HTC One M9: test wydajności

HTC One M9: test wydajności

HTC One M9: test wydajności
Jan Blinstrub
10.04.2015 09:45, aktualizacja: 10.04.2015 12:20

M9 jeszcze nie trafił do sklepów, a o jego wydajności domorośli eksperci już wiedzieli wszystko. Przecież wiadomo, że Snapdragon 810 przegrzewa się, a rozgrzany do temperatury żelazka flagowiec HTC zaczyna zamulać, prawda? Nieprawda.

Snapdragon 810 nie ma najlepszej prasy. Wiemy, że inżynierowie LG cały czas pracują, żeby SoC działał w miarę sprawnie we Flexie 2. Wiemy, że Samsung w ogóle z niego zrezygnował na rzecz własnej jednostki. Wiemy wreszcie, że pierwsi dziennikarze, którzy testowali One M9 zwracali uwagę na bardzo wysoką temperaturę, jaką osiąga obudowa pod obciążeniem. Czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Hardware

Obraz

HTC One M9 wykorzystuje 8-rdzeniową, 64-bitową jednostkę Qualcomma Snapdragon 810. SoC ma 4 rdzenie A57 pracujące z częstotliwością do 2 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie A53 taktowane do 1,5 GHz. W praktyce częstotliwość pracy rdzeni A57 zbliżona do 2 GHz zarezerwowana jest dla znanego i lubianego trybu benchmarkowego, a zegary standardowo kręcą do 1,5-1,6 GHz. Teoretycznie potencjał Snapdragona 810 jest więc ograniczony, ale testy pokazały, że HTC One M9 nie brakuje mocy.

Działanie systemu

System działał szybko i stabilnie, nawet gdy obciążałem układ przez długi czas. To jednak nie jest zaskoczeniem w telefonach HTC. Stworzone przez Tajwańczyków oprogramowanie w mojej opinii jest dobrze zoptymalizowane, a ich flagowce działają szybko nie tylko przez kilka dni po wyjęciu urządzenia z pudełka.

Gry

Także GPU nie łapie zadyszki obciążony grami 3D. Adreno 430 jest bardzo wydajnym układem i nawet długa rozgrywka nie powoduje spadków płynności. Grałem między innymi w Battle Arena, Rebels, Asphalt 8, GTA San Andreas, Shadow Fight 2 i Injustice. Wszystkie działały bez zarzutu. GPU jest dużą zaletą Snapdragona 810 i gracze będą z niego zadowoleni.

Temperatura pracy

Urządzenie które testuję jest po aktualizacji, która wpłynęła na obniżenie temperatury pracy pod obciążeniem. Ktoś może zarzucić, że stało się to kosztem wydajności, ale nie można powiedzieć, by HTC One M9 brakowało mocy. Obudowa nagrzewa się równomiernie do poziomu, który nie przekracza granicy komfortu. Smartfon nie jest gorętszy od One M8. Nieprzyjemnie robiło się tylko wtedy, gdy grałem z podłączoną ładowarką, ale jest to przypadłość większości urządzeń mobilnych.

Pamięć

Na wydajność wpływają nie tylko GPU, CPU i RAM, ale także szybkość pamięci wbudowanej. Przekonali się o tym wszyscy, którzy zmienili wysłużony dysk talerzowy na SSD.

Pamięć HTC One M9 jest bardzo szybka. Oto wyniki z AndroBench:

  • odczyt sekwencyjny: 233,06MB/s
  • zapis sekwencyjny: 98,96MB/s
  • odczyt losowy: 20,14MB/s
  • zapis losowy: 12,81MB/s

Zależnie od testu, One M9 zajmował zwykle trzecią lub czwartą pozycję ustępując najczęściej urządzeniom Samsunga (na pierwszym miejscu jest zwykle Galaxy S6).

Uruchamianie aplikacji

Biorąc pod uwagę szybkość pamięci i nowy układ, byłem pewny, że HTC One M9 będzie szybszy od telefonów starszej generacji. Tymczasem okazało się, że w większości prób aplikacje z Google Play, ale także część programów systemowych, uruchamiała się szybciej na Huaweiu Mate7, którego używam od jesieni zeszłego roku. Co więcej, w sieci można znaleźć filmy, które pokazują, że pod względem szybkości uruchamiania programów M9 ustępuje One'owi M8.

HTC ONE M9 vs HTC ONE M8 - Speed Test (Shocking Results)

W większości wypadków różnice nie są wielkie, ale niektóre gry włączają się nawet kilka sekund dłużej. Nie jest to może gigantyczny problem, ale mówimy przecież o świeżym i topowym produkcie, od którego można oczekiwać, że pod każdym względem będzie lepszy od urządzeń zeszłorocznych. Niewykluczone, że jest to efekt robionej pospiesznie aktualizacji, której celem było zbicie wysokiej temperatury pod obciążeniem. Być może uda się to poprawić. Być może nie.

Wyniki Benchmarków

Wyniki benchmarków potwierdzają, że One M9 należy do ekstraklasy. Poniżej możecie zobaczyć, jak wypada urządzenie w porównaniu do smartfonów Samsunga w dwóch podstawowych benchmarkach: AnTuTu i 3DMark. Potwierdzają one, że mocną stroną Snapdragona 810 jest układ graficzny.

AnTuTu

  • Galaxy S6 edge (test 64-bitowy) - 70 693
  • HTC One M9 - 52 572
  • Galaxy Note 4 - 52 214

3DMark (Ice Storm Unlimited)

  • HTC One M9 - 22 742
  • Galaxy S6 edge - 21 804
  • Galaxy Note 4 - 18 214

W Galerii możecie zobaczyć wyniki wszystkich testów jakie przeprowadziłem. Warto zwrócić uwagę na SunSpider (benchmark JavaScript). Opóźnienie jest większe niż w zeszłorocznym modelu. Swoją drogą HTC zrezygonowało z własnej przeglądarki na rzecz Chrome. Decyzję można łatwo zrozumieć, ale aplikacja HTC była zupełnie niezła i szybsza od przeglądarki Google.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/11]

Podsumowanie

One M9 raczej nie jest królem benchmarków, ale na pewno znajduje się w czołówce. Trzeba jednak pamiętać, że niemal wszystkie smartfony z tej półki cenowej zapewniają więcej niż satysfakcjonującą moc obliczeniową, więc nie warto przywiązywać dużej wagi do kilkuprocentowych różnic.

Doświadczenia różnych producentów pokazują, że Snapdragon 810, choć wydajny, nie jest najlepszą jednostką, jaką zaprojektował Qualcomm. Na szczęście HTC udało się ją opanować. One M9 działa płynnie, jest responsywny, a jego wielkim atutem jest wydajność w grach. Nieco rozczarowuje jednak szybkość wczytywania aplikacji. To w gruncie rzeczy detal, ale One M9 robi to wolniej, niż używany przeze mnie od kilku miesięcy Mate7 czy zeszłoroczny One M8.

Im dłużej używam One'a M9, tym mniej oczywista jest dla mnie jego wyższość nad One'em M8. Nie dlatego, że jest to złe urządzenie; zmiany na plus są widoczne. W temacie wydajności obejmują one przede wszystkim układ graficzny. Oczywiście z upływem miesięcy przewaga Snapdragona 810 nad 801 może stać się bardziej widoczna, pytanie jednak, czy ta i inne poprawki są warte 1000 zł, bo o tyle jest obecnie tańszy zeszłoroczny model.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)