Windows Phone 8 - czas na rewolucję!

Na odbywającej się właśnie konferencji Microsoft zapowiedział system Windows Phone 8, który ma wnieść sporo rewolucyjnych zmian i stanowić idealne uzupełnienie Windowsa 8/RT. Nowości jest dużo, a sam system zapowiada się rewelacyjnie.

Windows Phone 8
Windows Phone 8
Mateusz Żołyniak

Przedstawiciele Microsoftu - z Joe Belfiore na czele - pokazali właśnie światu Windows Phone 8 Platform Preview. Ma ona pokazać wybrane, kluczowe funkcje, które pojawią się w smartfonach z systemem giganta z Redmond już jesienią tego roku. Nowa platforma zapowiada się rewelacyjnie. O części zmian dyskutowało się już od jakiegoś czasu, ale niektóre nowości bardzo zaskakują.

Nowy ekran startowy

Nowy ekran startowy (fot. theverge)
Nowy ekran startowy (fot. theverge)

Rozwiązanie pozwala tworzyć proste skróty (np. do wiadomości, modułów łączności) oraz większe kafelki, które prezentujące mapy, ostatnie wiadomości znajomych czy zrobione smartfonem zdjęcia. Nowy wygląd ma trafić również do wybranych obecnych modeli, w tym Lumii 800 i Lumii 900. Prawdopodobnie nie pojawi się on w słabszych urządzeniach, jak Lumia 610 czy Windows Phone'ach pierwszej generacji, które nie poradzą sobie z jego obsługą.

Cieszy mnie ta zmiana i widać, że Microsoft nie zapomniał do końca o Kinach, które niemal zaraz po premierze zostały uśmiercone. Mimo, że nie miałem nigdy zastrzeżeń do starego UI, przyznam, iż nowe jest jeszcze lepsze. Teraz w zasadzie na ekranie można mieć wszystkie najważniejsze funkcje i nie trzeba go w ogóle przewijać.

Obsługa wielordzeniowych procesorów i nowych rozdzielczości

O tym wiadomo było już od dawna i nie było to żadnym zaskoczeniem. Windows Phone 8 ma wspierać dwu- i czterordzeniowe (a nawet 64-rdzeniwoe) układy ARM. Co więcej w pełni wykorzystywać ich potencjał (o czym napisze niżej). Joe Belfiore z Microsoftu nie skupiał się na partnerach sprzętowych, ale wspomniał, że pierwsze nowe Windows Phone'ach będą oparte na układach dwurdzeniowych Qualcomm Snapdragon S4 Class (zapewne wersje Pro - MSM8260 i MSM8690). Wśród ich producentów wymienia się: Nokię, HTC, Samsunga i Huawei'a. Co ciekawe, na początku 2013 roku powinny pojawić się również czterordzeniowe smartfony z WP8, które powinny działać na nowych Qualcommach, jak również Tegrze Nvidii (z obsługą łączności LTE), o czym pisałem ostatnio.

WP8 nowe rozdzielczości (fot. theverge)
WP8 nowe rozdzielczości (fot. theverge)

Patrząc na obsługiwane rozdzielczości widać chęć nadążenia za rynkowymi trendami. Nowe Windows Phone'y będą mogły mięć ekrany WVGA (480 x 800), WXGA (1280 x 768) i 720p (1280 x 720). Ważny jest fakt, że podobnie jak w przypadku przesiadki Apple'a z iPhone'a 3GS na 4 z Retina Display nie będzie problemów z obecnymi w Marketplace aplikacjami (co jest wielką bolączką Androida). Deweloperzy nie będą musieli nawet przepisywać aplikacji (co swoją drogą ma być bardzo proste). Wszystkie aplikacji napisane do tej pory na WP, będą działać na urządzeniach z mobilną "ósemkę". Zapewne nie będzie to jednak działać w drugą stronę, co wiąże się ze słabszą specyfikacją obecnych Windows Phone'ów.

Współdzielone jądro Windows 8, multitasking i wsparcie dla DirectX

Wspólne jądro Win8 i WP8 (fot. theverge)
Wspólne jądro Win8 i WP8 (fot. theverge)

Ogromną zaletą jest wsparcie technologii DirectX! Pozwoli to deweloperom na tworzenie oszałamiających graficznie tytułów, które będą wyglądały równie dobrze co na komputerach/konsolach. To jednak nie koniec. Twórcy aplikacji będą mogli tworzyć aplikacje nie tylko w .NET Copact Framework, Silverlight czy XNA, ale także w natywnym kodzie C/C++ (ze wsparciem dla SQLite i DirectX). Ma umożliwić to znacznie większym możliwości integracji z systemem, tworzenie bardziej zaawansowanych programów, jak również bardzo łatwe jednoczesne tworzenie aplikacji na Windows Phone 8 i Windows 8, gdzie większość kodu będzie taka sama. Oczywiście, wsparcie dla XNA w SDK zostanie, ale nowe narzędzia mają bazować na Visual Studio 2012 (wsparcie dla WP7 i WP8). Będzie można korzystać z takich technologii: Havok Vision Engine, Autodesk Scaleform, Audiokinetic Wwise czy Firelight FMOD.

Nowe zmiany w tworzeniu aplikacji mają pozwolić również na bardzo proste portowanie tytułów z iOS i Androida, które dzięki lepszemu hardware'owi będą działać na Windows Phone'ach bez najmniejszych problemów. Współdzielenie jadra Win8 pozwoli na poprawę multitaskingu. Działać w tle będzie mogła każda aplikacja wykorzystująca odpowiednie API, co tyczy się głównie komunikatorów, nawigacji i usług geolokalizacyjnych (tym samym jedynym OS-em bez pełnej wielozadaniowości pozostanie iOS).

