Samsung Galaxy S4 - bez rewolucji, ale z całkiem udaną ewolucją
Zgodnie z przewidywaniami Samsung zaprezentował dziś swojego nowego flagowca, czyli Galaxy S IV. Co ciekawego przygotował południowokoreański gigant?
Specyfikacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ znaliśmy ją już od jakiegoś czasu. Na pokładzie urządzenia znajduje się autorski, ośmiordzeniowy procesor Samsunga Exynos 5 Octa z czterema energooszczędnymi rdzeniami Cortex-A7 oraz czterema ultrawydajnymi Cortex-A15 o taktowaniu 1,6 GHz. Układ ten wspierany jest przez układ graficzny PowerVR SGX544 MP3 oraz 2 GB pamięci RAM.
Pierwsze skrzypce gra 5-calowy wyświetlacz typu Full HD Super AMOLED. Został on wykonany w technologii PHOLED, co ma się przełożyć na wysoką energooszczędność. Rozdzielczość 1080p na 5 calach daje zagęszczenie 441 pikseli na cal. Co istotne, ekran jest pokryty superwytrzymałym szkłem Gorilla Glass 3.
Pozostałe elementy wyposażenia to aparat 13 Mpix, 2-megapikselowa kamerka do wideorozmów (z możliwością nagrywania filmów Full HD), bateria o pojemności 2600 mAh, slot na karty microSD oraz - w zależności od wersji - 16, 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej. Wszystko to zamknięte w niezwykle smukłej obudowie o grubości 7,9 mm. Nie zabraknie oczywiście łączności LTE.
Samsung przyzwyczaił nas do tego, że z roku na rok coraz większy nacisk kładzie na oprogramowanie swoich flagowców. Nie inaczej jest w tym przypadku. Najnowsza odsłona systemu Android 4.2 (da się, konkurencjo?) została wzbogacona o nakładkę Nature UX 2.0 z zestawem mniej lub bardziej przydatnych funkcji:
- Group Play - funkcja, która pozwala na współdzielenie multimediów bezprzewodowo między smartfonami. Nie potrzeba do tego dostępu do Wi-Fi ani sieci komórkowej.
- Share Music - umożliwia odtwarzanie muzyki jednocześnie na kilku urządzeniach.
- S Translator - tłumacz działający w czasie rzeczywistym. Potrafi zamieniać tekst na mowę oraz mowę na tekst, więc będzie nieoceniony nie tylko przy tworzeniu wiadomości, ale też podczas bezpośredniej komunikacji.
- Smart Pause - urządzenie wykorzystuje przednią kamerę do śledzenia wzroku użytkownika, by zatrzymać wideo w momencie, gdy przestaje on patrzeć na ekran.
- Smart Scroll - podczas przeglądania stron internetowych, maili, dokumentów itp. smartfon wyczuwa, kiedy patrzymy na dolną krawędź ekranu, i automatycznie przewija tekst.
- Air View - funkcja dobrze znana użytkownikom Galaxy Note'ów II, ale w znacznie udoskonalonej formie. Umożliwia podgląd wybranych poprzez wskazanie palcem bez konieczności dotykania ekranu. Wystarczy zatrzymać palec kilka milimetrów nad wyświetlaczem.
- Air Gesture - możliwość obsługi urządzenia gestami bez konieczności dotykania ekranu. Szczególnie przydatne podczas korzystania z przeglądarki internetowej oraz odtwarzacza multimediów.
- S Voice Drive - funkcja pozwalająca na głosową obsługę urządzenia w trakcie prowadzenia samochodu.
- Optical Reader - czytnik kodów QR, wizytówek oraz tekstów.
- WatchON - wykorzystanie wbudowanego portu IR do obsługi telewizorów, odtwarzaczy DVD/BluRay, zestawów kina domowego itp.
- Adapt Display - wyświetlacz w inteligentny sposób dobiera parametry wyświetlanego obrazu, by w zależności od aplikacji, warunków zewnętrznych i preferencji użytkownika wyświetlić obraz w możliwie jak najlepszej jakości.
- Adapt Sound - funkcja analogiczna do powyższej, ale związana z dźwiękiem.
- S Health - dzięki zestawowi wbudowanych czujników (barometr, termometr, czujnik wilgotności) urządzenie stale monitoruje dane dotyczące zdrowia użytkownika, warunki zewnętrzne i inne zmienne wpływające na jego samopoczucie. Producent dodaje także aplikacje doradzające diety, pamiętające spożyte przez niego posiłki, dające wskazówki treningowe oraz monitorujące jakość snu.
Samsung przygotował również kilka interesujących funkcji fotograficznych:
- Dual Camera - wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie filmów przy użyciu dwóch kamer jednocześnie, co pozwala uzyskać niezwykle ciekawe efekty.
- Dual Video - możliwość prowadzenia wideokonferencji z wieloma osobami naraz.
- Drama Shot - pozwala wykonywać tzw. dynamiczne zdjęcia, czyli krótkie, zapętlające się fragmenty wideo.
- Sound&Shot - funkcja umożliwiająca dodawanie notatek głosowych do zdjęć.
- Story Album - multimedialny pamiętnik. Aktywność z serwisów społecznościowych, notatki, zdjęcia oraz wideo układane są w linii czasu.
Jak mówi JK Shin, prezes i szef działu IT oraz dywizji Mobile Communications w firmie Samsung:
Każda nowa funkcja została opracowana na podstawie wnikliwych badań potrzeb użytkowników z całego świata. Sukces serii Galaxy S udowodnił, że jest to jedyne sensowne podejście do projektowania. Już zawsze będziemy najpierw uważnie słuchać użytkowników, na podstawie analizy ich potrzeb opracowywać nowe technologie i wracać z produktami, które z kolei będą inspirować naszych klientów.
Jak widać, nie jest to rewolucja na światową skalę, ale moim zdaniem Galaxy S IV jest godnym następcą S-trójki. Z jednej strony nie ma czegoś, co zrobiłoby na mnie duże wrażenie, z drugiej - w tym momencie nie przychodzi mi do głowy ani jeden element, którego by mi w tym smartfonie brakowało. No, może poza obudową wykonaną w całości z aluminium lub szkła, ale z oceną tej zastosowanej wstrzymam się do czasu, gdy będę miał okazję wziąć urządzenie do ręki.
Do plusów na pewno zaliczam najnowszą wersję Androida, czym Samsung po raz kolejny zawstydził konkurencję, oraz wysyp nowych funkcji i dodatków, z których najbardziej zaintrygowały mnie te związane ze zdrowiem oraz bezdotykową obsługą smartfona. Trudno jednak ocenić tuż po prezentacji ich użyteczność, poczekam na opinie pierwszych testerów.
Samsung Galaxy S 4 trafi na półki sklepowe w drugim kwartale 2013 roku. Dokładna data rynkowej premiery oraz cena nie są jeszcze znane.
Co sądzicie na temat S-czwórki? Usatysfakcjonowani? Zaskoczeni? A może jednak zawiedzeni? Dajcie znać w komentarzach.
Źródło: Informacja prasowa