5 aspektów, w których LG G4 stara się być lepszy od Galaxy S6
Wczorajsza prezentacja nie pozostawała żadnych złudzeń na temat tego, który telefon będzie najważniejszym rywalem LG G4.
Samsung dokłada wszelkich starań, by udowodnić konsumentowi, że jego flagowiec - Galaxy S6 - jest lepszy od iPhone'a 6. Podczas marcowej konferencji przedstawiciele firmy porównywali zdjęcia zrobione za pomocą obu smartfonów czy też czasy ładowania baterii.
LG natomiast wyraźnie uderza w swojego południowokoreańskiego konkurenta.
- Aparat
Najwięksi gracze na rynku już dawno odpuścili walkę na megapiksele i teraz skupiają się na innych fotograficznych cechach. W tym roku wyjątkowo upodobali sobie jasność obiektywu.
Samsung z dumą chwali się przysłoną o jasności f/1.9, która ma zapewnić jeszcze lepszą jakość nocnych zdjęć niż dotychczas. Wprawdzie okazuje się, że w praktyce Galaxy Note 4 (f/2.2) wypada niewiele gorzej, ale jest to bez wątpienia coś, co w materiałach promocyjnych wygląda ładnie. Ładnie, ale nie tak ładnie jak LG G4, który ma obiektyw f/1.8.
Aparat Galaxy S6 - według zapewnień producenta - można ponadto uruchomić z dowolnego miejsca interfejsu w 0,7 sekundy. Tymczasem jak czytamy w notce prasowej LG:
LG:
LG G4 wyróżnia się też niezwykle krótkim czasem uruchamiania aparatu, który wynosi zaledwie 0,6 sekundy.
Na testy i porównania przyjdzie jeszcze pora, więc ciężko już teraz stwierdzić, który telefon robi lepsze zdjęcia, ale walkę na cyferki LG bez wątpienia wygrało.
- Selfie
W przypadku aparatów głównych megapiksele nie są priorytetem, ale jeśli chodzi o te przednie, wciąż jest o co walczyć. Samsung w swoim topowym smartfonie postawił na matrycę 5 Mpix, więc jego rywal nie mógł sobie odmówić zawieszenia poprzeczki nieco wyżej.
LG G4 ma ma "przedni aparat 8 MP, dzięki któremu autoportrety i zdjęcia grupowe będą w pełni wyraźne i bogate w szczegóły".
- Design
Oba telefony wyglądają inaczej i wykonane są inaczej. O ile Samsung postawił na szkło, aluminium i płaską (choć w przypadku edge'a zakrzywioną przy krawędziach) bryłę, o tyle LG skłoniło się ku tworzywu sztucznemu, prawdziwej skórze i delikatnie zakrzywionej obudowie.
Które rozwiązanie jest lepsze? To oczywiście tylko i wyłącznie kwestia osobistych preferencji, ale LG widzi sprawę tak:
LG:
Nowy wygląd LG G4 zrywa z jednorodnie płaskim, w pełni metalowym wykończeniem, które stało się standardem w branży.
- Wytrzymałość
Gdy po pierwszych drop testach okazało się, że Galaxy S6 jest zaskakująco odporny na upadki, Samsung podłapał temat i zaczął podkreślać to w swojej komunikacji marketingowej. Podczas polskiej premiery Marcin Prokop ochoczo uderzał S-szóstką o blat stołu, a i obecnym przedstawicielom mediów pozwolono porzucać telefonem.
Premiera Galaxy S6 - Paweł Orzech i Wojtek Wieman, Yes Was Podcast
Dziwnym trafem ten aspekt nagle stał się istotny także dla LG.
LG:
Koncepcja Slim Arc nie jest jednak wyłącznie dla ozdoby - pozwala na wygodniejsze i pewniejsze utrzymanie smartfona w dłoni, a w przypadku uderzenia wyświetlaczem o podłoże, zapewnia o 20% większą trwałość niż w smartfonach o płaskich ekranach.
- Bateria
Samsung po raz pierwszy w historii smartfonów z linii Galaxy S zrezygnował z wymienialnej baterii na rzecz zamkniętej konstrukcji. Również i ten fakt został wykorzystany przez konkurenta.
LG:
Flagowy model LG na 2015 rok posiada wyjmowaną baterię o pojemności 3000 mAh, co jest rzadkością we współczesnych smartfonach klasy Premium.
To samo dotyczy zresztą także możliwości rozszerzenia wbudowanej pamięci.
Obranie sobie za cel Galaxy S6 widać w zasadzie na każdym kroku. Nawet bonus w postaci 100 GB na Dysku Google jest wyraźną odpowiedzią na 100 GB w chmurze OneDrive dokładanych do smartfona Samsunga.
Żeby była jednak jasność: bez bezpośredniego porównania nie da się stwierdzić, czy G4 faktycznie wypada lepiej we wszystkich przytoczonych przeze mnie aspektach, bo od informacji na papierze do rzeczywistości droga jest daleka. Przykłady te wyraźnie pokazują jednak, że LG zamierza wybić się na uderzaniu w Samsunga tak samo, jak od lat Samsung buduje swoją markę na porównaniach z Apple'em. Czy taka strategia się sprawdzi? Czas pokaże, ale plany LG są coraz ambitniejsze.