wszystkie pozycje zostały posegregowane alfabetycznie. Wygodne rozwiązanie.
Znalazł się tutaj nawet funkcjonalny panel z przełącznikami.
Przy tym wszystkim CM Launcher jest piekielnie szybki, więc na pewno znajdzie swoich zwolenników.
Plusy:
[plus]lekkość i szybkość działania
[plus]niezły wygląd
[plus]garść przydatnych funkcji
Aplikacje użytkowe
Aplikacja do oszczędzania energii (Battery Stats Plus)
Android 4.0 lub nowszy
Ważna uwaga: jest to aplikacja przygotowana z myślą o urządzeniach z ekranami OLED/AMOLED (m.in. LG G Flex, Moto X oraz wszystkie smartfony z linii Galaxy S i Galaxy Note). Na smartfonach i tabletach z panelami LCD apka będzie bezużyteczna. Jeśli nie wiesz, jaki wyświetlacz ma Twoje urządzenie, sprawdź w specyfikacji.
Podczas gdy panele LCD wymagają stałego i jednolitego podświetlenia całej powierzchni bez względu na to, co akurat wyświetlają, na AMOLED-ach każdy piksel - kolokwialnie mówiąc - żyje własnym życiem. Piksele składające się na czerń pozostają zatem nieaktywne i nie pobierają energii, co w sprytny sposób postanowił wykorzystać twórca tego programu.
Pixel Battery Saver nakłada na wyświetlany obraz siatkę czarnych pikseli, które w praktyce dezaktywują część ekranu. Użytkownicy smartfonów z ekranami Quad HD (np. Galaxy Note'a 4) będą mieli tutaj pełne pole do popisu, ale nawet w przypadku panelu FullHD po dezaktywowaniu 1/4 pikseli realna rozdzielczość spada do poziomu 1440 x 810. To przy 5-calowej przekątnej daje nam zagęszczenie pikseli na wciąż przyzwoitym poziomie 330 punktów na cal. Po wyłączeniu co drugiego piksela, czyli połowy ekranu, zyskujemy rozdzielczość 960 x 540. Tutaj poszarpane krawędzie czcionek będą już zauważalne, ale w awaryjnych sytuacjach telefon wciąż będzie używalny, a bateria będzie nam wdzięczna.
Program umożliwia automatyczne aktywowanie siatki, gdy bateria spadnie do określonego poziomu. Jest to najfajniejsza funkcja, gdyż szkoda całkowicie rezygnować z wysokiej ostrości obrazu, ale już w sytuacjach kryzysowych apka sprawdza się idealnie.
Plusy:
[plus]robi, co ma robić
Katalog produktów (Gazetki Tesco)
Android 2.3 lub nowszy
Wbrew pozorom nie jest to aplikacja dla entomologów, lecz wirtualny katalog produktów znajdujących się w ofercie największej zagranicznej sieci sklepów w Polsce.
Niestety przebywam obecnie za granicą, a twórcy tej apki uniemożliwili jej pobranie poza terytorium Polski, więc nie mogę jej przetestować osobiście. Zauważyłem jednak, że ostatnio Twoja Biedronka zaczyna zdobywać popularność, więc uznałem, że warto o tej aplikacji wspomnieć.
Z opisu w Google Play możemy się dowiedzieć, że aplikacja umożliwia m.in. przeglądanie aktualnej oferty Biedronki, wyszukiwanie informacji o dostępnych produktach, tworzenie list zakupowych i wyszukiwanie pobliskich sklepów. Jak to wszystko spisuje się w praktyce? Tego niestety sprawdzić nie mogę, ale jeśli uznacie, że przyda Wam się tego typu program, warto wypróbować go samemu.
Gry
Runner (Looney Tunes Dash!)
Android 4.1 lub nowszy
Ten wydany przez PlayStation Mobile runner został osadzony w uniwersum LittleBigPlanet. Znajdziemy tu więc plansze i postaci żywcem wyjęte z tej popularnej serii.
