Windows Phone 8 oficjalnie [wideo]
Zakończyła się właśnie oficjalna prezentacja nowego systemu Microsoftu, czyli Windows Phone 8. Microsoft pokazał wszystkie nowości i skrywane wcześniej funkcje, które prezentują się całkiem nieźle. Czy gigant czymś zaskoczył?
29.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 19:40
Na prezentacji odbywającej się w San Francisco Joe Belfiore pochwalił się, że w Windows Marketplace znajduje się ponad 120 tys. aplikacji, a system wspiera już 50 języków. Z oczywistych względów nie wspomniał o sprzedaży urządzeń, ale za to po raz kolejny podkreślił ideologię stojącą za Windows Phone i to, że system ten nie jest kopią iOS-a. Najważniejsze dla nas jednak są nowości wprowadzone w kolejnej generacji OS-a giganta z Redmond.
Nowości systemowe
Tych jest całkiem sporo, a część z nich została zapowiedziana na czerwcowej konferencji. Teraz czas na kolejne:
- Live Tiles - Microsoft przypomniał o nowych kafelkach, które nie tylko wyświetlają \na żywo\ informacje z wybranych aplikacjach. Teraz można również stosować nowy ich rodzaj i dowolnie je dostosowywać. Chodzi oczywiście o kafle 1x1, które mają pomóc w lepszym zagospodarowaniu ekranu głównego - można tworzyć małe ikonki kontaktów czy proste skróty do najczęściej używanych programów.
- Live Apps i nowy ekran blokady to z kolei nowości, które mają pomóc w szybszym otrzymywaniu informacji i dalszej personalizacji systemu. Dzięki nim programy da się integrować np. z Wallet Hub czy Lens w aplikacji aparatu. Live Apps pozwalają również dostosować ekran blokady i wyświetlać na nim nie tylko informacje o nieodebranych połączeniach/wiadomościach czy kontrolery odtwarzacza. Nowe API umożliwia wyświetlanie np. zdjęć z Facebooka, promocji z usługi Groupon czy danych pogodowych.
- Data Sense. Najciekawsza według mnie nowość, o której można było usłyszeć już jakiś czas temu. Jest to nowa funkcja, która ma automatycznie analizować transfer danych w smartfonie i go oszczędzać. Będzie to możliwe dzięki sprawdzeniu, jak aplikacje i użytkownik używają pakietu danych, a następnie wykorzystaniu usługi w chmurze, która będzie kompresować dane. Data Sense pozwoli w razie możliwości automatycznie łączyć się z bezpłatnymi hotspotami oraz zadba o to, aby limit transferu nie został przekroczony. Program ma pozwolić na przeglądanie aż o 45% dłużej zasobów Sieci niż konkurencja na takim samym pakiecie danych. Do działania będzie on wymagał jednak współpracy z operatorami komórkowymi, przez co nie będzie od razu dostępny na całym świecie (Verizon Wireless jako pierwsze wprowadzi obsługę Data Sense).
- Kid's Corner - ciekawą nowością dla rodziców może okazać się Kid's Corner, czyli funkcja zarządzająca aplikacjami, z których w danej chwili mogą korzystać dzieci. Aplikacja, której zalety zachwalała Jessica Alba, pozawala dokładnie zdefiniować, z jakich programów i gier mogą korzystać dzieci.
- Rooms - ostatnią nowością, która nie była wcześniej prezentowana, są Pokoje, pozwalające na integrację wewnątrz konkretnych grup kontaktów. Dotyczy to szybkiego dzielenia się wiadomościami, zdjęciami, notatkami czy wydarzeniami z kalendarza. Funkcja ta będzie dostępna nie tylko w urządzeniach z Windows Phone 8, ale również z iOS czy WP7.
Więcej o nowościach dowiecie się mojego wpisu o Windows Phone 8 Platform Preview oraz wrażeń z używania Lumii 920.
Sporo nowych aplikacji w Marketplace
Przy okazji premiery nowego systemu przedstawiciele Microsoftu wspomnieli, że w sklepie Marketplace znajduje się już 46 pozycji z listy najpopularniejszych aplikacji. System wzbogacony jest o najpopularniejsze gry mobilne, jak: Where's My Water, Draw Something, Asphalt 7: Heat, Temple Run, Cut the Rope czy Jetpack Joyride. To tytuły dobrze znane z iSO czy Androida, a wkrótce pojawi się Angry Birds Star Wars.
Prawdziwą nowością (ale niestety nie dla nas) ma być aplikacja Pandora, która zapewni rok bezpłatnego (w tym bez reklam) słuchania muzyki z tej popularnej w Stanach usługi. Ciekawie prezentuje się wbudowany w system komunikator Skype. Ma on być stale aktywny, ale dzięki wykorzystaniu tylko fragmentu jego kodu (do synchronizacji) nie będzie niepotrzebnie zwiększać zużycia energii.
Integracja z Windows 8
O integracji WP8 z desktopowymi wersjami wiadomo już całkiem sporo. Na konferencji przypomniano, że dzięki usłudze SkyDrive można będzie łatwo synchronizować zdjęcia, które na komputerze będą wyświetlane w pełnej rozdzielczości. Tak samo korzystając z mobilnego MS Office, można będzie zapisywać dokumenty w chmurze i mieć od razu do nich dostęp na innym urządzeniu.
Program OneNote ma teraz opcję zamiany mowy na tekst, ale zapewne minie sporo czasu, zanim pojawi się wsparcie dla języka polskiego. Potwierdzono również dostępność Xbox Music, który pozwoli na synchronizację kolekcji ulubionych utworów i ich streamowanie. Wiadomo jednak było o tym od dawna, podobnie jak o dodaniu opcji SmartGlass.
Nowe Windows Phone'y wkrótce w sprzedaży!
Pierwsze nowe Windows Phone'y (m.in. Lumia 920/820, Windows Phone 8X/8S by HTC czy Samsung Ativ S) będą dostępne już w ten weekend na terenie Stanów Zjednoczonych (Verizon Wireless, AT&T, T-Mobile). Mają one stopniowo pojawiać się w listopadzie u operatorów i w sklepach na całym świecie. Część modeli, w tym Samsung Ativ Odyssey czy Windows Phone Huaweia, będzie w grudniu.
Jeżeli mam być szczery, po premierze Windows Phone 8 spodziewałem się więcej. Nie było żadnej nowej zaskakującej funkcji. Trzeba jednak oddać Microsoftowi, że WP8 sam w sobie prezentuje się rewelacyjnie. Funkcji jest więcej, niż mają w standardzie telefony z Androidem czy iPhone'y, a niektóre z nich są bezkonkurencyjne. Siła systemu drzemie w aplikacjach i trzeba będzie trochę poczekać, aby przekonać się, czy system wkradnie się w łaski deweloperów, czego nie udało się poprzedniej wersji.
Na koniec obszerna prezentacja systemu Windows Phone 8, którą przygotował Joe Belfiore z Microsoftu: