To ostatni moment na rejestrację karty SIM. Sprawdź, jak uniknąć kolejek

Aby móc cały czas korzystać z karty SIM polskiego operatora należy ją zarejestrować do 1 lutego 2017 roku. Zwlekałeś z rejestracją do ostatniej chwili? Oto, co musisz wiedzieć.

Karta SIM
Karta SIM
Źródło zdjęć: © alexankz / depositphotos.com
Miron Nurski

25.01.2017 | aktual.: 25.01.2017 14:21

Będą kolejki

Operatorzy nie są chętni do dzielenia się statystykami na temat tego, jak dużo klientów zdążyło już zarejestrować karty SIM. Moi rozmówcy zgodnie przyznają jednak, że spodziewają się wzmożonego ruchu w salonach.

Robimy wszystko, żeby proces usprawnić, ale jest duże ryzyko, ze będzie sporo ludzi w salonach i mimo najlepszych chęci i dodatkowego wsparcia, będą kolejki.

Marcin Gruszka - rzecznik prasowy sieci Play - poinformował mnie, że aby proces rejestracji przebiegał jak najsprawniej, w salonach pojawili się dodatkowi pracownicy. Podobne zapewnienia otrzymałem od przedstawicieli sieci Plus i Orange.

Spodziewamy się większej liczby klientów, którzy będą chcieli zarejestrować karty w ostatniej chwili i przygotowujemy się na wzmożony ruch. Dlatego w salonach, w których obserwujemy największy ruch, pracują dodatkowe osoby, których zadaniem jest wyłącznie wsparcie procesu rejestracji.

Kolejek można jednak uniknąć

Polscy operatorzy nie zawiedli i przygotowali wiele udogodnień, dzięki którym rejestracji można dokonać poza salonem firmowym.

Istnieje kilkadziesiąt tysięcy punktów partnerskich, w których można zarejestrować kartę SIM. Poniżej lista polecanych przez poszczególnych operatorów placówek:

  • Play - Poczta Polska, Ruch, Inmedio, Statoil;
  • Plus/Plush - salony Cyfrowego Polsatu, Poczta Polska, Ruch, Relay, 1 Minute, Neonet i Statoil;
  • Orange/nju mobile: Poczta Polska, Ruch, Kolporter, Inmedio, Relay, Media Expert, Saturn, Neonet, Media Markt i Statoil;
  • T-Mobile/Heyah: Poczta Polska, Ruch, Kolporter, Inmedio, Inmedio Cafe, Relay, 1 minute i Statoil;
  • Virgin Mobile: Ruch, Inmedio, Inmedio Cafe, Relay, 1 minute, Discover, Telakces, Hubiz, Hello, Virgin, eurobank, Statoil i Telakces

Z doświadczenia wiemy, że proces rejestracji w punktach partnerskich przebiega bezproblemowo. Może nawet zbyt bezproblemowo, bo oficjalnie chodzi przecież o utrudnienie życia przestępcom i terrorystom...

Aby jednak uniknąć kolejek, warto wybrać placówkę w możliwie jak najmniej ruchliwym miejscu. Korzystając z wyszukiwarki Google można łatwo sprawdzić, jak bardzo zatłoczone jest dane miejsce o konkretnej porze dnia.

Obraz

Rejestracji karty SIM można także dokonać bez wychodzenia z domu

Istnieje kilka sposobów, by zarejestrować numer w domowym zaciszu.

  • Klienci banków Millenium i ING Bank Śląski mogą zarejestrować numer za pośrednictwem strony internetowej banku.
  • Osoby mające zarejestrowany numer u danego operatora (np. w ofercie abonament) mogą zarejestrować kolejną kartę wysyłając SMS-a.
  • Możliwe jest wypełnienie formularza na stronie operatora i zamówienie do domu kuriera, który odbierze stosowne dokumenty.

Szczegóły znajdziecie na specjalnych witrynach internetowych poszczególnych sieci: Plus, Play, T-Mobile i Orange. Odsyłam również do artykułu "Rejestracja karty SIM - co trzeba o niej wiedzieć?".

Co z osobami, które nie zarejestrują numeru do 1 lutego?

Spóźnialscy muszą liczyć się z tym, że 2 lutego ich numery zostaną zamrożone. Nie będzie można wykonywać i odbierać połączeń, wysyłać i odbierać wiadomości ani korzystać z internetu.

Nie oznacza to jednak, że niezarejestrowany numer i niewykorzystane środki na karcie przepadną. Karta SIM pozostanie zamrożona przez całą długość ważności konta. Aby móc ponownie korzystać z numeru, wystarczy go zarejestrować. Po 1 lutego procedury się nie zmienią.

Możliwe, że twoja karta SIM jest już zarejestrowana

Przed złożeniem dokumentów warto się upewnić, czy aby numer nie został już zarejestrowany wcześniej. Aby to zrobić, najlepiej zalogować się na swoje konto na stronie operatora.

Jeśli wcześniej korzystałeś z oferty na abonament i przeszedłeś na kartę lub przeniosłeś swój numer do innego operatora, karta jest już zarejestrowana.

Dlaczego rejestracja kart SIM w ogóle jest konieczna?

Zaostrzenie przepisów związanych z korzystaniem z kart SIM jest efektem wprowadzenia w ubiegłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej.

Nowe przepisy nakładają na operatorów obowiązek przypisania danych personalnych do wszystkich aktywnych numerów. W teorii ma to pomóc stosownym organom w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)