Już po uruchomieniu gry czuć, że nie jest to tylko przygotowana na kolanie produkcja, której jedynym celem jest ślizganie się na popularnej marce, lecz naprawdę dopracowany tytuł. Oprawa audiowizualna jest kapitalna, a rozgrywka dzięki pięknym i nafaszerowanym rozmaitymi przeszkodami planszom daje wiele frajdy.
Oczywiście nie oznacza to, że gra została wydana w ramach działalności filantropijnej, bo w jej kodzie zaszyto wewnętrzny sklep z wirtualnymi dobrami, które gracz może zakupić za prawdziwą gotówkę. Na razie nie dotarłem do etapu, w którym byłoby to konieczne, ale ceny pojedynczych przedmiotów nie napawają optymizmem.
RunSackboyRun is out now!
Plusy:
[plus]świetna grafika i ścieżka audio
[plus]wciągająca rozgrywka
Minusy:
[minus]mikropłatności
Zręcznościówka (Dumb Ways to Die)
Celem wielokrotnie nagradzanej kampanii "Dumb Ways to Die", która wystartowała w 2012 roku, było dotarcie do osób, które dotychczas unikały tradycyjnych komunikatów dotyczących bezpieczeństwa. W jej ramach powstała nie tylko ciesząca się olbrzymią popularnością piosenka, ale i gra mobilna, która niedawno doczekała się drugiej części.
Podobnie jak w przypadku części pierwszej, całość zbudowana jest z wielu minigierek, które zwracają uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na nas w życiu codziennym. Wszystkie mają charakter zręcznościowy i polegają na uratowaniu naszych kolorowych bohaterów z różnych opresji.
Raczej nie jest to najbardziej grywalna produkcja we wszechświecie i należy ją traktować tylko jako ciekawostkę.
Dumb Ways to Die 2 - Let The Training Begin
Gra zręcznościowo-logiczna (Unmechanical)
Android 2.2 lub nowszy
Produkcja naszego rodzimego studia Futurum. Przejmujemy tutaj kontrolę nad psem pasterskim, którego zadaniem jest odnalezienie owiec, które uciekły z zagrody.
Mechanika gry jest dość nietypowa. Nasz bohater porusza się po platformach osadzonych w trójwymiarowym świecie, lecz gracz widzi jedynie jego dwuwymiarowy przekrój. A konkretnie cztery dwuwymiarowe przekroje, między którymi można się przełączać przesuwając palec w poziomie. Trzeba w taki sposób manipulować widokiem, by utorować psu drogę do wszystkich białych owieczek, a następnie do budy.
Leappy Dog wymaga od gracza nie tylko zręczności, ale i użycia wyobraźni przestrzennej, a przy tym piekielnie wciąga. To naprawdę kawał dobrej gry.
Leappy Dog - Android and iOS promo
Plusy:
[plus]grywalność
[plus]sporo poziomów
Zręcznościówka (Make Them Fight)
Android 2.3 lub nowszy
Gra wpisująca się w popularny ostatnio schemat: "banalne zasady i okrutnie wysoki poziom trudności". Jak widać, przepis ten wciąż się sprawdza, bo Amazing Ninja błyskawicznie przebił barierę 5 milionów pobrań, a w komentarzach w Google Play gracze nieustannie chwalą się swoimi rekordami.
Jak już wspomniałem, zasady (i tylko zasady) są proste. Kontrolowany przez nas ninja pędzi przed siebie na złamanie karku, a mu musimy dbać jedynie o to, by rozprawiał się z czerwonymi wojownikami i przeskakiwał nad niebieskimi. Za wykonywanie tych czynności odpowiada kolejno stukanie w prawą i lewą stronę ekranu. Im dłużej nasz refleks będzie dawał popis swoich możliwości, tym lepiej dla ostatecznej punktacji.
Mimo iż rozgrywka potrafi być irytująca, gra ma w sobie coś, co sprawia, że po porażce ma się ochotę spróbować jeszcze raz. I kolejny. I jeszcze jeden.
Plusy:
[plus]satysfakcjonująca rozgrywka