Podejście Samsunga do ekranów 4K udowadnia, że firma w końcu dojrzała

Koreańczycy wreszcie dorośli. Wierzą, że ekrany 4K w smartfonach mają potencjał, ale nie mają zamiaru wprowadzać takich paneli na siłę.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR (samsung)

Samsung na razie nie myśli o 4K. Na razie…

Jedynym smartfonem, jaki do tej pory został wyposażony w panel 4K, jest Xperia Z5 Premium. Ekran ten wykorzystywany jest jednak w zasadzie jedynie do oglądania nagranych urządzeniem materiałów wideo, a zdecydowana większość treści wyświetlana jest w rozdzielczości FullHD. Nie dziwi więc, że zastosowanie panelu 4K w sprzęcie Sony uznaje się za zwykłą sztuczkę marketingową.

Zdania tego nie podziela Kyle Brown, który w Samsungu odpowiada za zarządzanie technologiami, treściami i ich wprowadzanie na rynek. Uważa on, że ekrany 4K staną się w przyszłości dużo bardziej popularnym rozwiązaniem na rynku mobilnym, ale na pewno nie nastąpi to już teraz.

Nie uważam, aby była to sztuczka marketingowa. Ekrany 4K (w smartfonach — przyp. red.) staną się w końcu dużo bardziej popularne. W tym jednak momencie, przy panelach tej wielkości, nie zrobi to zauważalnej różnicy, a będzie jedyne wiązało się z wyższą ceną urządzeń.

Ciężko nie zgodzić się z tą wypowiedzią Browna. Szczególnie, gdy popatrzy się na cenę Xperii Z Premium i znikome korzyści wypływające z obecności panelu 4K. Nie oznacza to jednak, że stosowanie ekranów o tak dużej rozdzielczości jest pozbawione sensu, na co uwagę zwrócił sam przedstawiciele Samsunga.

Do czego przyda się 4K? Oczywiście do VR

Kyle Brown wskazał, że o ile różnica między 2K a 4K podczas codziennego korzystania z telefonu nie musi być zauważalna, tak sytuacja diametralnie zmienia się, gdy weźmie się pod uwagę wirtualną rzeczywistość. Wykorzystanie panelu o wyższej rozdzielczości przełoży się na mniejsze piksele, które ciężej będzie rozróżnić, gdy na ekran patrzy się z bliska przez powiększające soczewki.

Samsung Gear VR

Podobne wnioski płyną z ust wielu innych ekspertów, w tym przedstawicieli Oculusa czy Valve, które wraz z HTC opracowało Vive'a. Sam Samsung współpracuje przy rozwoju systemu Rift, a część rozwiązań przenoszona jest do urządzeń Gear VR. Można więc spodziewać się, że Koreańczycy i Amerykanie razem będą wprowadzać panele 4K w urządzeniach do obsługi wirtualnej rzeczywistości.

Samsung nie będzie się już z niczym spieszył

Podejście Samsunga do ekranów 4K w smartfonach jasno pokazuje, że firma znacznie dojrzała. Gigant nie stara się już jak najszybciej wprowadzać każdego nowego rozwiązania do swoich smartfonów, a zamiast tego stara się dopracowywać rozwiązania, a dopiero później wypuszczać je na rynek.

Zobacz również: Speer Tester #1 - Samsung Galaxy S7 vs LG G5

Nowe ekrany wprowadzimy kiedy będziemy wierzyć, że nastał właściwy czas na ruch, tak jak w przypadku złącza USB typu C, i kiedy stwierdzimy, że to właściwy moment na rozpoczęcie masowej produkcji paneli 4K, aby klienci mogli czerpać z nich korzyść.

Koreańczycy z pewnością nie przestaną eksperymentować na rynku mobilnym i zobaczymy jeszcze wiele ich ciekawych rozwiązań. Ważne jest jednak to, że — tak jak Apple — Samsung coraz rzadziej będzie stawiał na niedopracowane technologie, które wnoszą znikome korzyści.

Źródło: TechRadar, vrfocus

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem ARM Cortex-A32 to nowe rdzenie dla zegarków i najtańszych smartfonów Rewolucyjna ładowarka i nowy rodzaj OIS - Oppo pozytywnie zaskoczyło! ZTE zaprezentowało 8-calowy... laserowy projektor mobilny LG liderem innowacji. Moduły dla G5 to świetna sprawa, a firma na pewno na tym nie poprzestanie Do czego może się przydać stara komórka? [wideo] ReFlex, czyli w jaki sposób będziemy używać elastycznych smartfonów Jorge Lorenzo zaprezentuje jeden z pierwszych smartfonów z 10-rdzeniowym Helio X20 Gogle wirtualnej rzeczywistości Google'a mogą być świetne. Oto dlaczego Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Apple w opałach? Gigant pozwany przez Immersion i... własnych klientów Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów?

Popularne w tym tygodniu:

Android O ma zwiększyć bezpieczeństwo i przyspieszyć działanie aplikacji! Android Go, czyli system Google'a w wersji dla budżetowych smartfonów Co znajdziemy we wnętrzu iPhone'a 8? Są nowe wieści Warto czekać na smartfony ze Snapdragonem 660 Sony Xperia XZ Premium to sprzęt, który spodoba się fanom dobrego brzmienia Z HTC U11 przeniesiesz się do świata Ghost in the Shell. Zazdroszczę Japończykom tego dodatku