Elastyczne smartfony coraz bliżej? Giętkie baterie opracowane
Minęło dopiero kilka dni od zaprezentowania przez Samsunga prototypu telefonu z elastycznym wyświetlaczem, a do kompletu dochodzą już kolejne podzespoły, które będziemy mogli wyginać na wszystko strony. Tym razem padło na baterię.
Minęło dopiero kilka dni od zaprezentowania przez Samsunga prototypu telefonu z elastycznym wyświetlaczem, a do kompletu dochodzą już kolejne podzespoły, które będziemy mogli wyginać na wszystko strony. Tym razem padło na baterię.
Prezentacja Samsunga wywołała falę spekulacji na temat urządzeń mobilnych, które zobaczymy w przyszłości. Chyba wszyscy wyobrażaliśmy sobie zawijane na rękę smartfony, składane w kostkę tablety i inne futurystyczne cuda. Niestety wszystkie te utopijne marzenia zostały szybko rozdmuchane, gdy uświadomiliśmy sobie, że ekrany to dopiero początek, a do zrealizowania tych wizji potrzebne są jeszcze inne podzespoły.
[solr id="komorkomania-pl-145274" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4620,taka-wizje-przyszlosci-to-ja-rozumiem" _mphoto="googleglass-145274-270x1-d2ceec3.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3388[/block]
Pierwszego światełka w tunelu można się było doszukiwać w technologicznych newsach z 2004(!) roku. Wtedy to świat obiegła informacja, że firmie Semiconductor Energy Laboratory udało się opracować prototyp pierwszego na świecie elastycznego procesora o taktowaniu... 13 MHz. Z kolei na początku 2011 roku Europejska Organizacja Badań Naukowych IMEC zaprezentowała 8-bitowy elastyczny mikroprocesor organiczny z 4 tys. tranzystorów.
Oczywiście wydajności tych jednostek bliżej jest do pierwszych komputerów sprzed 40 lat, niż współczesnych czterordzeniowych potworów, ale pokazują one, że stworzenie działającego elastycznego procesora jest jak najbardziej możliwe. Największą zmorą naukowców zawsze były natomiast baterie, co własnie uległo zmianie.
[solr id="komorkomania-pl-145212" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4624,galaxy-s-iv-z-funkcja-bezprzewodowego-ladowania-gdzies-juz-to-slyszalem" _mphoto="qi1-145212-239x168-2065caec56925.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3389[/block]
Badaczom z Korei Południowej udało się stworzyć pierwsze na świecie elastyczne baterie litowo-jonowe. Aby tego dokonać, wykorzystali oni specjalny nanomateriał, który nałożony na całą powierzchnię baterii tworzy płynny elektrolit polimerowy. Co istotne, jest on elastyczny, ale nie jest cieczą, co przekłada się na wysoką stabilność ogniwa.
Naturalnie wszystkie wspomniane przeze mnie technologie są jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, ale myślę, że możemy już mówić o postawieniu nie jednego, lecz kilku kroków ku elastycznym smartfonom. Być może zrealizowanie futurystycznych konceptów, które dziś możemy podziwiać tylko na YouTubie, jest bliższe, niż mogłoby się wydawać?