Obsługa kart SD i "ulepszony Bluetooth"

Ważną zmianą wynikającą z nowego jadra NT jest dodanie obsługi kart pamięci microSD, co nie było możliwe w WinCE 7.x. Dzięki temu, z karty można będzie słuchać muzyki, oglądać filmy czy składować zdjęcia, a na prezentacji wspomniano również o możliwości instalacji programów. Potwierdziło się, że nie ma opcji, aby funkcja ta była udostępniona jakimkolwiek z obecnych urządzeń. Wydaje się to zresztą oczywiste.

obsługa kart SD w WP8 (fot. theverge)
obsługa kart SD w WP8 (fot. theverge)

Mimo, że nie mówiło się o tym głośno, ale zmian doczeka się także Bluetooth. Widać więc, że Nokia dopięła swego. Finowie wychodząc ku potrzebom użytkowników starali się przekonać MS do wprowadzenia możliwości transferu plików przez Bluetooth, co było dużym brakiem dla osób korzystających z wcześniejszych telefonów Nokii. Niestety, może okazać się, że transfer będzie ograniczony tylko do wybranych formatów plików i najprawdopodobniej będzie wymagał odpowiedniej aplikacji. Fińska firma podobno już nad taką pracuje.

NFC i Wallet Hub

Kolejny efekt współpracy Nokii i Microsoftu to wprowadzenie obsługi NFC. Wydawało się to kwestią czasu i w końcu zapowiedzi Finów z MWC się sprawdziły. Nowy OS będzie umożliwiał transfer plików, obsługę akcesoriów, a nawet płatności zbliżeniowe. W tym celu stworzono Wallet Hub, czyli połączenie portfela Google'a i Passbooka Apple'a. Aplikacja będzie umożliwiać składowanie kart (płatnicze, sklepowe), obsługę kodów (np. QR) oraz różne rodzaje mobilnych płatności. Wallet Hub można będzie połączyć z kontem operatora, co nie jest możliwe w Google Wallet. Pierwsze efekty wykorzystania NFC można będzie zobaczyć w modelach pracujących we francuskiej sieci Orange, a potem mają pojawić się u wybranych operatorów komórkowych na całym świecie (w tym największych amerykańskich). Ciekawie prezentuje się również Tap+Send, którą można będzie wykorzystać do szybkiej wymiany plików.

Internet Explorer 10 i głęboka integracja ze Skype'em

Skype w Windows Phone 8
Skype w Windows Phone 8

Windows 8 będzie również w pełni zintegrowany ze Skype'em. Brak tej funkcji zarzucano gigantowi z Redmond, ale efekt prac jest świetny. Ze Skype'a można bowiem korzystać jak z normalnych rozmów telefonicznych. Użytkownicy będą dostawać te same powiadomienia, w ten sam sposób będą odbierali połączenia, a w Metro pojawi się specjalny hub komunikatora. W podobny sposób można będzie korzystać z innych programów VOiP.

Brak aktualizacji dla obecnych Windows Phone'ów!Potwierdziło się również to o czym pisałem jakiś czas temu. Obecne Windows Phone'y nie dostaną ósemki, a jedynie system o oznaczeniu 7.8. Ma on wnieść sporo nowych funkcji do starszych urządzeń, ale te wymagające wielordzeniowych układów czy slotów na karty pamięci nie będą dostępne. Patrząc na nowości stawiałbym na udostępnienie NFC, Map, nowego IE10 czy nowego ekranu głównego dla większości smartfonów z WP7.5. Lista nie została jeszcze ujawniona, więc dopiero z czasem okaże się na które nowości można liczyć. Wynika to oczywiście z troski o klientów, ale - całkiem słusznie- można odczuć również małe zniesmaczenie. O tym jednak napiszę w osobnym wpisie.Nowe funkcje biznesowe i inne nowości

Nokia Maps dla każdego?

  • funkcja szyfrowania danych,
  • ochronne protokoły z United Extensible Firmware Interface (UEFI),
  • opcja zdalnego dostępu do aplikacji z Windows Phone'ów i samego systemu z poziomu kompuetera z Windowsem,
  • możliwość tworzenia hubów firmowych (zdjęcie poniżej).
Company Hub
Company Hub

W systemie pojawiły się także lepsze funkcje głosowe. Nie jest to jeszcze Siri czy S Voice z Galaxy S III, ale użytkownicy będą mogli nie tylko wydawać polecenia. Na prezentacji prezentowano, jak można "rozmawiać z aplikacjami" przy planowaniu czynności czy słuchaniu ich komunikatów. W Windows Phone pojawi się także wsparcie dla wielu nowych języków, a już teraz Microsoft zapowiedział, że o nowej wersji wszystkie smartfony będą aktualizowane poprzez OTA (Over the Air). Każdy Windows Phone ma mieć również pełne wsparcie Microsoftu przez 18 miesięcy.

Na konferencji wspomniano również, że Windows Marketplace jest obecnie najszybciej rozwijającym się sklepem z aplikacjami i przekroczył już próg 100 tys. aplikacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na obecne smartfony już pojawiają się kolejne hity z innych platform. Są to np. Asphalt 7: Heat i N.O.V.A. 3 Gameloftu, Draw Something i Words with Friends Zyngi czy Audible.

Krótko na koniec

Czy Android i iOS mogą się bać? Według mnie nie mogą, a powinny. Nowy Windows Phone 8 zapowiada się fantastycznie, a to tylko niektóre funkcje jakie pojawią się w finalnym wydaniu systemu. Pozostaje więc poczekać do jesieni i zobaczyć co zaprezentują partnerzy giganta z Redmond.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)